Moje reguły gry - Pierluigi Collina

Wydawnictwo: Mireki
sport

Porównanie zwykłego życia do meczu piłki nożnej, to metafora stara jak stara jest piłka. Jeśli się dobrze przyjrzeć, to elementy składowe są takie same: zdrowy wysiłek, ciężki trening, gra zespołowa, niezauważana, ciężka praca zwykłych graczy i blask wybitnych, przygotowanie, szczęście, pech, zwycięstwo, porażka, sport Sport, który staje się niema! poezją w gestach, zagraniach wielkich mistrzów. Sport, który na nowo staje się metaforą w słowach napisanych przez absolutnego protagonistę piłki, jakim jest Pierluigi Collina. Człowiek, który sędziował finał ostatniego Mundialu. Człowiek, który przez pięć lat z rzędu był wybierany najlepszym sędzią świata. Collina opowiada o swoich doświadczeniach z boisk piłkarskich od meczów drużyn dziecięcych po ten najważniejszy pomiędzy Brazylią Ronaldo a Niemcami Kahna. Ten najbardziej ukochany przez Włochów sport odkrywamy z bardzo szczególnego punktu widzenia sędziego. Reguły w piłce, jak i w życiu, są takie same. śledząc jego opowieść, uczymy się czegoś o świecie, w którym osoby tak różniące się między sobą łączy wspólna pasja, wrell

Dominik | 2016-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Za pierwsze trzydzieści stron dałbym Collinie nawet "dziesiątkę", gdyż idealnie oddał piękno futbolu poprzez własne słowa. Na pewno pomogło mu to, że mundial w Korei i Japonii był dla mnie pewnego rodzaju zagadką, był to ostatni międzynarodowy turniej którego jeszcze nie zdołałem świadomie oglądać z tego powodu, że byłem po prostu za mały.

Ale oglądając filmy na temat MŚ 2002, fragmenty meczów, bramki, reakcje kibiców... jestem w stanie zazdrościć Pierluigiemu Collinie, że jest kojarzony (głównie) z tak wspaniałym czempionatem.

Kamila | 2016-09-05

Inspirująca. Dzięki niej poznałam osobowość i pewne cechy charakteru ludzi, którzy dzięki nim są arbitrami - bo nie inaczej. Nie są one jednak dla mnie łatwe - ,,To kwestia charakteru, mentalności, osobowości, w każdym razie kwestia naprawdę subiektywna." ,,To be consistent." Jednym słowem: zasady, bycie konsekwentnym i subiektywizm. Szczerze polecam! ,,...reguły gry" chociażby dla samej wiedzy o byciu arbitrem i nas samych.

Maciej | 2018-01-20
Jakub Grzyb | 2017-10-27