Tybetańska księżniczka

Seria: 80 Światów
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

Chiny, rok 1979. Alex, który dzieciństwo i młodość spędził w Chinach, zostaje polskim konsulem w Kantonie. Nieoczekiwane polecenia służbowe sprawiają, że Alex natrafia na trop Mimi, przyjaciółki z lat dzieciństwa, swojej pierwszej miłości...

źródło opisu: http://piw.pl/

źródło okładki: http://piw.pl/

polaris | 2013-01-11
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Egzotyka Azji poprzeplatana krajobrazami europejskimi, zwykła codzienność pomieszana z wielką polityką, współczesność ze wspomnieniami z dzieciństwa, świat realny z mitologią. Trochę sensacji, trochę sielanki, wątek miłosny. Czego tutaj jeszcze nie mamy?

NUDY NUDY NUDY! W tej książce nic ale to nic się nie dzieje. I nie jest to dobre nie dzianie się, sprzyjające kontemplacji i w ogóle estetyka pustki. NIE. Jest facet, nudny facet, urzędniczek w placówce dyplomatycznej w Chinach. Odbywa nudne rozmowy i snuje wspomnienia. O tym jak to był nudnym chłopcem i mógł przeżyć przygodę, ale w zasadzie tego nie zrobił bo zabrakło mu śmiałości.

W tle wielkie wydarzenia, ale tylko w tle, wtopione w tło bardzo głęboko. Dzieją się za horyzontem nudnego życia bohatera.
Nie ma tam ani dramatu, ani akcji, ani refleksji, ani egzoytyki.

Godnym podziwu wydaje mi się jedynie to, że Autorowi udało się tymi banialukami zapełnić 500 stron. Gratuluję!

sharkbait | 2015-05-15
Przeczytana: 14 maja 2015