Strażnik Świętego Papieża

Wydawnictwo AA
2013-01-01
2013-01-01
inVerso

Andreas Widmer jest szwajcarskim dyrektorem biznesowym, mówcą, pracownikiem akademickim i filantropem w Stanach Zjednoczonych. Był członkiem Gwardii Szwajcarskiej i służył przy boku papieża Jana Pawła II , jest autorem kilku książek, między innymi „Świadek świętego Papieża.” Uczy biznesu na The Catholic University of America i jest współtwórcą różnych mediów mówiących o wierze.

Powyższa książka powstała z inspiracji przykładem życia papieża Jana Pawła II. Kiedy Andreas miał 20 lat, służył przez okres 2 lat w papieskiej Gwardii Szwajcarskiej i przebywał często blisko papieża. Wstąpił do niej 1 grudnia 1986 roku. Był oczarowany i zafascynowany postawą życiową Jana Pawła II. Jego szczerością i wiarą, którą żył na co dzień, a które wpłynęły na życie gwardzisty, ukształtowały jego poglądy, zmieniły sposób myślenia. Z Gwardii odchodził ze smutkiem, ale miał dziewczynę i plany na przyszłość. Papież żegnając go powiedział „Idź i nieś światu Chrystusa”.
Andreas tak właśnie zrobił, ale zanim do tego dojrzał minęło sporo lat. Codzienne życie, a przede wszystkim praca, kariera, pieniądze na kilka lat przesłoniły mu oczy i odwróciły myśli od nauczania Jana Pawła II.

Andreas chcąc podzielić się wszystkim co przeżył, spisał swoje wspomnienia dotyczące służby u boku papieża. Ponadto chciał przekazać, w jaki sposób obrane nauki wpłynęły na późniejsze jego życie, kiedy będąc prezesem wielkiej korporacji starał się na co dzień żyć wiarą katolicką. Książka również pobieżnie ukazuje specyfikę życia Szwajcarskich Gwardzistów w Watykanie.

Książka podzielona jest na 9 rozdziałów. Każdy z nich zawiera kilka opowieści, refleksji o Janie Pawle II, oraz dużą dawkę nauczania Kościoła. Autor powiązuje to nauczanie ze światem biznesu, w którym działa od wielu lat. Udziela rad i wskazówek jak rozwijać swoją firmę w oparciu o wiarę w Boga, jak dążyć do wyznaczonego sobie celu, w jaki sposób realizować wcześniej zamierzony plan.

Szczerze mówiąc fragmenty książki dotyczące biznesu, ciekawe i dla wielu pewnie inspirujące, dla mnie były troszkę nudne i mało realne do wdrożenia u mnie w życiu. Za to fragmenty dotyczące Gwardii, opisujące poczynania Jana Pawła II, lub historie, w których Andreas opisuje jego osobiste rozmowy z papieżem chłonęłam z zapartym tchem. Gwardzista niezwykle ciepło wypowiada się na temat papieża, ukazując Jego szacunek oraz wielkie serce, które miał dla każdego człowieka, a także przeogromną wiedzę.
Ciekawe są również porady życiowe Andreasa, ale nie te związane z biznesem, bardziej te dotyczące życia codziennego i rodzinnego.

Książkę czyta się bardzo szybko. Ciepła narracja, lekki styl sprawiają, że autora od razu można polubić. Sam koniec książki opatrzony jest podziękowaniami dla wielu osób, a szczególnie dla żony, oraz kilkunastoma zdjęciami Andreasa, zarówno z czasów kiedy był na służbie, jak i bardziej współczesnymi, co jeszcze bardziej przybliżyło mi postać naszego bohatera.
Według mnie warto przeczytać.

Autor nie idzie na tanią sensację. Nie są to wspomnienia o papieżu. Wspomnień jest tu naprawdę niewiele. Książka zaczyna się właściwie od końca. Czyli od odejścia autora z Gwardii. Widmer bowiem porzucił służbę - dla żony, a potem oddał się pogoni za pieniędzmi. I o tym jest właściwie ta pozycja. O uświęceniu biznesu. Pod kątem wpływu Jana Pawła II na autora. Ostatecznym celem każdego biznesu nie może być tylko zysk. Właśnie wolny rynek jest drogą wyjścia dla ludzi uwięzionych w pułapce ubóstwa. Jak prowadzić biznes i uniknąć więzienia :). Jak nie stracić przy tym żony. Na ile można być szczęśliwym realizując drogę kariery. Biznes jest życiodajny, jeśli … biznes uczestniczy w Bożej mocy stwórczej. Dla osiągnięcia wspólnego dobra. Z tych krótkich odniesień do Jana Pawła II ciekawe są np. te o straszliwej presji modernistów na papieża. Czy księdzu-żebraku. Widmer zaciekawił mnie też inną pozycją - Galbraithów - The Benedictine Rule of Leadership. Polubiłem autora.

• Biblioteczka domowa IV
  • Przeczytane w 2020 r.