Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi

Okładka książki Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi David Foster Wallace
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Okładka książki Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace
Jolanta Kozak
Inne

Krytyczna i Objaśniająca Ocena Dorobku Postżywego DFW

1977

"Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi" to zbiór krótkich opowiadań autorstwa Davida Fostera Wallace'a, opublikowany po raz pierwszy w 1999 roku. Książka składa się z 25 fikcyjnych wywiadów z różnymi osobami, z których każda jest w jakiś sposób "paskudna". Wallace bada w tych opowiadaniach szeroki zakres ludzkich wad, od egoizmu i narcyzmu po rasizm i mizoginię.

Chociaż "Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi" mogą wydawać się na pierwszy rzut oka mroczną i odpychającą lekturą, w rzeczywistości są to niezwykle wnikliwe i satyryczne obserwacje ludzkiej natury. Wallace mistrzowsko posługuje się językiem, tworząc groteskowe i zapadające w pamięć postacie. Jego humor jest często czarny i ironiczny, ale zawsze podszyty głębokim zrozumieniem ludzkich słabości.

"Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi" to niełatwa książka, ale z pewnością jest to lektura warta uwagi. Dla tych, którzy szukają inteligentnej i prowokującej do myślenia satyry na współczesne społeczeństwo, jest to pozycja obowiązkowa.

"Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi" to nie jest książka dla każdego, ale dla tych, którzy doceniają inteligentną satyrę i mistrzowskie pisarstwo, jest to z pewnością lektura warta przeczytania.

Jeśli jesteś gotów zmierzyć się z mroczną stroną ludzkiej natury i doceniasz świetne pisarstwo, to z pewnością pokochasz tę książkę.

Chociaż...

Bardzo nierówne, tak jak to zwykle w zbiorach opowiadań tego typu bywa. Niektóre bardzo eksperymentalne i ciężkie w lekturze, inne doskonale napisane i zgrabnie przeprowadzające wiwisekcję na psychice bohaterów. Fani D.F. Wallace'a nie powinni być zawiedzeni, dominuje tu bowiem charakterystyczna dla tego pisarza analityczność, pogłębiony psychologizm postaci o różnych, mniejszych lub większych, dysfunkcjach. Polecam zwłaszcza tym, którzy ciągle czują niedosyt po jego głównych dziełach, czyli „Niewyczerpany żart” oraz „Blady Król” (obie książki uwielbiam).

Ciężko mi się to czytało, nie moje klimaty.

Ciężko mi się to czytało, nie moje klimaty.

Zabawna historia o specyficznych postaciach, dokładnie jak w opisie :-))

Zabawna historia o specyficznych postaciach, dokładnie jak w opisie :-))

Z czystym sumieniem daję dziesiątkę tej książce.
Uzasadnię:
1. Wallace jest wynaazcą. Przeczytałem wiele książek, wiele genialnych książek. ale nigdy takiej jak ta! Tu jest w ogóle jakiś nowy typ literetury. Oryginalnie stworzony, wynaleziony. Zaryzykuję twierdzenie, że to kwintesencja literatury, pisarstwa, przekazu słownego - nie da się tego przełożyć na scenariusz filmowy. Cała wartość tego dzieła jest w słowach. I czytając to rozumiesz jak wartościowy i niezastępowalny przez nic innego jest przekaz słowny.

2. Warsztat z najwyższej półki. Nie jest tu żadną przesadą słowo "geniusz" - mamy do czynienia z geniuszem języka. Myśli wyrażone są nie tylko w sposób oryginalny (punkt 1.) ale jednocześnie czytelny, bardzo płynny, a jednak również złożony i skomplikowany, Tak jakby ta literatura miała kilka warstw jednocześnie. Możesz obcować z jedną warstwą albo ze wszystkimi - i za każdym razem jest dobrze. Warsztat na najwyższej półce.

