Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 - zapomniany appeasement

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
historia
Ag2S

Sensacja naukowa – nieznane fakty wychodzą na jaw! Po prawie stu latach profesor Andrzej Nowak odkrywa nieznane dokumenty, z których wynika, że w 1920 roku europejskie mocarstwa były gotowe przehandlować Polskę w zamian za pokój z bolszewicką Rosją. Upalne lato 1920 roku. Armie sowieckie stoją pod Warszawą, Polacy gotują się do bitwy ostatecznej. Na kongresie Międzynarodówki panuje...

Sensacja naukowa – nieznane fakty wychodzą na jaw!

Upalne lato 1920 roku. Armie sowieckie stoją pod Warszawą, Polacy gotują się do bitwy ostatecznej. Na kongresie Międzynarodówki panuje triumfalny nastrój, wszak „po trupie białej Polski wiedzie droga do pożaru, którego płomienie ogarną świat”. Przeciw pomocy dla Polski strajkują angielscy dokerzy, Czechosłowacja wykorzystuje okazję, by zająć Zaolzie. Sytuacja jest dramatyczna, ale Niemcy nie wyglądają na wystraszonych, bowiem sowieccy wysłannicy w Berlinie przekonują, że nie przekroczą ich granicy. Armia Czerwona oddaje Niemcom Działdowo.

Zachód występuje w obronie Polski, rokuje z Sowietami. Na konferencji w Spa jak zwykle oschły wobec Polaków Lloyd George wymusza na premierze Grabskim akceptację granicy na Linii Curzona. Każda cena jest warta pokoju, a w końcu Rzeczpospolita sama sobie winna. Każda cena jest warta przetrwania. A jaką cenę byli gotowi zapłacić nasi sojusznicy?

Pojęcie appeasementu jest powszechnie kojarzone z kapitulacyjną polityką względem Hitlera, której najbardziej haniebnym owocem było oddanie Niemcom Czechosłowacji. W swojej sensacyjnej pracy Andrzej Nowak używa tego terminu do opisania ściśle tajnych działań, które w 1920 roku państwa zachodnie podjęły wobec Polski. Opowiadająca o kulisach tych wydarzeń popularnonaukowa książka stanie się wydarzeniem na rynku książki historycznej.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Adrian F | 2017-09-25
Przeczytana: 24 września 2017

Większość książki zajmują fakty bez interpretacji autora. Książka, której brakowało mi w szkole. Świetne wyjaśnienie polityki państw zachodnich względem odradzającej się Polski. Myślę, że grzech byłoby nie znać.

Pierogi_i_Pączki | 2018-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

Rozwój mojej świadomości na temat historii Polski przebiegał klasycznie – najpierw były akademie w szkole, „Czterej Pancerni” i dziecięca duma, że Polska wygrała woję i pokonała Niemcy razem z Rosją. Potem był antykomunizm wyniesiony z domu, podparty szkokiem wiedzy o łagrach, zesłaniach i Katyniu. Potem był kolejny szok, że Zachód zostawił nas w Jałcie. Następnie wiedza o „dziwnej wojnie” 1939 roku i inne, głębsze szczegóły, które stopniowo zdejmowały z moich oczu zaślepienie Zachodem, szlachetnym, wiernym i mocnym. Dzieło Andrzeja Nowaka dokłada kolejną cegiełkę do tej świadomości.

W 1920 roku, kiedy Polska broniła się przed nawałą Sowiecką, premier Wielkiej Brytanii robił wszystko, żeby zmusić Polaków do poddania się, rozbrojenia i oddania większości terytorium tylko po to, aby zaspokoić Sowiety w zamian za złudę, że zatrzymają sie oni w swoim marszu na Zachód jak dostaną na pożarcie „te małe kraje, o których nic nie wiemy”.

