10 (1 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny

źródło okładki: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/przybyszewski-matka/

Wojciech Gołębiewski | 2017-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2017

Dramat z 1902 roku, wystawiony w 1903, dostępny na:

W 1979 ciekawie wystawił go Krystian Lupa w Jeleniej Górze.

Wolne Lektury na
"Motywem tym zaznaczamy fragmenty mówiące o przeświadczeniach na temat powinności związanych z rolą matki. Często są to stereotypy, mówiące o rozmaitych instynktach koniecznie ujawniających się u matki w odniesieniu do jej dziecka — instynktach związanych przede wszystkim z opiekuńczością, czuwaniem nad rozwojem, bytem i losem dziecka. Szczególnym przykładem może być tu pani Rollison z Mickiewiczowskich Dziadów, która, pozbawiona wzroku, kieruje się przeczuciem oraz potrafi innymi zmysłami odnaleźć swojego syna (np. odróżnia jego krzyk spośród innych głosów cierpiących więźniów)."
To czterdziestojedno stronicowa tragedia, genialna w swojej przewidywalności, przedstawiona w niesamowitej ...

Monika W | 2015-05-14