Okładka książki Umiejętności społeczne twojego dziecka. 10 prostych lekcji, jak zdobyć przyjaciół i radzić sobie w życiu Muyshondt De Faye
Muyshondt De Faye Wydawnictwo: Samo Sedno poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Samo Sedno
2015-01-01
2015-01-01
Katarzyna Zimnoch

Niewiele konkretów

Niewiele konkretów

www.czytelniazinnejbajki.blogspot.com

Zasiadając do lektury wiedziałam, że informacje zawarte w książce mogą mi się przydać dopiero za kilka lat. Jakie było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że autorka stworzyła świetny przewodnik po relacjach międzyludzkich nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Opisała sytuacje zarówno z życia codziennego, jak i z wyjątkowych momentów, do których nie zawsze jesteśmy odpowiednio przygotowani.
Całość podzielona jest na kilka działów. Na początku dowiadujemy się jak zrobić dobre pierwsze wrażenie. Czasem nie zdajemy sobie sprawy jak drobny element może wszystko popsuć. Nie martwcie się jednak, autorka nie skupiła się na suchych faktach. Cały poradnik ma formę nauki przez zabawę. Dzieci mają swoje dzienniczki, w których zapisują najważniejsze informacje oraz swoje własne przemyślenia. Każdy rozdział zawiera lekcje i wskazówki dla rodziców. Odgrywanie scenek to wyjątkowo przyjemna forma nauki. Dalej zadania będą nieco bardziej rozbudowane, a dzieci będą musiały wykorzystać w prawdziwym życiu to, czego się nauczyły. Aby całość uatrakcyjnić autorka wzbogaciła lekcje zwyczajami oraz anegdotami z własnego życia.
Czego dowiemy się w kolejnych rozdziałach? O tym jak bezpiecznie i mądrze korzystać z internetu, o zasadach netykiety, mediach społecznościowych. Dalej uczymy się prowadzić rozmowę, zarówno z bliskimi nam osobami, jak i tymi, które poznajemy po raz pierwszy. Autorka uczy jak poprawnie przeprowadzić rozmowy telefoniczne, które w ostatnich czasach stały się dużo bardziej swobodne. Poznajemy sekrety bycia dobrym przyjacielem, autorka uczy również jak wybrnąć z niezręcznych sytuacji towarzyskich. W rozdziale o życzliwości i wdzięczności wydawałoby się, że wszystko jest oczywiste, okazuje się jednak, że nie do końca. To lekcja wyjątkowo przyjemna, bo dzieci urządzają przyjęcie i zapraszają na nie gości. Dalej poznajemy podstawowe zasady savoir vivre'u, dotyczące zachowania się przy stole kiedy zostajemy zaproszeni na obiad. Autorka uczy dalej jak poprawnie się wysławiać - będzie trochę o slangu, kłamaniu, przeklinaniu i ogólnym zachowaniu w miejscach publicznych. Ostatnie dwie lekcje uczą samodzielności i radzenia sobie z porażkami, które na pewno jeszcze przed każdym z nas.
Kiedy wzięłam do ręki książkę po raz pierwszy i przeczytałam spis treści, stwierdziłam, że czeka mnie opis rzeczy zupełnie oczywistych, których jesteśmy wszyscy w pełni świadomi. W trakcie lektury przekonałam się jak często zapominamy o wielu istotnych elementach w naszych codziennych kontaktach z innymi ludźmi. Z czasem nabieramy złych nawyków, których coraz trudniej jest się pozbyć. Jeśli chcecie nauczyć dzieci radzenia sobie w codziennych sytuacjach oraz kontaktach z innymi ludźmi, a przy okazji samemu odświeżyć sobie kilka informacji, to naprawdę polecam Wam ten poradnik. Jestem pewna, że najmłodsi będą zadowoleni z tak przyjemnej formy nauki.

www.czytelniazinnejbajki.blogspot.com

Kiedyś omijałam poradniki szerokim łukiem przekonana, że niczego ciekawego się z nich nie dowiem. Przełamałam się będąc w ciąży i trafiłam na naprawdę ciekawe pozycje. Teraz czas podszkolić się z obsługi dzieci. ;) "Umiejętności społeczne twojego dziecka" bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły i chyba zmienię zdanie o poradnikach....

Umiejętności społeczne twojego dziecka to drugi po Koncentracji poradnik z serii wydawniczej Samo Sedno, z którą miałam przyjemność się zapoznać. Obie pozycje mają zbliżony układ graficzny, przejrzysty i przyjemny w odbiorze. I w tym miejscu kończą się podobieństwa, a wyłaniają różnice kulturowe. Przyznaję uczciwie, że nie mam serca do amerykańskich poradników. Autorzy zza wielkiej wody lubują się w przydługich wstępach. Opisują w nich, co wniesie w nasze życie książka, którą trzymamy w ręku, czego się z niej nauczymy i co skłoniło autora do jej napisania. I tak przez kilkanaście stron jesteśmy oswajani z zawartością książki. Tu ukłon w stronę polskich autorów, dzięki Wam za krótkie wstępy i wiarę w czytelnika, że sam odkryje sens książki i udźwignie ciężar treści. Na szczęście wstęp można zignorować i od razu rzucić się na głęboką wodę pierwszego rozdziału, do czego was zachęcam. Tyle tytułem przydługiego wstępu.

