Kochałam Tyberiusza

1969-01-01
1969-01-01
Beata Hłasko
Julia Tyberiusz Rzym Cesarstwo władza miłość

Kompletnie nijaki styl autorki, która prowadzi jedynie prostą relację z tego, co bohaterowie książki robią jest powodem, dla którego nie byłam w stanie wciągnąć się w lekturę. Po jakimś czasie zaczęłam bezmyślnie kartkować stronice, nie czytając dokładnie. A tak lubię starożytne okoliczności! Szkoda...

Oparta na faktach, lecz nieco fabularyzowana historia Julii, córki Oktawiana Augusta. Powieść przedstawiona jest w formie autobiografii. Na plus na pewno zaliczyć można oddanie realiów i praw tamtych czasów oraz przedstawienie historycznych postaci na tle zawiłych relacji rodzinnych oraz dość skomplikowanej intrygi, w centrum której znalazła się główna bohaterka. Co mnie zadziwiło to dość znaczne skróty czasowe między wydarzeniami. W jednym akapicie potrafi zostać streszczonych nawet kilka lat. W efekcie mamy tu poczucie szybkiego przemijania i zmiany. Opisane zostało całe życie Julii, a nawet okoliczności jej przyjścia na świat, aż do jej śmierci. Generalnie wrażenia pozytywne.

Świetnie przybliżona postać Julii, codzienne życie wyższych sfer w starożytnym Rzymie, wcale nie tak różne jak obecnie. Dla miłośników historii i starożytnego Rzymu - lektura obowiazkowa.

Ta książka nie jest może obiektywnie zła, ale srodze się na niej zawiodłem. Liczyłem na coś w stylu "Ja, Klaudiusz", a dostałem romansidło o wątpliwej wartości historycznej. Wiem, że wielu czytelnikom się podoba, ale ja nie polecam.

Na półkach: , , , , , ,

Starożytność, miłość, namiętność, władza, zazdrość, wojny, wpływy...

Starożytność, miłość, namiętność, władza, zazdrość, wojny, wpływy...

Książkę poleciła mi moja mama, jej zaś moja babcia. Mam takie poczucie, że treść tej książki jest w jakiś sposób dziedziczona w naszej rodzinie.
Piękna opowieść o miłości. O przeciwnościach losu. Zarazem barwna, ale i tragiczna. Uważam, że właśnie tak powinny być przedstawiana historia - nie jak spis pustych dat, ale jako zbiór ludzkich emocji, opisy codziennego życia, opis sytuacji. ,,Kochałam Tyberiusza" pokazuje, że choć świat się zmienia, ludzie reagują bardzo podobnie. Z Julią, główną bohaterką, możemy się utożsamiać. Jest to kobieta spragniona miłości, szukająca szczęścia.

Jedna z tych powieści, o których mogę powiedzieć, że przeczytałam je jednym tchem. Elisabeth Dored świetnie maluje atmosferę starożytnego Rzymu, z jego zepsuciem, intrygami i podwójną moralnością. A na tym tle pokazuje tragiczne losy kobiety, o której praktycznie nic nie wiadomo, którą historia wymazała ze swoich kart mimo tego, że była córką cesarza rzymskiego Oktawiana Augusta.

Książka moim zdaniem niezwykła, podobało mi się w niej wszystko - począwszy od wciągającej fabuły po najdrobniejsze opisy krajobrazu. Warta przeczytania i to nie jeden raz. Polecam ;)

Książka jest wspaniała, trzeba tylko skupić się i ogarnąć wiele postaci . Przeczytałam ją dawno i byłam pod ogromnym wrażeniem. Mam chęć przypomnieć ją sobie. Jedna z lepszych książek , jakie przeczytałam . Bardzo polecam !

1937

Julia – oczerniona, wyklęta i wygnana jako rozpustnica. Taką ją znamy z innych opowieści, jak choćby z książek Roberta Gravesa.
Autorka przestudiowała wiele starożytnych źródeł, pozostawiając na boku to, co napisali o Julii późniejsi, nowożytni już pisarze. Przeanalizowała fakt, że źródeł o Julii brak, że nie ma właściwie żadnych o niej wzmianek, brak posągów i wizerunków, a przecież była nie byle kim, bo córką - i to jedyną! - cezara. Wyciągnęła wniosek, że coś tu chyba nie gra.
Efektem jej poszukiwań, pracy i przemyśleń jest ta książka - przedstawiająca zupełnie inny obraz postaci i wydarzeń znanych nam choćby z „Ja, Klaudiusz”, według mnie o wiele wiarygodniejszy. A jak było naprawdę – tego się nie dowiemy nigdy.
Bardzo polecam tę książkę wszystkim, którzy lubią powieści historyczne (i nie tylko im),a w szczególności wielbicielom książek Gravesa – możecie się nieźle zdziwić ;-).

• Powieść historyczna
  • Domowa biblioteczka