Aforyzmy

Okładka książki Aforyzmy Lew Tołstoj
Okładka książki Aforyzmy
Lew Tołstoj Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteczka Aforystów klasyka
klasyka
Biblioteczka Aforystów
Państwowy Instytut Wydawniczy
1978-01-01
1978-01-01
Małgorzata Biernacka, Anna Raźny
aforyzmy

"Ludzie musza mieć rację, żeby móc żyć" (9).

"Każda namiętność w sercu człowieka jest z początku jak żebrak, potem jak gość, i wreszcie - jak gospodarz domu. Postaraj się odmówić żebrakowi, nie otwierając mu drzwi" (15).

"Należy uczyć się nie po to, żeby zostać uczonym, ale po to, aby mądrze żyć" (22).

"Nie bój się niewiedzy, lecz wiedzy fałszywej" (22).

"Nic tak nie ogranicza prawdziwej wiedzy jak przekonanie, że się wie to, czego się nie wie" (22).

"Główną przeszkodę w poznaniu prawdy stanowi nie kłamstwo, lecz iluzja prawdy" (23).

"Sowy widza w ciemnościach, ślepną jednak w świetle słonecznym. Podobnie bywa z uczonymi. Znają mnóstwo niepotrzebnych naukowych głupstw, nie widzę zaś i nie mogą wiedzieć najważniejszego: jak winien żyć człowiek" (51-52).

"Wypracowano u nas sztukę bycia zupełnym ignorantem o wyglądzie uczonego" (53).

"Nic tak nie zaciemnia poglądów na sztukę jak uznanie autorytetów" (56).

"Dopóki kupcy nie zostaną wypędzeni ze świątyni sztuki, sztuka nie będzie świątynią" (57).

"Boisz się śmierci, ale pomyśl, co by było z Tobą, gdybyś musiał żyć wiecznie taki, jaki jesteś" (70).

"Dobrze odejść można tylko w śmierć" (70).

Profesoryzm - faryzeim do potęgi faryzejskiej.

Ludzie dążą do władzy, bo nie potrafią panować nad sobą. Gdyby ktokolwiek naprawdę opanował siebie, brzydziłby się panowaniem nad innymi. Samoopanowanie to eutanazja tyranii.

Inkwizycja miała w sobie tyle z fanatyzmu, ile miała w sobie życia, na ile jej czasy znajdywały w niej jego wyraz. Gdyby pominąć ten aspekt, Inkwizycja byłaby sceptycyzmem. Wobec życia nawet Inkwizycja to tylko dyskretne zbłądzenie. Inkwizytor jest aniołem wobec żyjącego.

"Ludzie musza mieć rację, żeby móc żyć" (9).

"Nie bój się niewiedzy, lecz wiedzy fałszywej" (22).

"Nic tak nie...

Moje ulubione:
-"Człowiek zepsuł sobie żołądek i narzeka na obiad. Tak samo jest z ludźmi niezadowolonymi z życia";
-"Głupio jest, jeśli jeden człowiek uważa się za lepszego od innych, głupiej jeszcze, jeśli cały naród uważa się za lepszy od innych narodów. A ten bezsensowny błąd popełniają wszystkie narody" - ciekawe biorąc pod uwagę bieg historii

Moje ulubione:

• Klasyka