3. Poczucie humoru. Czytasz o rzeczach bardzo trudnych emocjonalnie, skomplikowanych relacyjnie, głębokich, złożonych, związanych z cierpieniem, a gęba się śmieje. Nie jakoś wybuchasz śmiechem, ale to cierpienie w nierozerwalny sposób splątane z ironią, z "komedią ludzką" - naprawdę jest tu mnóstwo poczucia humoru, pomimo w większości, opisywania zjawisk grubego kalibru, cierpień lub chorób. Niesamowite jest to połączenie. Patrzysz na ludzkie cierpienie, jednocześnie widząc i jego niezaprzeczalny ból i głębię i groteskowość zarazem. TO naprawdę jest genialne.

4. Oryginalność tematów. Naprawdę nigdy nie spotkałem się z takimi tematami do omówienia. Nie tylko są one przedstawiane w oryginalny, nowatorski sposób. Same tematy są oryginalne. Nienawiść rodzica do dziecka? Kto o tym tak pisał? Albo "osoba w depresji", "psychologia gwałtu przy drodze" - to naprawdę jest coś na wskroś oryginalnego i nie penetrowanego przez innych pisarzy. Ale nie chodzi o same przykłady. Chodzi raczej o zdolność wniknięcia w zakamarki ludzkiej duszy w sposób niebywały. Freud mógłby się uczyć.

5. Prawda. Mam wrażenie, że Autor patrzy prawdzie prosto w oczy. I to w dodatku takiej prawdzie o człowieku, od której inni by oślepli. Zauważanie tych subtelnych niuansów "Namawianie do związania i uległości" w którym to namawianiu Autor analizuje jeden ruch brwią narratora, jeden ruch, który może przekreślić, a raczej zmienić sens całego subtelnego przekazu słownego - tego NIGDZIE nie znalazłem. A od takich perełek skrzy się cała ta książka. Uważność Autora jest najwyższej próby.

Śmiem twierdzić, że jeśli ktoś daje tej książce niską ocenę, to jest tak samo jakby dawał niską ocenę płycie "Kind of Blue" - to oznacza po prostu, że nie rozumie na czym polega jazz,, albo nie nadaje się do odbioru takiej muzyki.
"Krótkie wywiady..." to jest genialna literatura. GENIALNA!!!
Najwyższa półka. Na wskroś oryginalna, wzbogacająca czytelnika, przecudowna lektura.
Polecam wszystkimi sposobami. Nie da się tej książki wyrzucić z myśli, zostanie w tobie i będzie pracować, zmieniając cię na lepszego człowieka - bardziej uważnego, mądrzejszego, widzącego to, co do tej pory mogło ci umknąć.

Z czystym sumieniem daję dziesiątkę tej książce.
Uzasadnię:

Mega trudna książka, pełna wywodów filozoficznych. Oczywiście podziwiam autora za styl i mocno rozwinięty słowotok. Jednak czytając męczyłam się, tylko kilka opowiadań trafiło w moje literackie gusta.

Zapraszam na moją recenzje :)

Zapraszam na moją recenzje :)

Pokaż mimo tovideo - opinia

Szczerze powiedziawszy nie podobała mi się ta książka. Niektóre historię były ciekawe, bardzo dobrze napisane, za to inne były bardzo słabe. Niektóre wątki były naprawdę irytujące (np. młoda żona i jej przeżywanie jak to zła jest w uprawianiu seksu). Według mnie autor czasem na siłę próbuje pokazać problem, że powtarza jedno o to samo przez cały rozdział. Jakby okej już zrozumieliśmy jaki ta postać na problem czy naprawdę trzeba to powtarzać kilkanaście razy na jednej stronie?

Mam wśród tych tekstów moich całkowitych ulubieńców, a też takich, które jedynie przekartkowałam. Ale ze względu na tych ulubieńców musiałam dać tak wysoką ocenę.

Genialny interfejs prokreacyjny.

Genialny interfejs prokreacyjny.