The Raven King

Okładka książki The Raven King Nora Sakavic
Okładka książki The Raven King
Nora Sakavic Wydawnictwo: Smashwords Edition Cykl: All for the Game (tom 2) literatura piękna
All for the Game (tom 2)
Smashwords Edition
2013-07-10
2013-07-10

Od dawien dawna - o ile kiedykolwiek - nie spotkałam się z sytuacją, gdzie to drugi tom był lepszy od pierwszego, a tu istotnie tak się stało.

Bardzo przypadło mi do gustu rozbudowanie bohaterów oraz ich przeszłość, ponieważ w poprzedniej książce brzmiało to bez tego okropnie i wręcz nudno.

Widać także przemianę głównego bohatera, który zamiast wiecznie uciekać; wreszcie stawia czoło swoim problemom, a nawet sam niekiedy swoim zachowaniem wpędza się w nowe tarapaty. Znacznie bardziej dzięki temu można było zrozumieć jego zachowanie, tak samo jak i reszty Lisów, które pomimo wcześniejszych mieszanych uczuć, zaczęłam darzyć czystą sympatią.

Po pierwszym tomie nie oczekiwałam zbyt dużo, a ostatecznie zostałam miło zaskoczona.

Będę szczery, gdy przeczytałem zamieszczony na okładce opis (znajdziecie go na ostatnim
zdjęciu) pierwszej części serii „All for the game. „The Foxhole Court” nie byłem przekonany czy chce
po nią sięgnąć. Bo przecież, co może być fascynującego w niezbyt z pozoru oryginalnej historii
nastolatka (Neila Jostena),będącego graczem Exy w barwach Lisów, który od wielu lat ucieka przed
ojcem stojącym na czele mafii? Cóż, niekiedy pozory mogą bardzo mylić.
By wczuć się w klimat zacznijmy od Exy. Ta gra zespołowa to w przybliżeniu połącznie hokeja
z lacrosse, dyscyplina wymyślona i dokładnie opisana przez autorkę. Naprawdę byłem pod wielkim
wrażeniem z jaką dbałością o szczegóły Nora opisała zasady gry, stroje, sprzęty czy stadiony.
Wszystko jest na tyle autentyczne, iż po lekturze mam już swoją ulubiona drużynę i czekam aż ktoś
ten pomysł wprowadzi w życie, bym mógł oglądać rozgrywki.
Teraz, gdy już wiemy coś na temat pasji bohaterów trylogii, skupmy się na nich samych.
Przede wszystkim są oni, niezależnie od tego czy mówimy o postaciach pierwszo czy
trzecioplanowych, w większości barwni, wielowymiarowi i po prostu autentyczni. Sposób w jaki
pisarka zbudowała relacje i interakcje między nimi jest ogromnym plusem tych powieści. Jeśli
sięgnęliście/sięgniecie po tą serię, część z Was zapewne uzna, że to najbardziej patologiczna i
odpychająca zgraja o jakiej w życiu czytało, ja jednak naprawdę Lisy szczerze polubiłem. Dodatkowy
plusik za to, że autorka tworząc bohaterów, postarała się, by każdy z nich miał swoją kompletną
historię, co zdecydowanie ułatwia zrozumienie ich postępowania.
Sposób prowadzenia fabuły może nie jest mistrzowski, jednak dla mnie w pełni zadowalający.
Historia z początku rozwija się niespiesznie i potrzebowałem czasu by się w nią wczuć, ale później nie
mogłem się od serii oderwać. Sporym atutem okazały się także niesztampowe plot twisty. Kilka razy
trylogia mnie naprawdę mocno zaskoczyła. Czy dostrzegam w serii jakieś minusy? Tak naprawdę
jeden: stygmatyzowanie osób chorych psychicznie. Sposób w jaki pisarka podeszła do tematu budzi
moje duże wątpliwości.
Podsumowując, seria „All for the Game” to kawał dobrej literatury, chociaż zdecydowanie nie
dla każdego*. Warto dać jej szanse i wybrać się razem z Lisami na rozgrywki Exy.
*W tym miejscu chcę was jednak ostrzec. Twórczyni nie stroni od trudnych czy niepokojących
tematów. Tu nie ma głaskania czytelnika po główce. Gdy pisarka wprowadza do fabuły całą gamę
używek, niczego nie ugrzecznia. Jeśli pokazuje przemoc to… okej, oszczędzę Wam szczegółów.
Powiem tyle, opisy stworzone są tak obrazowo, że przy niektórych scenach robiło mi się niedobrze. A
to tylko ułamek ciężkich tematów, które się w serii przewijają. Nie traktuje tego jako minus, bo
autorka stosuje te wszystkie zabiegi bardzo świadomie. Nie mam też poczucia, by te elementy miały
tylko szokować czytelnika, one zawsze są uzasadnione. Niemniej, dla niektórych czytelników, może to
stanowić problem.

Kompletnie się tego nie spodziewałam! Po przeczytaniu "The Foxhole Court" byłam sceptycznie nastawiona do całej serii, ale ta książka zdecydowanie odmieniła moje zdanie. Teraz nie mogę się doczekać przeczytania następnej książki, żeby dowiedzieć się co się finalnie wydarzy.
Autorka, w przeciwieństwie do pierwszej części, w tej bardzo dobrze opisała zarówno zasady gry w Exy, jak i świetnie przedstawiła postaci. Wszystkie przedstawione sytuacje ze sobą współgrały i nawet udało się odsłonić przed czytelnikiem kilka bardzo ważnych tajemnic.
Niektóre wątki zaskoczyły mnie do tego stopnia, że kompletnie nie mogłam się oderwać od tej książki. Zdecydowanie zasługuje na dużo lepsze oceny od swojej poprzedniczki.

