karollllllla

Grześ, bohater powieści, przemierza swoją "jednostkę świata" - Mysłowice wyposażony w pewien poznawczy antyfiltr: świat w jego optyce to przyprószona sadzą i pyłem węglowym ziemia jałowa. Jest diablo inteligentny, zjadliwie ironiczny i przepełniony dławiącą go goryczą egzystencjalną, a na domiar złego gra w A - klasowym zespole piłkarskim. No i jeszcze lubi wypić…

źródło opisu: http://www.empik.com/woda-i-bala-zurek-grzegorz,p1108640916,ksiazka-p

źródło okładki: http://www.empik.com/woda-i-bala-zurek-grzegorz,p1108640916,ksiazka-p

książek: 1945

Moja ocena: 7,5/10

„Gdyby się dusza nie spijała, to człowiek po gorzale tylko by rzygał i się zataczał, a przecież tak nie jest. Przecież pijaństwo jest głęboko metafizycznym doświadczeniem. To właśnie dusza się spija, a ciało tylko jest zatrute”.

Wóda i bala Grzegorza Żurka to wyróżniająca się i niełatwa w odbiorze książka, obrazująca szalenie męski punkt widzenia, głównie z perspektywy zdeformowanej rzeczywistości. Słowem świat widziany oczami mężczyzn prowadzących hulaszczy tryb życia — bezrobotnych, uzależnionych od alkoholu i innych używek, zaniedbanych, a nawet zdemoralizowanych i bez pomysłu na dalszy, racjonalny byt. Początek lektury wywołał w mojej głowie swoisty chaos, zupełnie nie mogłam przeniknąć koncepcji twórcy. Miałam wrażenie, że zagłębiam się w chory, jakby schizofreniczny bełkot, z którego trudno wyłuskać logikę. Jednak z kolejnymi stronami opowieść ułożyła się w dorzeczną, aczkolwiek niełatwą do jednoznacznego zdefiniowania całość. To jedna z tych...

Nowe Horyzonty | 2016-04-21
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

„Krotochwilny jest los i figlarne są jego zrządzenia.”. str. 21

Alkoholizm to jeden z najczęściej spotykanych problemów społecznych i zdrowotnych XXI wieku. Z tą chorobą boryka się wielu ludzi, może dotknąć każdego, młodego i starego, kobietę i mężczyznę. Coraz częściej po alkohol sięgają również młodociani, którzy nie do końca zdają sobie sprawy, że alkohol wyniszcza ich organizm oraz psychikę, traktują to zwykle jako pole do popisu przed znajomymi. Alkoholicy, często posiadają niski poziom własnej wartości, mają problemy emocjonalne, bywają agresywni, niekiedy mają myśli samobójcze. Chcąc poprawić swoje samopoczucie, znowu sięgają po alkohol i tak zostaje zamknięte koło. Alkoholizm jest to choroba nieuleczalna, ale można powstrzymać jej rozwój. Wiadomo, wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem.

Głównym bohaterem powieści jest Grześ. Młody Ślązak, o wysokim ilorazie inteligencji, bardzo oczytany, który posiada zgoła ironiczny humor. Jego największą pasją jest piłka nożna, gra w...

pyton | 2015-06-09

Książka ciekawa.Na pewno jest w niej zawarty szereg nawiązań i odwołań, co czyni z niej interesującą dla oczytanego odbiorcy pozycję.
Nie o tym jednak chciałem; mianowicie czyta się jednym tchem, historia spójna, perypetie bohaterów groteskowe ale momentami i bardzo przejmujące.
Polecam bo jest to książka autentyczna z autentyczną diagnozą kondycji współczesnego społeczeństwa (nie tylko na Śląsku).

Brawo za odwagę!!

esox99 | 2015-08-06

To debiut wysokich lotów. Rzadko się zdarza, by debiutancka książka była napisana językiem, który odróżni autora od każdego innego. Żurkowi się to udało.
Historia przedstawiona jest bez pudru, momentami surrealistyczna. W nowoczesny sposób traktuje o czymś i o niczym zarazem. Mnóstwo nawiązań do popkultury i cięte poczucie humoru tworzą spójną całość z alkoholizmem i innymi tematami z kategorii "poważne".
Jeśli Żurek pójdzie tą drogą, to niedługo narobi szumu w polskim świecie prozy. Po tak dobrym debiucie oczekiwania są jednak wysokie.

FCBTVpl | 2017-01-28

Wóda i Bala. O co tu na prawdę chodzi?

