Utracone Sudety

Wydawnictwo: Technol
historia
kaname

Wiele opracowań, przedstawiając poszczególne miejsca w Sudetach, koncentruje się na opisie ich niemieckich dziejów. Okres Polski Ludowej jest przedstawiany ogólnikowo. Tymczasem to właśnie wtedy w Sudetach zaszły przeobrażenia na niespotykaną skalę. W następstwie drugiej wojny światowej śląska część tych gór została nie tylko zasiedlona przez Polaków, ale przede wszystkim znalazła się w granicach państwa, w którym wprowadzono ustrój komunistyczny. W wyniku splotu różnych czynników na terenie Sudetów doszło do prawdziwego regresu cywilizacyjnego. Nieudolne zarządzanie poniemieckimi dobrami, brak wizji rozwoju atrakcyjnego turystycznie regionu, chybione i nieukończone inwestycje to tylko wybrane zarzuty wobec będących wówczas u władzy komunistów. Ta książka to pierwsza w Polsce publikacja, która w całości została poświęcona najciekawszym historiom utraconych Sudetów.

źródło opisu: http://www.technol.anv.pl/?k:64/UTRACONE+SUDETY&lang=pl

Krzysztof Żubrowski | 2018-09-30
Przeczytana: 25 września 2018

Większość z nas lubi i kocha góry, a w szczególności Sudety.Ten łańcuch górski odwiedzam wielokrotnie i za każdym razem pokazuje mojej żonie miejsca oddalone od ludzkości i zastanawiamy się jak w danym miejscu było w okresie zaraz po wojennym. Jak ludzie sobie radzili z tą trudną rzeczywistością. Podczas pieszych wycieczek po tych górach każdy się spieszy i każdy z nas chce dotrzeć na szczyt jak najszybciej, aby go zdobyć. Za to ja staram się iść troszeczkę wolniej, aby coś ujrzeć coś co jest śladem bytności poprzednich pokoleń. W tej książce autor pokazuje nam szalone inwestycje jak i zaniedbania nowej władzy powojennej. Dzięki takim posunięciom Sudety były ograbiane i zapomniane. Przeczytaj tę książkę, a będąc na szlaku będziesz tym turystą, który na Sudety będzie patrzał innym okiem.

kaname | 2015-05-01
Przeczytana: 01 maja 2015

21/2015 Jak dla mnie ta książka jest trochę referatem do tego monotonnym. Ale też dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. Czasem zbyt wiele szczegółów.