Nie napawa mnie optymizmem ta seria, bo drugi tom jest gorszy od poprzedniego. Mam wrażenie jakbym czytała źle napisane, źle przetłumaczone lub źle przeredagowane książki. Ze strony na stronę brakuje tej historii sensu, logiki, a spójność już dawno opuściła statek. Czasami nawet napisane na kolanie wattpadowe książki są lepsze bez żadnych dodatkowych działań niż seria, która posiada międzynarodowy fandom i przeszła przez wiele rąk w różnych wydawnictwach. Skończę tę serię ale jest to zachowanie równie psychopatyczne, co postępowanie bohaterów z Andrew na czele. Gdyby ktoś pytał, to odradzam.

Zarwałam noc, żeby dokończyć tę część. To naprawdę coś znaczy.
W tym tomie poznajemy lepiej drużynę Lisów, dowiadujemy się istotnych faktów z ich przeszłości. Znalezienie się w tej drużynie było najlepszym, co mogło tych młodych ludzi spotkać.
Jeśli uważałam, że to "Fajna drużyna, patologiczna taka", to Kruki są - jak to słusznie stwierdził Neil - jak sekta. To ja już wolę Lisy. One przynajmniej się wspierają, zamiast być na usługi swojego pana i władcy.
Czekam na powrót Andrew, bo bez tej mojej małej i ulubionej psychopatycznej kulki pełnej agresji zaczęło się robić źle, a nawet gorej... :( (chciałabym zaznaczyć, że on w bardzo specyficzny sposób okazuje innym troskliwość, ale jednak to robi)

Zarwałam noc, żeby dokończyć tę część. To naprawdę coś znaczy.

“The raven king” to książka, przez którą pokochałam lisy całym sercem, ale nie są to książki dla wszysrkich dlatego proszę zapoznajcie się najpierw z TW.

Jeśli ktoś nie wie o czym jest ta seria odsyłam do recenzji pierwszej części (musiałam sorki)

Uwielbiam Found Family Trope, a ta seria to jedno wielkie od wrogów do rodziny. To w jaki sposób autorka pokazała progres ich relacji jest CUDOWNY. Przysięgam takie historie mają specjalne miejsce w moim sercu.

Nie tylko w relacjach widać rozwój, ale również i w bohaterach. Z bandy dzieciaków, które nie mogą się zjednoczyć, na naszych oczach stają się rodziną.

Z książki na książkę robi się coraz bardziej traumatycznie, jednak ten tom wygrywa w tym. Historia Andrew nie jest dla ludzi o słabych nerwach. Nie mogę powiedzieć, że nie lubię takich książek, ale nie spodziewałam się, że mnie uderzy to bardzo.

Uwielbiam wątek kruków i to jak oni są diaboliczni.... trochę to dziwne ja wiem, ale bez nich byłoby bardzo nudno.

Ta seria nie jest napisana nie wiadomo jak dobrze, ale chyba każdy już słyszał, że jest to tak złe, że aż dobre.

Gdy czytałam pierwszy tom miałam obawy, że poprzeczka jest za wysoko i następny okaże się gorszy..... BYŁAM W WEILKIM BŁĘDZIE. Sposób poprowadzenia historii jest o wiele lepszy i dostajemy również więcej słodkich scen pomiędzy lisami... A to wynagradza wszystko.

Wcześniej nie byłam pewna czy to jest to COŚ co mogę nazwać moją comfort serią, ale po tym tomie to wiem.

CZYTAJCIE LISY.

I can't to było takie dobre!
Pierwszy tom w porównaniu do tej części to było nic.
Mam coraz większą obsesję na punkcie tej trylogii. Bardzo chcę przeczytać kolejny tom, ale jednocześnie, po tym co zafundowała nam przy zakończeniu osoba autorska, strasznie się go boję.
Jeżeli przeczytaliście TW i macie mocne nerwy - przeczytajcie "All for the game". Nie pożałujecie.
Ten tom był jeszcze lepszy od pierwszego i jak już wspomniałam dużo mocniejszy.
Nie zdajecie sobie sprawy z tego co ta książka ze mna zrobiła. Nie potrafię nawet opisać wszystkich tych emocji jakie czułam podczas czytania. Ta książka była tak zła ze aż dobra - jeśli wiecie co mam na myśli.
Po prostu - I'm in love.

I can't to było takie dobre!
Pierwszy tom w porównaniu do tej części to było nic.
Ten...

2023: 5/10
Choć sama historia jest absurdalna, a każdy bohater musi mieć mroczną przeszłość jest coś co mnie przyciąga i satysfakcjonuje. Teraz widzę jak niewiele rzeczy się tu klei i ma sens, ale to (strasznie)wciąga i świetnie się bawię.

2022: 9/10

2023: 5/10

2022: 9/10

this reread hurts and it will hurt even more in the next and final part :’)

KOCHAM LISY!

this reread hurts and it will hurt even more in the next and final part :’)

KOCHAM LISY!

ja przez ostatnie 50 stron: 😭💔

Chyba mogę śmiało stwierdzić, że drugi tom przebija pierwszy w praktycznie każdym aspekcie. Nadal jest w nim pełno opisów, ale mam wrażenie, że są one dobrze wyważone, dialogi niewymuszone i co najważniejsze fabularnie jest po prostu świetnie. I druzgocąco. Ale wiecie, w pozytywnym sensie.
Ile ja na tym tomie przeżyłam zawałów i bólu serca... Czyste cierpienie.

Cieszę się, że kontynuuję tę historię, bo jest świetna.
Słyszałam, że trzeci tom jest jeszcze lepszy, tak więc już po niego sięgam.

ja przez ostatnie 50 stron: 😭💔

Ile ja na tym tomie przeżyłam zawałów i bólu serca......

• Po angielsku