Alek Topa. Ale wtopa!

Okładka książki Alek Topa. Ale wtopa! Michael Gerard Bauer
Okładka książki Alek Topa. Ale wtopa!
Michael Gerard Bauer Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Alek Topa (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Maciejka Mazan
Maciejka Mazan Joe Bauer

bardzo było fajnie

bardzo było fajnie

To dość kontrowersyjna książka, ogólnie może być, ale jak dla dzieci to zbyt... nawet nie wiem jak to określić. No ale aż tak zła to ona nie jest.

całkiem śmieszna książka

całkiem śmieszna książka

W czasach szkolnych każdy z nas miał swoją ksywkę. Jedne były mniej, inne bardziej lubiane, jedne mniej inne bardziej trafne. O takich przezwiskach opowiada nam Alek Topa będący uczniem z bujną wyobraźnią oraz wieloma pomysłami. Pisanie sensacyjnych przygód Detektywa Derka Demolki odrywa chłopaka od rzeczywistości. Słuchanie nudnych opowieści o ginących lub źle wykorzystanych gatunkach zwierząt sprawia, że Alek nie może się skupić i jego mózg samowolnie ucieka w świat przygód. To staje się przyczyna kolejnych jego wpadek, przez co zyskuje nie lubiany przez siebie przydomek „Ale wtopa”. Próby uwolnienia się od takiej szkolnej ksywki jeszcze bardziej pogrążają chłopaka, a wszystko do czasu, kiedy odkrywa piękną prawdę: „Możesz zaliczać nieziemskie wtopy, ale to nie znaczy, że sam jesteś wtopą”.
Zabawna historia spodoba się uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej. Tekst urozmaicono licznymi, śmiesznymi ilustracjami.

Każdy z nas miał jakieś przezwisko w szkole. Niektóre wstydliwe, inne obraźliwe, a jeszcze inne niesamowicie sympatyczne i idealnie zastępujące imiona i nazwiska. Ja pamiętam swoje dwie w zasadzie – tą z podstawówki – Zadra i tą z liceum, która wiązała się z nieprzyzwoitym ekscesem, którego absolutnie nie pamiętam – Żuczek i tak już mi zostało. Myślę, że dobrze wiecie, jak ciężko pozbyć się raz nadanej ksywki…Pal to sześć, gdy jest to pieszczotliwe przezwisko, ale co wtedy gdy jest to brzemię cięższe niż plecak pełen książek?
Alek Topa to uroczy młodzieniec, którego wyobraźnia nie zna granic. Przez przygody rozgrywające się w jego głowie kompletnie nie umie się skupić na nauce, mimo bycia bardzo inteligentnym młodym człowiekiem. Jak można skupić się na dinozaurach, gdy Demolka walczy o życie? Czy będzie w stanie uratować się znad jeziora pełnego krokodyli wygłodniale patrzących na jego podarte do cna gatki?! Czy najlepszy przyjaciel Topy, Ciuchcia, będzie w stanie zrozumieć jego problemy i pomoże mu pozbyć się okropnego przezwiska? A może Alek przyzwyczai się do niego i zupełnie przestanie mu ono przeszkadzać? Przecież wiadomo, jak pech to pech, a jedno nieszczęście goni następne…
Książka Michaela G. Bauera została zilustrowana grafikami Joe Bauera (zbieżność nazwisk absolutnie nie przypadkowa – to syn Michaela) i wyszło im to genialnie. Michael jest uznanym pisarzem książek dla dzieci w Australii, natomiast u nas dopiero zyskuje swoje poparcie (całkowicie mu się należy!). Dodatkowy plus należy się za bardzo dobre tłumaczenie, które zapewnia lekturę pełną smaczków i poprawną stylistycznie. Seria o Aleksie Topie ma trzy tomy i z niecierpliwością czekam na następne – świetna zabawa gwarantowana! „Alek Topa – ale wtopa” to nie tylko słowa, ale przede wszystkim ilustracje, które tych słów dopełniają. Nie wiem czy to kwestia pokrewieństwa, czy idealnego zrozumienia obu panów, ale jak sięgniecie po tę książeczkę, to przekonacie się, że grafika jest odzwierciedleniem tekstu.
Uśmiałam się niesamowicie, a w dodatku stwierdziłam (o zgrozo!),że część można niecnie pokolorować (to już chyba obsesja…). Kreska, którą reprezentuje Joe bardzo przypadła mi do gustu i jestem przekonana, że większości Czytelników również się spodoba – i to nie tylko tym najmłodszym. Autor w zabawny sposób ukazał proces nadawania przezwisk w szkole, co może być czasem bardzo traumatycznym przeżyciem (choć tutaj na szczęście wszystko dobrze się skończyło). Ta książka to idealna lektura dla dzieci, dorosłych i każdego, kto tylko ma ochotę poprawić sobie humor!

• Czytane z córką
  • 2019!
  • Literatura dla dzieci
  • Zakończenie roku szkolnego
  • 2015
  • Pożyczone (praca)

Dodaj cytat z książki Alek Topa. Ale wtopa!