Ja, Dora Maar

Tłumaczenie: Janusz Margański
Wydawnictwo: Świat Książki
kochanka, Picasso, muza

Napisana w formie atrakcyjnego monologu spowiedź Dory Maar, kochanki i muzy Pabla Picassa. Poznali się, gdy ona dobiegała trzydziestki, a on był po pięćdziesiątce, i spędzili kilka niezwykłych lat. Dowodami miłości były niezliczone portrety Dory, jakie Picasso rysował i malował, a także pozwolenie mistrza, by asystowała mu przy pracy nad Guernicą.

Lemma | 2010-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2010

Fabularyzowane wspomnienia o Picassie, pełne uwielbienia dla jego geniuszu i szaleńczej miłości do niego. Można z tej książki co nieco dowiedzieć się o Picassie jako człowieku i twórcy, ale ogólnie to książka jakoś nie wciąga i daje bardzo subiektywny obraz malowany przez kobietę, dla której Picasso był miłością życia, choć trudną i nieraz sprawiającą ból.

catsy | 2012-09-16
Przeczytana: 16 września 2012

Książka całkiem całkiem. Trochę nudziła, bo w sumie nic prócz życia Picassa. Spodziewałam się czegoś lepszego, ale nie było to takie najgorsze. Jeżeli ktoś interesuje się tym malarzem, to na pewno chętnie to przeczyta.

agnieszkak | 2011-03-21
Na półkach: Biografie, Przeczytane

Dobra biografia.

Dorota Janus | 2014-01-08

Spojrzenie na Picassa oczami zakochanej w nim kobiety. Opowieść niezwykła, ukazuje wielkiego artystę w świetle niezbyt przychylnym. Głównie jest to jednak historia zakochanej Dory Maar i jej niespełnionej miłości.

monchm | 2016-11-03
Przeczytana: 2010 rok