Oczko. Miniatury (anty)klerykalne

Oczko. Miniatury (anty)klerykalne
religia, księżka, opowiadania, życie
satyra
Szarotka

Oczko pokazuje księżowski świat w dwudziestu jeden krótkich opowiadaniach. Każdy z bohaterów to wyświęcony grzesznik poddawany ciśnieniom z różnych stron. Kocha (nie tylko Kościół), upada, mozolnie się dźwiga i idzie dalej po drodze, która ciągle zaskakuje. Jak każdy z nas zmaga się z samym sobą, otaczającą rzeczywistością, z Bogiem. Odległość między naszymi światami może okazać się zaskakująco niewielka... jak stąd do najbliższej plebanii.

Biskup rozejrzał się po pokoju i rzekł:

– Proszę księdza, można powiedzieć, że mamy tutaj wszystko: wino, kobiety i śpiew. Trzeba z czegoś zrezygnować.

Ksiądz odpalił:

– To ja, ekscelencjo, rezygnuję ze śpiewu.

źródło opisu: http://www.wdrodze.pl/opis,1230,Oczko__Miniatury__anty_klerykalne.html

źródło okładki: http://www.wdrodze.pl/opis,1230,Oczko__Miniatury__anty_klerykalne.html

jatymyoni | 2019-06-18
Na półkach: Przeczytane, Religia, L. polska, 2019
Przeczytana: maj 2019

Dwadzieścia jeden krótkich opowiadań ukazujących życie księży. Życie ludzi, którzy z różnych pobudek obrali właśnie taką drogę swojego życia. Nie oskarża, nie krytykuje, ale ukazuje, że jak w każdej społeczności są postawy skrajne i jest cały środek. Wyświęcenie nie zmienia człowieka, nie przestaje być grzesznikiem, który ciągle szuka drogi. Z wrażliwością, ale też z poczuciem humoru ukazuje świat w pewien sposób nieznany. Skłania do refleksji i przyjrzeniu się światu wokół nas. Książkę napisana lekkim językiem na jeden wieczór, aby przeczytać i zadumać się nad nią.

Rita Naia | 2019-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2019

Jak zwykle mam problem z marketingiem. Urywki na okładce zachęcają do kupna pozycji, zapowiadając śmieszną lekturę (czyli coś, czym książka de facto nie jest). Tymczasem miniatury poruszają bardzo ważne sprawy. Owszem, są w nich elementy humorystyczne, ale same teksty są bardzo głębokie. Bardzo mi się podobały.

czytelnik | 2017-06-17

"Oczko. Miniatury (anty)klerykalne" to zbiór 21 krótkich opowiadań poświęconych księżom zmagającym się z różnymi problemami m.in. alkoholizmem, homoseksualizmem, zakochaniem w kobiecie. Autorem jest dominikanin o. Krzysztof Popławski. I to chyba zasadniczy mankament tej książki... Osoba duchowna nie zawsze potrafi zdystansować się od kościoła (myślę teraz o kościele jako instytucji) i wszystko jest wygładzone, przez co stworzony obraz wydaje się mało rzeczywisty. Mam mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony pokazuje życie księży z innej perspektywy, problemy z którymi się zmagają i to że są tylko ludźmi, z drugiej zaś nadmiernie ich usprawiedliwia i nie przedstawia tego, co jest zasadniczym problemem. Wiadomo, że są duchowni, którzy upadają i powstają (jak my wszyscy). Trudno takich potępiać. Są jednak też tacy, którzy z prawdziwym Kościołem mają niewiele wspólnego. Nie trzeba być szczególnie bystrym obserwatorem, żeby zauważyć obłudę większości hierarchów i to, że...

książek: 2025
Paweł | 2016-08-18

21 historii z życia księży. Grzesznych księży. Samo życie.

Szarotka | 2015-05-18
Przeczytana: 13 lutego 2015

Książka do przeczytania w jeden wieczór. Napisana bardzo lekkim językiem. W krótkich miniaturach z życia wziętych, z lekkim uśmiechem autor pokazuje często trudną i niewygodną codzienność "kleryckiego podwórka". Nie ma tu krytyki jest za to proste pokazanie faktów i puenta skłaniająca do refleksji nad własnym postrzeganiem i ocenami tej rzeczywistości.