Pogarda i świadoma ignorancja Brytyjczyków...

krynston | 2015-09-08
Przeczytana: 05 września 2015

Doskonale udokumentowana książka opisująca polityczną rozgrywkę pomiędzy europejskimi państwami od traktatu wersalskiego do podpisania pokoju pomiędzy Związkiem Radzieckim a Polską. W brawurowy sposób autor odsłania kulisy polityki rządów, sposoby wpływania i oddziaływania na inne kraje oraz cynizm polityków. Do tej pory historia, według mnie, toczyła się od jednej wojny do następnej. Po przeczytaniu tej książki widzę, że walki toczą się nie tylko na polu bitwy- polityczne starcia są nie mniej fascynujące (o ile ukazane w stylu jaki przedstawił nam autor), a cel jakim jest zwycięstwo usprawiedliwia wszelkie nieczyste zagrania polityków- szantaże, porozumienia za plecami innych państw, handel wolnością innych narodów- w imię własnej wygody i spokoju.
Pozycja świetna- poznając brudny świat polityki łatwiej jest zrozumieć również obecne czasy i to co teraz (2015 rok) dzieje się choćby między Europą, Rosją a Ukrainą.
Polecam.

dziaren | 2017-08-06

Zanim dzieło pana Nowaka wpadło w moje ręce, na temat wydarzeń z lat 1918-1920 przeczytałem “Pakt Piłsudski-Lenin”. “Pierwsza zdrada zachodu” obnaża wiele uproszczeń z książki Piotra Zychowicza, znacznie lepiej przedstawia złożoność sytuacji na arenie międzynarodowej podczas formowania się polskich granic.

Treść podzielono na cztery części, każda z nich stoi na wysokim poziomie. Ale trzecia jest wybitna. Autor bierze w niej pod lupę sylwetki najważniejszych brytyjskich polityków tamtego czasu. Analizuje ich życiorys, bada wydarzenia jakie kształtowały poglądy na rolę małych narodów w światowej polityce. Szkoda, że nie można cofnąć się w czasie i dać tych kilku rozdziałów do przeczytania naszemu “srebrnemu lisowi dyplomacji” z lat 30. - Józefowi Beckowi.

Książka A. Nowaka powinna być stawiana za wzór opracowania historycznego. Zasługuje na maksymalną ocenę.

SlawekAUO | 2015-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Całkiem dobrze napisana pozycja. Profesor Nowak prezentuje zwięźle kulisy rozstrzygnięcia pierwszej wojny sowiecko-polskiej wprowadzając jednocześnie rzadkie w polskiej literaturze spojrzenia "imperialne". Podtytuł książki powinien brzmieć "Umiesz liczyć, licz na siebie". Polecam.

Arek | 2018-12-27
Przeczytana: 26 grudnia 2018

Czym jest appeasement? „Uspokojenie przez zaspokojenie”. O tym właśnie traktuje ta książka, o próbach wyjścia naprzeciw powstającej Rosji bolszewickiej przez Wielką Brytanię rządzoną przez Lloyda Georga. Świetna pozycja która detalicznie ukazała czym kierowało się wówczas imperium brytyjskie i jaką rolę odgrywała Polska w jej planach. Myślę, że podobnymi kategoriami i dziś kieruje się Wielka Brytania. Autor pokazuje tarcia polityki brytyjskiej, świetnie zarysowuje charakterystykę głównych bohaterów tamtych wydarzeń, zwłaszcza po stronie brytyjskiej. Dla mnie osobiście najbardziej zdumiewającą rolę odegrał Lewis Bernstein-Namierowski znany jako Lewis Namier. Z pochodzenia Żyd, z urodzenia Polak, ale z przekonania mocny i zawzięty anty-Polak. Wschodnia granica Polski zwana linią Curzona powinna nosić zdecydowanie jego nazwisko. Książkę gorąco polecam, pomimo że jest względnie obszerna czyta się bardzo szybko.

