Sztuka mądrego życia. Filozofia mądrości J. I. M. Bocheńskiego

Wydawnictwo: Salwator
filozofia, etyka
Knoll

Jeśli chcesz coś zrobić od siebie, musisz koniecznie – i to jest nieodzowny warunek – znaleźć choć trochę czasu dla siebie, codziennie choć chwilę. Chwilę, w której mógłbyś pomyśleć. Rzecz niełatwa, bo świat ciągnie nas do myślenia o wszystkim, tylko nie o sobie. Ale wierz mi, trzeba myśleć o sobie; bez tego nic z ciebie nie będzie. Powtarzam, to jest nieodzowny warunek: codziennie znaleźć chwilę, w miarę możności, na myślenie dla siebie.

Życie według zasad mądrości nie jest łatwe, ale może uczynić je bardziej szczęśliwym. Bocheński to przede wszystkim reprezentant filozofii teoretycznej, ale uważał, że to w życiu nie wystarczy.

Nauki teoretyczne można porównać do żeglowania w ciszy na morzu lub jeziorze. Nauki praktyczne, a w tym wypadku mądrościowe, do żeglowania w czasie silnych wiatrów i wichury. W życiu wieją nie tylko wiatry pomyślne, ale i szaleją huragany.

Co robić? Albo budujemy mury, wały ochronne przed takim szturmem, albo konstruujemy wiatraki dające energię, mielące mąkę na chleb codzienny mądrości.

źródło opisu: http://www.salwator.com/sztuka-madrego-zycia,1189,814,produkt.html

źródło okładki: http://www.salwator.com/sztuka-madrego-zycia,1189,814,produkt.html

stagit | 2017-06-26

genialne, kompendium filozofii mądrości

Monika Pawelec | 2015-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Wybrałam książkę Korneliusza Polickiego, ze względu na swoje zainteresowanie filozofią Bocheńskiego. Mam za sobą lekturę "100 zabobonów" oraz "Podręcznika mądrości tego świata", ale w najbliższym czasie zamierzam powiększyć tę listę. Zaczęłam się ostatnio zastanawiać, czy nie uczynić twórczości Bocheńskiego elementem mojej pracy magisterskiej. W najbliższym czasie zamierzam przeszukać pod tym kątem teksty źródłowe, dopiero po takim przeszukaniu będę mogła tak naprawdę podjąć decyzję.

"Sztuka mądrego życia..." oczywiście bardzo mi się spodobała. Zachęciła mnie również do głębszego zapoznania się z twórczością Arthura Schopenhauera, który urodził się w moim rodzinnym mieście, czyli w Gdańsku. W każdym rozdziale książki, autor prezentuje najpierw stanowisko Schopenhauera w danej sprawie (książka jest podzielona na grupy tematyczne), a następnie dokonuje zestawienia ze stanowiskiem J. M. Bocheńskiego. Jednakże, głównym myślicielem tej książki, pozostaje Bocheński.

Głównie znaleźć...