rozwiń zwiń

Tajemnica domu Helclów

Okładka książki Tajemnica domu Helclów Maryla Szymiczkowa
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Okładka książki Tajemnica domu Helclów
Maryla Szymiczkowa
6,8 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Profesorowa Szczupaczyńska Zofia (tom 1) Seria: Czarny kryminał kryminał, sensacja, thriller
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Cykl:
Profesorowa Szczupaczyńska Zofia (tom 1)
Seria:
Czarny kryminał
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2015-07-13
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324035052
Tagi:
literatura polska
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
1712 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
70
26

Na półkach: ,

XIX-wieczny Kraków, brak Internetu, telefonów, telewizji. Schadzki, konwenanse, pogrzeby i przechodzące z ust do ust szepty oraz ploteczki. W takich realiach profesorowa Szczupaczyńska decyduje się nie tylko podważyć opinię policji na temat motywów i morderców, ale również rozpocząć własne, nieco niekonwencjonalne, śledztwo.

Powołana przez Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego autorka, Maryla Szymiczkowa, jak na krakowiankę przystało, osadza intrygę kryminalną w Krakowie oraz jego okolicy. Akcja rozpoczyna się i rozgrywa w całości na przestrzeni jednego miesiąca roku 1893, kiedy to główna bohaterka, mająca nieco dość dotychczasowego życia przepełnionego wspieraniem kariery małżonka i opieką nad domem, decyduje się rozpocząć, jak bywało to w ówczesnej modzie, działalność dobroczynną. Przypadkiem dowiaduje się jednak, że w Domu Ubogich fundacji imienia Ludwika i Anny Helclów, największej i najnowszej fundacji dobroczynnej w Krakowie, ginie jedna z pensjonariuszek. Od tej chwili Pani Profesorowa decyduje się na własną rękę rozwiązać tę mroczną zagadkę. Już wkrótce okazuje się, że to dopiero początek skomplikowanej intrygi, co budzi w niej jeszcze większe zainteresowanie. Oficjalnie śledztwo prowadzi sędzia śledczy Klossowitz, który szybko znajduje sprawców i zamyka sprawę. Dla Profesorowej Szczupaczyńskiej oznacza to tylko tyle, że policja idzie na łatwiznę – ona zaś, wraz ze swą detektywistyczną intuicją, postanawia kontynuować wyjaśnianie tajemniczych wydarzeń, w których dostrzega dużo więcej, aniżeli funkcjonariusze. Pytanie – czy to kwestia jej wyobraźni i marzenia o byciu prawdziwą śledczą, czy dobrze ulokowana intuicja i przeczucie, mówiące, że w tej sprawie nic nie jest takie, na jakie wygląda i czas stoczyć bój z pozorami, aby odkryć prawdę o zbrodni.

Książka łączy w sobie talenty jej twórców – z jednej strony doświadczenie pisarskie Jacka Dehnela, a z drugiej historyczne i faktograficzne zacięcie rodowitego krakusa, Piotra Tarczyńskiego. Autorzy, dzięki dość precyzyjnym opisom miejsc, w których rozgrywają się opisywane historie, a także dzięki użytemu językowi umożliwiają nam nie tylko śledzenie kryminalnej intrygi, ale pozwalają również poczuć się świadkiem wydarzeń, które rozgrywały się na bruku XIX-wiecznego Krakowa. Uczestniczymy w życiu towarzyskim, odwiedzamy między innymi Kościół Mariacki, Teatr Miejski czy Cmentarz Rakowicki i wszędzie tam możemy poczuć atmosferę ówczesnych dni – pewnej sztuczności i gry, którą prowadzili aspirujący do wyższych sfer Panowie i Panie, hrabiowie, baronowie czy profesorowie oraz oczywiście ich małżonki. Tytuły, piękne kreacje, maniery. Ciągła czujność tego, gdzie i z kim przebywają. Co mogą, a co nie wypada? Co się opłaci i co doda prestiżu? Ta atmosfera dodaje niewątpliwie autentyczności oraz pozwala czytelnikowi wciągnąć się w świat przedstawiony, znajdując ciekawe informacje na temat tego, jak wyglądało życie mieszczan w opisywanym czasie, a także jak wyglądały i jakie miały znaczenie dla mieszkańców Krakowa wydarzenia historyczne – np. otwarcie Teatru Miejskiego, czy pogrzeby Adama Mickiewicza, a później Jana Matejki.

Jedynym minusem książki, który odczułem, było to, że część akcji i rozmyślań Profesorowej dzieje się poza obszarem dostępnym dla czytelnika. Powoduje to, że bardzo trudno w trakcie lektury samodzielnie rozwiązać wątek kryminalny. A szkoda, bo (przynajmniej w moim przypadku) powoduje to jeszcze większe zaangażowanie w historię oraz chęć rozwiązania intrygi. Podczas ogłoszenia przez profesorową Szczupaczyńską wyników jej śledztwa część faktów była dla mnie, jako czytelnika, mimo wszystko nieznana. A szkoda, bo chętnie sam spróbowałbym wcześniej rozwiązać tajemnicę wydarzeń mających miejsce w Domu Helclów.

Mam nadzieję, że autorzy dotrzymają, danego podczas Festiwalu „Puls Literatury”, słowa i spotkamy się z profesorową Szczupaczyńską na kartach kolejnych opowieści, ponieważ z wielką ciekawością poznam nie tylko dalsze losy bohaterki, która będzie rozwijała swoje zdolności śledcze, ale również chciałbym uczestniczyć w kolejnych dziejach Krakowa, obserwując je „od środka”. Twórczość Maryli Szymiczkowej zdecydowanie na to pozwala, rozpalając jednocześnie ciekawość i budząc wyobraźnię świadka opisywanych na kartach książki wydarzeń.

Recenzja na: http://zkamerawsrodksiazek.pl/korekta-tajemnica-domu-helclow/

XIX-wieczny Kraków, brak Internetu, telefonów, telewizji. Schadzki, konwenanse, pogrzeby i przechodzące z ust do ust szepty oraz ploteczki. W takich realiach profesorowa Szczupaczyńska decyduje się nie tylko podważyć opinię policji na temat motywów i morderców, ale również rozpocząć własne, nieco niekonwencjonalne, śledztwo.

Powołana przez Jacka Dehnela i Piotra...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 094
  • Chcę przeczytać
    1 615
  • Posiadam
    415
  • Chcę w prezencie
    47
  • Ulubione
    42
  • Teraz czytam
    35
  • 2019
    35
  • 2018
    35
  • Kryminał
    34
  • Kryminały
    27

Cytaty

Więcej
Jacek Dehnel Tajemnica domu Helclów Zobacz więcej
Jacek Dehnel Tajemnica domu Helclów Zobacz więcej
Jacek Dehnel Tajemnica domu Helclów Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także