Dzisiejsze dzieciaki są zagonione, co do tego nie ma wątpliwości. Dodatkowe lekcje języka angielskiego, basen, może balet. Bardziej zdeterminowani (i lepiej wyposażeni w gotówkę rodzice) ślą dzieci na na kolejne zajęcia- jazdę konną, lekcje tenisa lub gry na skrzypcach. Nie wszyscy jednak pamiętają i wiedzą, że równie ważne, jeśli nie ważniejsze są umiejętności komunikacyjne. To, że ktoś świetnie jeździ konno niewiele mu pomoże w kontaktach interpersonalnych, jeśli nie będzie potrafił podtrzymać rozmowy. Z kolei bardzo dobra znajomość języka angielskiego jest niezaprzeczalnym atutem, choćby na rozmowie kwalifikacyjnej, by jednak do niej doszło, trzeba wiedzieć jak zrobić dobre pierwsze wrażenie. Żyjemy w społeczeństwie, my i nasze dzieci, dlatego umiejętności życia w grupie, konwersacji i integracji społecznych są nie do przecenienia.

Jak zrobić pierwsze dobre wrażenie, to na żywo i to wirtualne? Jak być życzliwym dla innym? Jak schować nieśmiałość do kieszeni i spojrzeć prosto w oczy poznawanej osobie? Jak podtrzymać wdzięcznie rozmowę? Jak korzystać z maila oraz mediów społecznościowych? Jak ułożyć sztućce na stole oraz jak zorganizować przyjęcie? Pozornie, książka dotyka oczywistych, zwyczajnych tematów. Różnica leży w tym, że nie są w powszechnym zwyczaju. Jeśli zależy Wam, by Wasze dziecko przyswoiło sobie komunikacyjną wiedzę tajemną, ułatwcie sobie pracę i skorzystajcie z książki Umiejętności społeczne twojego dziecka. Zapewniam Was, że znajdziecie tam wskazówki, które przydadzą się również Wam.

Dlaczego mi się spodobała?
Od momentu, gdy urodziłam córkę pragnęłam dla niej szczęścia. Żadna to nowość dla tych, którzy kochają swoje dziecko :)
Moja córka jest jedynaczką i podstawowym "problemem" dla nas była i jest trudność naszej księżniczki do adaptacji w nowym środowisku. Chcemy ją nauczyć, by potrafiła się "odnaleźć" w towarzystwie, by umiała się odpowiednio zachowywać w danych sytuacjach. Zależy nam też na tym, by umiała wyrazić swoje racje, bronić ich w razie potrzeby i by nie dawała sobie "wejść na głowę". Chcemy, by zwalczyła w sobie nieśmiałość, umiała zdobywać przyjaciół i używała stosownego języka. Uczę córkę, by rozmawiała o swoich emocjach i umiała wyrażać swoje opinie nie bojąc się przy tym, że ktoś ją skrytykuje.
Od września (jak Wam wiadomo) rozpoczęła naukę w szkole. Nowe miejsce, nowi znajomi i nauczyciele.
Książka "Umiejętności społeczne Twojego dziecka" trafiła do naszego domu w bardzo dobrym momencie!
CD..... http://zwyklejmatkiwzlotyiupadki.blogspot.com/2015/09/jak-pomoc-dziecku-sie-odnalezc.html

Dlaczego mi się spodobała?

Aby dziecko radziło sobie w życiu

Faye de Muyshondt prowadząc zajęcia ze studentami, zauważyła, że brakuje im kompetencji społecznych. Rozwój współczesnych technologii spowodował, że młodzi ludzie mają dziś duży problem z komunikowaniem się twarzą w twarz. Powoduje to między innymi, że nie potrafią zrobić pozytywnego wrażenia na rozmowach kwalifikacyjnych i mimo tego, iż posiadają dobre wykształcenie, nie mogą zdobyć pracy. Autorka „Umiejętności społecznych twojego dziecka. 10 prostych lekcji, jak zdobyć przyjaciół i radzić sobie w życiu” pokazuje, jak istotne jest kształcenie umiejętności społecznych. Od nich bowiem zależy szczęście każdego z nas.

Po piętnastu latach pracy w public relations i marketingu, po zdobyciu doświadczenia w budowaniu marek, pozyskiwaniu zainteresowania mediów, a także zarządzania reputacją, Faye de Muyshondt dostrzegła konieczność nauczania współczesnych młodych ludzi umiejętności społecznych. Dziś dzieci ze swoimi rówieśnikami komunikują się głównie za pomocą SMS-ów i mediów społecznościowych. Wszystko to sprawia, że nie potrafią rozmawiać z ludźmi w realnym świecie. Mają problemy z formułowaniem pełnych zdań, z wyrażaniem własnych potrzeb, wszystko to składa się na to, że wyrastają na dorosłych, którzy nie mogą zdobyć pracy i poprawnie funkcjonować w życiu społecznym. Autorka „Umiejętności społecznych twojego dziecka” prowadzi więc kursy, na których uczy osoby w różnym wieku kompetencji komunikacyjnych. Ponieważ zapragnęła dotrzeć do odbiorców na całym świecie, napisała książkę, dzięki której podobne zajęcia można prowadzić w domu.
(...)

Magdalena Żerek www.czytamto.pl