Drei Kameraden
Yui_KuroiTenshi

Łokieć_Pana_D | 2016-05-06

Kiedy ma się lat siedemnaście, życie jest jak początek szerokiej drogi. Na końcu widać słońce. Gdy stojąc na tej drodze czytałem po raz pierwszy, byłem młodzieńczo pewny, za co oddać życie. Za dziewczynę, którą kocham, i za prawdziwych przyjaciół.
Gdy czytałem ponownie, mając wpół do trzydzieści, wiedziałem, że życia za nic nie oddam. Szybowałem pewien nieśmiertelności. Przesłanie "Towarzyszy", choć dalej wielkie, wydało mi się dawno oswojone. Życie tak wirowało, że ukochana książka nie mogła zawrócić karuzeli.
Przed rokiem trzecie spotkanie. Odkryłem, że znów mam więcej ze sobą smarkatym wspólnego. A do książki będę wracał. Gdy oślepnę - poproszę dzieci, by głośno czytały.
O czym jest? O miłości i o przyjaźni. Za które umierać warto. A lepiej jeszcze - żyć dla nich.

| 2015-08-30
wiech | 2015-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2015

Genialna książka.
O prawdziwej męskiej przyjaźni, o miłości, o ludzkich słabościach, o tym, co w życiu najważniejsze.
O trzech wspaniałych facetach, „wariatach samochodowych”, którzy zrobiliby dla siebie nawzajem wszystko.
O takiej przyjaźni, która mężczyznom może się marzyć, lecz rzadko się trafia.
Doskonała kreacja bohaterów. Wspaniały klimat tamtych czasów.
Czułam atmosferę każdej knajpy. Czułam opary alkoholu. Czułam smak tego nieszczęsnego rumu (jak można pić czysty rum?) :))
Miałam wrażenie, że to osobiste doświadczenia Remarque’a.
Była też spora dawka humoru, choć książka raczej smutna i pesymistyczna.
Były wspaniałe, lekko filozoficzne dialogi. Szczególnie w czasie spotkań zakrapianych alkoholem.
Trzej przyjaciele - żyjący złudzeniami - ale z romantycznym charakterem.
I znów Remarque mnie oczarował.
Będę tęsknić za jego cudownym językiem, jego stylem….. jego talentem.
Wielkim talentem. I co ogromnie cieszy – przez tak wielu ciągle docenianym.
Niesamowite emocje i ogromna...

Lilian | 2017-06-09
Na półkach: Przeczytane, 9_Remarque
Przeczytana: 09 czerwca 2017

Na początku myślałam, że to taka średnia powiastka. Zwykłe gadki i przygody trzech kolegów.
Lecz im dalej się czyta, tym bardziej widać, że Remarque to jednak prawdziwy pisarz z genialnym warsztatem.

To nie jest powieść tylko o przyjaźni, ale również o miłości. Prawdziwa, męska przyjaźń, która swoje fundamenty scaliła nierozerwalnie podczas wojny i piękna miłość w trudnych czasach.

Dodatkowo mistrzowski styl, znakomity język i bardzo dobrze scharakteryzowani bohaterowie.

Wszystko wplecione w historię i ciężki okres niemieckiego kryzysu (chociaż narodowi jako całości nie współczuję, bo przecież po kilku latach okazało się, że w wielu niemieckich obywatelach drzemią bestie, które tylko czekały na sygnał jakiegoś samozwańczego psychopaty, by bezlitośnie gnębić i mordować inne narody)

Leeloo_Dallas | 2016-10-24
Przeczytana: 24 października 2016

Tę książkę powinni przeczytać mężczyźni ponieważ tylko oni zrozumieją, jakim sposobem na jednym posiedzeniu w barze można mieszać ze sobą tak różne gatunki alkoholu i w takiej ilości. I tylko mężczyźni zrozumieją tę fascynację motoryzacją, która okazuje się jest ponadczasowa.
A ujmując sprawę poważnie – rzeczywiście był to męski świat. Świat męskiej przyjaźni zrodzonej w okopach, w strachu i wspólnie przelanej krwi. Kobiety również znajdą coś dla siebie: zobaczą, jakiej miłości powinny szukać.