Krzysztof1993 | 2018-01-11
Przeczytana: 04 stycznia 2018

Jest to książka, która w bliższy i szerszy sposób ukazuje to, o czym pisał Roman Dmowski w swojej "Polityce polskiej i odbudowaniu państwa", a mianowicie o fanatycznej wręcz niechęci ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii do aspiracji nowo powstającej Polski. Wydaje się, że tak niezrozumiałej, iż w praktyce każde agresywne działania na linii Polska a Rosja interpretował jako przewinienie "imperialistycznej" Polski. Kto posiadał takie zapędy przekonaliśmy się niespełna dwadzieścia lat później, co akurat nie przeszkadzało eks-premierowi nadal trzymać się wyznaczonej linii. Pożyteczna lektura, zważywszy, że bodaj nikt w kraju jak dotąd nie pokusił się o zbadanie tej części historii.

Mateusz | 2015-12-28
Przeczytana: 23 grudnia 2015

Na samym wstępie recenzji pragnę zaznaczyć, że autora niniejszej książki znam od lat i darzę wielkim szacunkiem jako historyka i badacza, a także jako człowieka. Muszę także nadmienić, że zupełnie w mojej ocenie nie wpływa to na obiektywizm tej recenzji, ponieważ mimo kilkuletniej znajomości z profesorem Nowakiem, nie miałem dotąd okazji przeczytać żadnej jego książki w całości. Przez lata studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim uczestniczyłem w zajęciach, wykładach i konwersatoriach, które prowadził prof. Nowak, a także w wykładach otwartych i prelekcjach, których udzielał czy to w murach UJ, czy poza nimi. Zdarzało mi się czytać pojedyncze artykuły czy fragmenty innych książek profesora, ale nic ponadto. Wspominam o tym tutaj, ponieważ każda recenzja musi być uczciwa i obiektywna, ujawniam te fakty, ponieważ ktoś może posądzać autora tej recenzji o stronniczość czy też sympatie lub antypatie. Uczciwe podejście czytelnika i recenzenta jest najważniejsze.

Autor jest znanym na całym...

fuzja | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

W historii świata oraz w historii współczesnej zdarzało się i zdarza, że człowiek decydował o losie drugiego człowieka, a nawet, że człowiek decydował o losie jakiegoś narodu. Ważne jest, żebyśmy zdawali sobie z tego sprawę i ciągnęli naukę na przyszłość – walczyć o swoje i o swoim decydować.
„Biada człowiekowi, którego los zawisł od drugiego, ale dwakroć biada narodowi, co zawisł od interesu innego narodu! Narody sumienia nie mają.” - ten adekwatny, świetnie dobrany cytat rozpoczyna książkę „Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 – Zapomniany appeasement” napisaną przez prof. Andrzeja Nowaka, specjalistę od dziejów Europy Wschodniej i wykładowcę na uniwersytetach na całym świecie (m.in. Cambridge, Harvard i UJ). W dziele tym autor przedstawia politykę zachodnich mocarstw wobec wschodu Europy w latach 1919-1920.
W pierwszym rozdziale zapoznajemy się dokładnie ze sceną polityczną od 1914 roku i (powierzchownie) ze wszystkimi „graczami”. W drugim autor przedstawia nam chronologiczny ciąg...

Robert | 2016-04-18

Kolejna książka, którą polecam ze względu na wciągające, intrygujące, a zarazem zatrważające fakty historyczne, które mają pośredni, a nawet bezpośredni związek z naszymi dziejami. Ujawnia ona kulisy znanych nam wydarzeń.
"Pierwsza zdrada Zachodu" pokazuje Czytelnikowi, jak bardzo nieprzychylne były do nas wówczas światowe potęgi. Część z nich była nieprzychylna całkowicie i od początku do końca omawianego w książce okresu (a nawet jeszcze dłużej), inne jedynie umiarkowanie (potem nawet ich stosunek się zmienił) i przez niedługi czas.