Podręcznik Reiki

Das Reiki Handbuch
reiki
niemiecki
MLB

Reiki to japoński system uzdrawiania oparty na tradycyjnej metodzie leczenia przez przekazywanie energii życiowej. Energia ta nie jest pozytywna, ani negatywna. Stanowi najwyższą wibrację, jaką dysponuje człowiek. Jest emanacją Boga w tobie i w tym sensie daje ludziom nieograniczone możliwości. Łączy ich ze światem i umożliwia poczucie bycia z nim jednością. Wszystkie zaś nasze problemy i zaburzenia zdrowia biorą się właśnie z mylnego przekonania, że jesteśmy osobnymi bytami skazanymi na samotność

źródło opisu: Wydawnictwo Ravi, 1999

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

MLB | 2015-05-10
Przeczytana: 10 maja 2015

Książka ciekawa, nieźle napisana, ale nie powinna być nazywana podręcznikiem Reiki. Opisuje ona autorską wersję, czy odmianę Reiki, która znacząco odbiega od Usui Shiki Ryoho Reiki z linii Usui-Takata.
Po pierwsze, Lubeck definiuje Reiki jako uniwersalną energię życiową, a, jak wiadomo, Reiki jest innym rodzajem energii.
Ponadto miksuje różne tradycje i metody, wprowadzając czakry, refleksoterapię, runy, metodę spagiryczną, folie Verana, terapie kryształami i jeszcze trochę. Czyli niemal pełne ezoteryczne spekturum. Nie ma w tym nic złego, jeśli jasno i wyraźnie się zaznaczy fakultatywność tych metod i procedur, a tego mi zabrakło.
Książkę warto przeczytać, ale polecam ją osobom już zorientowanym w temacie.
Jeszcze jedna uwaga, nazywanie Reiki "energią Chrystusową", nawet przy zastrzeżeniu, że można ją nazywać inaczej, kłóci się z jedną z cech Reiki jaką jest areligijność - pachnie brzydko manipulacją.