Dzięki współpracy z wydawnictwem Oficynka, miałem możliwość przeczytania książki pt.: "Wóda i bala" Grzegorza Żurka.

Zacząłem czytać książkę i po kilkunastu kartkach zastanawiałem się, o co tu w ogóle chodzi. Kompletny chaos i brak logiki. Nie wiedziałem czego dalej się spodziewać, ale czytałem dalej, wmawiając sobie, że z kolejnymi stronami jakoś to wszystko się poukłada.

Bohaterem książki jest Grzegorz. Człowiek z wysokim IQ, oczytany, nauczyciel, a przede wszystkim piłkarz, zawodnik z A-klasy. Niestety wciąga się w maraton alkoholowi. Wódka staje się jego całym życiem. W książce raz opowiada swoją historię, a raz jest obserwatorem.

Książka nie jest łatwa do zrozumienia, trochę trzeba jej poświęcić, żeby dojść do tego, co na myśli miał autor. Jest mocna, ostra, prosta, z wulgaryzmami i nieco przedmiotowym podejściem do kobiecości, ale swoją drogą ciekawa i odważna. Jak już zacząłem czytać, wciągnąłem się i szybko, niemal jednym tchem...

gonzales254 | 2015-06-18

Szalencza proza. Nie sposob dokonac jednoznacznej kwalifikacji genologicznej, nie sposob zrekonstruowac chocby szczatkowej intencji autorskiej i stwierdzic, co wlasciwie chcial przekazac, ale te wszystkie watpliwosci bledna w obliczu formy i stylu. Woda i bala to przede wszystkim jezyk. To nie fabula, nie bohaterowie stanowia tutaj swiat przedstawiony, lecz jezyk. Ekwilibrystyka stylistyczna, eksploatowania krancowo rónych rejsetrow mowy zapieraja dech w piersiach. Dorota Maslowska mowila kiedys, ze jej pisarskim celem zawsze bylo tworzenie takich ksiazek, ktorych jeszcze nikt nigdy nie napisal. Woda i bala Grzegorza Zurka jest wlasnie takim utworem. Nigdy nie czytalem niczego podobnego, a przeczytalem w zyciu sporo rzeczy. Troche szkoda, ze ksiazka wyszla nakladem stosunkowo malego wydawnictwa, bo przy odpowiedniej promocji moglaby narobic na polskim rynku wydawniczym sporo zamieszania.

dwiezyrafy | 2015-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Jak mówi stare żydowskie porzekadło: młodzieniec nie powinien się wstydzić ani spodziewać niczego nadzwyczajnego. Mnie się te książkę dobrze czytało, kiedy autor zapominał, że musi oczarować czymś nadzwyczajnym i po prostu płynął swoim językiem. Wtedy znalazłem w tej książce wartość, wartość STYLU i jak już w ten styl wszedłem, to ocknąłem się na końcu książki. Dobre to jest, na pewno warto przeczytać.

Konrad | 2015-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2015

„Wóda i Bala” to historia…składająca się z opowiadań….
Historia młodego człowieka, z którą, niektórzy z nas, mogą się utożsamić.
Wulgarna, dramatyczna, śmieszna, „dająca do myślenia”… jak rzeczywistość w której żyjemy.
Może się podobać lub nie ,kwestia gustu, jednak nie da się „przejść obok niej” obojętnie.
Polecam.

darekmi | 2016-09-08

Świetna książka. Trochę szalona i zaskakująca ale czyta się nieźle. No i zabawna, autor nie owija w bawełnę. O czym jest książka? O wszystkim i niczym, po prostu życie.

kontrabas321 | 2015-06-24

Pan Grzegorz Zurek niewatpliwie zna sie na rzeczy i wie do czego sluzy klawiatura komputera. Podczas lektury niejednokrotnie odnosilem jednak wrazenie, ze forma przerasta tresc i momentami stylistyczny popis przeradza sie w efekciarstwo, moze nie tanie, ale jednak efekciarstwo. W przypadku debiutu mozna to wybaczyc, poniewaz mlody autor chce z reguly pokazac na co go stac i ze potrafi. A zatem Panie Grzegorzu, udowodnil nam Pan, ze potrafi, to nie ulega watpliwosci. W drugiej ksiazce, ktorej szczerze Panu zycze, licze na to, ze juz nic Pan nie bedzie udowadnial, tylko bedzie pan po prostu pisal. Moja wysoka ocena podyktowana jest tym, ze autor ewidentnie ma talent, byc moze wielki talent. Pytanie tylko, co z tym kapitalem dalej zrobi. Zycze dalszej owocnej pracy!