Kandydat na prezydenta

Wydawnictwo: Psychoskok
5 (3 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
Inne
Aneta

"Kandydat na prezydenta" Janusza Płońskiego to publikacja stanowiąca znakomity zbiór wspomnień autora z istotnych wydarzeń jego życia, które wpłynęły na światopogląd polityczno-społeczny. Jednakże styl twórczości odbiega daleko od nasyconych słodką i błogą propagandą wyborczych frazesów i banałów. Wręcz przeciwnie, autor ma w sobie przeogromne pokłady dystansu do siebie i wydarzeń, pozytywnej autoironii. Prowadzi z czytelnikiem sympatyczną, okraszoną humorem, dyskusję wokół codzienności. Oto jeden z cytatów: "Uwielbiam podziw dla siebie i tego, co robię. Jeśli podziwem tym obdarza mnie płeć przeciwna, o rzucających się w oczy walorach, tym lepiej. Wtedy czuję się w swoim żywiole. Zapominam o czasie, obowiązkach, tokuję, błyskam inteligencją, popisuję się wiedzą, która – choć fragmentaryczna i dość płytka – przy odpowiedniej selekcji pozwala na zręczne epatowanie słuchaczy i stworzenie fałszywego wrażenia, że wiem prawie wszystko.(...) Czasem się zastanawiam, jakim jestem człowiekiem? Dobrym czy złym? Uczciwym czy szachrajem? Moralnym czy łajdakiem? Codzienność pokazuje, że bezustannie poruszam się "między", trochę tak, trochę siak. Jakby niczego nie było w formie czystej i jasnej, same półwartości. A czy jest półuczciwość. półdobro, półmoralność?"

źródło opisu: https://www.facebook.com/januszplonski

źródło okładki: https://www.facebook.com/januszplonski

Kosz_z_Książkami | 2015-11-23

Polityka nie jest moim ulubionym tematem, nie można jednak się od niej zupełnie odgrodzić. Jest ważnym elementem życia każdego z nas. Ludzie piastujący ważne funkcje wpływają przecież na naszą rzeczywistości i zawzięcie walczą o każdy głos przekonując dlaczego to właśnie oni sprawią, że nasz kraj stanie się lepszy. Każda forma promocji własnej osoby jest dobra. Czy wydanie książki również może pomóc w przekonaniu do siebie społeczeństwa? Zaciekawiona takim pomysłem sięgnęłam po „Kandydat na prezydenta” Janusza Płońskiego. Jaki był efekt tej lektury? Zapraszam do recenzji.

Autorem i jednocześnie narratorem opowiadanych historii jest Janusz Płoński. Polski dziennikarz, scenarzysta, dokumentalista, współtwórca postaci Stanisława Anioła z serialu „Alternatywy 4”, jak możemy się dowiedzieć z okładki. Osoba, której marzeniem, już od dzieciństwa, było zostanie prezydentem. Dlaczego uważa siebie za osobę odpowiednia na to stanowisko? I jak pragnie do siebie przekonać wyborców? Muszę...

Aśka | 2015-07-01

Kompletnie nie interesuję się polityką; nie lubię oglądać twarzy naszych przywódców w telewizji czy na billboardach, słuchać ich kolejnych kłamstw na temat tego, jak wspaniale mogą zrobić z naszego kraju mocarstwo i potęgę wszechświata. Nie wiem kto jest kim; ograniczam się do kompletnego minimum, tzn. wiem, kto jest prezydentem, kto premierem, kto z kim walczy i mniej więcej dlaczego. Może to i wstyd, jednak nikt nie zmusi mnie do czynnego zainteresowania tym faktem. Przepraszam, mam inne hobby.

W związku z powyższym, gdy tylko zobaczyłam okładkę książki do recenzji... Nie byłam zbytnio zachwycona. Wiadomo; wygląd typowo wyborczej broszury, reprezentatywne zdjęcie autora (jak się później okazuje równocześnie narratora) nie sprawiły, bym już na wstępie oszalała na punkcie owej lektury.

"Prezydent powinien (...) wiedzieć. Powinien starać się, by obywatel nie czuł się wystawiony przez państwo do wiatru".

Bohater książki, sam autor, chce koniecznie zostać prezydentem naszego...

marcin100 | 2017-05-18
Przeczytana: 30 listopada 2015

Wbrew pozorom nie jest to książka polityczna ani o polityce. Jest to raczej zabawna i czupurna refleksja nad własnym charakterem autora - Janusza Płońskiego. I choć to brzmi bardzo biograficznie to raczej skłania do zadumy nad kondycją człowieka, czy współczesnego? to nie wiem. Zawsze w końcu ludzie byli pełni wad, ułomności i grzechów. Taki jest w swej istocie bohater książki. No i jak tu startować w wyborach. Wielu ludzi marzy o splendorach, profitach i zaszczytach jakie przysługją głowie państwa. Toteż wielu zapewne marzy o byciu prezydentem, choćby przez chwile ale z drugiej strony czy zasługujemy z naszymi wadami na stanięcie w panteonie świętych demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego? Panie prezydencie wady są panu odpuszczone.

Aneta | 2015-05-08

Nie należę do osób dla których polityka jest pożywką, jednak tutaj zostałam mile zaskoczona - ciekawostki z życia Janusza Płońskiego!!!!! Świetna książka, bardzo przyjemnie się czyta. Znaczną część już pochłonęłam, gdyż spędzam z nią niemal każdy wieczór. :)