Białystok między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939

Seria: Magiczne czasy magicznych miast
Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy
historia
elfijka

Spacerując uliczkami międzywojennego Białegostoku, można poczuć zapach bułek z cebulą, tzw. białysów, usłyszeć bawiące się dzieci i klezmerską muzykę. Zajrzeć do kin, w parku spotkać zakochane pary pijące buzę, kupić od przekupki smakołyki, poznać Białorusinów, Litwinów, Niemców, Polaków, Rosjan, Tatarów, Ukraińców, Żydów, tworzących niezapomniany klimat miasta. Krok po kroku odkryć zapomniane tajemnice i odnaleźć odpowiedzi na pytania: dlaczego Białystok nazywano polskim Manche-sterem, skąd wziął się pomysł na tzw. szkołę na wolnym powietrzu, w jakich okolicznościach Józef Piłsudski został honorowym obywatelem miasta i jaki związek z Białymstokiem miała gwiazda kina – Nora Ney. Książka Białystok między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918 –1939 zabierze Państwa w podróż szlakiem przedwojennego miasta. Podczas niej Czytelnik pozna m.in. największe miejskie przedsiębiorstwa, restauracje i kawiarnie, miejsca kultu religijnego, przepisy na regionalne dania. Dowie się, gdzie białostoczanki robiły zakupy, w jaki sposób spędzano wolny czas, jak działał pendel, gdzie mieszkał twórca esperanto oraz kto powiedział: Nie jestem tylko z Białegostoku, jestem białostoczaninem – to znaczy wiele. Niezwykłe bowiem musiało być miasto, którego mieszkańcy, różniąc się tak bardzo, jednocześnie stworzyli jedyną w swoim rodzaju kulturę. Rozdziały zostały opatrzone unikatowymi fotografiami, ciekawostkami i danymi adresowymi, które ułatwią poznanie dawnej lokalizacji wielu instytucji.

Do książki dołączone są bezpłatne dodatki:
– plan miasta
– płyta DVD z dwoma filmami prezentującymi międzywojenny Białystok: Jewish life in Białystok (1939 r.) i Zawody konne o mistrzostwo wojska (1937 r.)

źródło opisu: http://www.ksiezy-mlyn.com.pl/

źródło okładki: http://www.ksiezy-mlyn.com.pl/

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!