Trzech przyjaciół, weteranów I Wojny Światowej ułożyło sobie swoją powojenną egzystencję z pozoru bardzo wygodnie. Jednak jest to egzystencja pozorna, ponieważ nie widzą przed sobą przyszłości ani celu. Wojna tkwi w nich bardzo głęboko. Liczy się tylko adrenalina i alkohol. I ich przyjaźń. Jeden dla drugiego zrobi wszystko. Gdy jednemu z nich niespodziewanie przytrafia się miłość, jest to uczucie o wielkiej mocy ale trudne, obarczone strachem przed stratą.
We trzech będą walczyć o jej...

| 2014-12-31

Perły zostawiłem sobie na koniec. Dzieło dla mnie genialne. Mój przewodnik i - nie boję się użyć tego słowa - moja biblia.
Zawsze chciałem być taki jak oni. Trzej przyjaciele, trzej towarzysze. Nie udało się. Za słaby charakter, za dużo wad. Ale mam wzór. Cel. To ważne.
Piękna książka. O miłości. O przyjaźni. O miłości do przyjaciół. O tym, że dla drugiego człowieka, można zrobić tak wiele. O tym co najważniejsze. Też o słabościach. Jak się wczytacie to zobaczycie, że to tylko ludzie. Nie było łatwo się zdecydować. Ale zrobili to. Dają wiarę w to, że warto po tym świecie się pałętać.
Remarque to władca mojej literackiej duszy. Trzej Towarzysze, dla mnie, są jego największym dziełem. Są arcydziełem.
To mój setny i ostatni wpis na LC. Trochę prywaty więc wybaczcie. Przede wszystkim życzę szampańskiej zabawy sylwestrowej. Dobrego roku 2015. Tym, którzy jeszcze nie przeczytali "Trzech Towarzyszy" żeby to zrobili. Nie zwlekajcie.
Tym, których swoimi opiniami przekonałem choć do jednej...

| 2015-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Gdybym wiedziała, że czytając „Trzech towarzyszy” odnajdę klimat „Czarnego obelisku”, a nie „Łuku Triumfalnego”, ta książka już dawno znalazłaby swoje miejsce wśród „przeczytanych/ulubionych”.
Po lekturze sporej ilości tytułów traktujących o ludzkiej naturze i fatalizmie losu twierdzę, że dobrze, jeśli utwór poza byciem nośnikiem określonej filozofii i uniwersalnych wartości zawiera w sobie składową, którą można się „ponapawać”.
Dwa pierwsze utwory niewątpliwie to posiadają. „Łuk…” porusza, ale… jest inny.

W tej powieści taką składową są wszystkie pozytywne emocje bohaterów i wynikające z nich działania. Pomimo niełatwej teraźniejszości i traumatycznej przeszłości jest optymizm na miarę czasu. Na przekór okolicznościom, na które nie ma wpływu, istnieje lojalność, wzajemne wsparcie, aktywna obecność, nawet wtedy, gdy już wiadomo, że nadzieja była na wyrost. Stracone pokolenie, a jednak z rysem charakteru, który krzepi.

Nie do przecenienia jest też liryczno-ironiczna aura tej...

książek: 1994
Wojciech Gołębiewski | 2017-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2017

Klasyka, której aktualność nie zmienia się, bo ludzie dalej toczą wojny. Przypadłość bohaterów tej książki ma teraz nazwę: PTSD (Posttraumatic stress disorder).
Napisana w 1936 roku pomiędzy dwiema Światowymi Wojnami, a w dorobku pisarza po "Na Zachodzie bez zmian" (1929) a przed "Łukiem Triumfalnym" (1945). Cieszą mnie jej wysokie notowania na LC: 7,7 (560 ocen i 45 opinii), a szczególnie duża ilość czytelników. Niewiele mam od siebie do dodania, więc przytaczam Wikipedię:

„Powieść o pięknej i głębokiej prawdziwej męskiej przyjaźni, rozgrywająca się w latach dwudziestych w Niemczech. Lohkamp, Lenz i Koster należą do straconego pokolenia - pokolenia tych, którzy w poczuciu bezsensu wojny powrócili z frontu i nie umieli już ułożyć sobie życia. Trwają bez celu, bez złudzeń co do przyszłości i nawet gdy jeden z nich się zakocha, wszystko zakończy się tak, jakby życie w istocie nie miało już sensu. Tymczasem znów...

Anna | 2018-07-19
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 18 lipca 2018

Zaczęłam czytać i początkowo chciałam odłożyć. Ale pomyślałam: no nie, w końcu to Remarque!. Poczytałam opinie na LC i przeczytałam do końca.
I się nie nie zawiodłam. Książka świetna! i wcale nie tylko dla mężczyzn. Zafascynował mnie opis rodzącej się miłości i wielkiego uczucia. Aż sie prosi, aby powstała druga część opowieści. Jakie mogłyby być losy Roberta... Książka na długo zapadnie mi w pamięć.

zaczytana | 2018-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

Wzruszająca i piękna, bo pięknie napisana powieść o przyjaźni. Takiej przyjaźni, która wyrosła na placu boju w obliczu wspólnego niebezpieczeństwa.[...]
Miłość do młodej dziewczyny nie zniszczy tej przyjaźni, wzmocni ją nawet.

Remarque potrafi wyciskać łzy i trzeba mu przyznać, że zna się na tym.
Powieść czyta się z napięciem i podziwem.
Czy kto umie dzisiaj tak pisać...?