Polacy na krańcach świata: XIX wiek. Część I

Wydawnictwo: PROMOHISTORIA - Histmag.org
kacek

Wiek XIX to epoka pionierskich wypraw naukowych i szczyt europejskiego kolonializmu. Na ten okres przypada także największa liczba fascynujących podróży. Ich cel był różny. Czasem chodziło o poszukiwanie metali szlachetnych, głównie złota, kiedy indziej celem było objęcie w posiadanie strategicznych obszarów. W ten sposób „wiek pary” stał nie tylko pod znakiem rozwoju przemysłowego, ale również pod znakiem odkryć. Ważny udział w poznawaniu i badaniu świata mieli także Polacy. Brak niepodległego państwa nie był tu żadną przeszkodą.
Niektórzy przyszli polscy podróżnicy musieli uciekać z ojczyzny przed represjami zaborców. Innych po prostu ciągnęło do odległych zamorskich krain – ci zaciągali się na statki handlowe i wojenne zachodnich mocarstw. Jeszcze inni, pojmani przez Rosjan za działalność niepodległościową, byli zsyłani na wschód – przede wszystkim na Syberię i Kaukaz. Właśnie tam, podczas katorgi, wielu z nich prowadziło badania naukowe. Dzięki temu zostawali później wybitnymi naukowcami i odkrywcami. Polacy, cierpiący prześladowania ze strony zaborców, jak mało kto byli też wyczuleni na okrucieństwo białego człowieka.
Historie z XIX wieku wydają się dziś przypominać legendy. Kto pamięta o postaci „kapitana Adama”, właściciela wysp na Oceanie Indyjskim? Kto uwierzy w niezwykłe dzieje ułana zmęczonego walką za naród polski i węgierski, poszukującego wielkiego majątku w odległej Australii? Czy w Kamerunie miała powstać pierwsza w dziejach polska kolonia? Na wszystkie te pytania odpowiedź przyniesie książka Mateusza Będkowskiego Polacy na krańcach świata: XIX wiek. Zachęcamy do lektury!

źródło opisu: http://histmag.org/PREMIERA-Mateusz-Bedkowski-Pola...(?)

źródło okładki: http://histmag.org/grafika/news2015/Polacynakrancachswiata.jpg

baggio1 | 2016-04-17
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Jak wiadomo Polaków można spotkać w każdym zakątku świata. Będąc kiedyś na wakacjach, znalazłem się w odludnym miejscu, 100 metrów do oceanu , żadnej plaży, wspaniałych widoków czy czegokolwiek co mogło by przyciągnąć tam kogokolwiek. Tylko gruz zwożony tam z pozostałej części wyspy, a także ruiny jakiegoś domostwa, szopy czy coś takiego i własnie na kawałku jeszcze stojącej ściany znalazłem wielki napis ŁKS Łódź Jesteśmy Wszędzie. Wracając do książki, autor przedstawił tu sylwetki Polskich odkrywców, którzy podróżowali po świeci w pięknym wieku XIX. Jest to pozycja którą szybko się czyta, język jest prosty a każda strona przynosi tez sporo wiadomości i dobrze opisanego tła historycznego. Świetna pozycja polecam

Octopus | 2015-05-29

świetne teksty, polecam nie tylko podróżnikom :-)