Prowokator

Wydawnictwo: Wołoszański
Prowokator
thriller
kusiciel_dusz

Arkadiusz Niemirski znany jako autor kultowego cyklu „Pan Samochodzik i…”, książek detektywistycznych dla młodzieży oraz kryminalnych dla dorosłych. Szczególnie interesuje się religiami, okultyzmem i polityką. Najchętniej powraca do tematyki kryminalnej i przygodowej. Prowokator to jego trzecia powieść dla dorosłego czytelnika, którą można porównać do Kodu Leonarda da Vinci. Autor wspólnie z...

Autor wspólnie z Igorem Zenonem Kuźmiakiem (miłośnikiem i badaczem starożytnych kultur, religii, rytuałów, kultów i mistycznych przeżyć) wyjaśnia symbole alchemików i masonów.
Prowokator to ukłon w stronę dorosłego czytelnika. Akcja tego współczesnego thrillera nie dość, że toczy się na kilku kontynentach, to dotyczy zaginionej katarskiej księgi, w której zapisano tajemne aspekty inicjacji i starożytnych misteriów. Wszystko dzieje się w sposób bardzo dynamiczny, bohaterowie ciągle napotykają na nowe zagadki, a w ich rozwiązaniu pomaga wiedza dotycząca symboli chrześcijańskich. W napięciu trzymają sceny dotyczące praktyk satanistycznych, które mrożą krew w żyłach. Ponadto dochodzi do szokującego odkrycia za sprawą notatnika niemieckiego poszukiwacza, archeologa Otto Rahna. Jakie to było odkrycie i co ma z tym wspólnego „Apokalipsa” wg Świętego Jana? Zanim padną odpowiedzi na te i inne pytania, wiele osób musi zginąć. Intryga ma swoje podwójne dno, a daje się streścić w trzech słowach: tajemnica, kobieta i zemsta.

źródło opisu: http://www.woloszanski.pl/katalog.b_106

źródło okładki: http://www.woloszanski.pl/katalog.b_106

allison | 2015-12-07
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Okładkowa recenzja porównuje "Prowokatora" do "Kodu Leonarda da Vinci" i na pewno jest w tym sporo racji - tajemnica goni tutaj tajemnicę, akcja pędzi z zawrotną prędkością i mimo różnych nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności, trudno się oderwać od lektury. Do tego dochodzą teorie spiskowe oraz spora dawka wiedzy na temat symboliki biblijnej i zaskakującej egzegezy.
Historia łączy się tu ze współczesnością, a rozwiązywanie zagadek z przeszłości odbywa się podobną drogą skojarzeń, jaką opisał w swoim cyklu Dan Brown.

Wątki, które początkowo biegną swoimi torami, w pewnym momencie się krzyżują, i od tej pory naprawdę trudno nie dać się ponieść zawrotnej akcji. Mamy tu policjantów i złodziei, gangsterów z najwyższej półki oraz spryciarzy, którzy pokonują ich intelektem. Są też odrażające typy, jest i sympatyczny badacz biblijnych zagadek oraz młoda, energiczna pani fotograf, którą powierzona jej tajemnica pcha w coraz większe tarapaty.
Więcej zdradzać nie będę, by nie popełnić...

czytamcałyczas | 2016-09-15

Ha takie książki,to ja rozumiem.Uwielbiam w takim stylu,bardzo mnie wciągała akcja.
Mamy tu poszukiwanie skarbu katarów na terenie Polski.
To już jest według mnie świetnym pomysłem na akcję.Zawsze miło jest przeczytać,że skarb może być na terenie Polski.

Dobry pomysł też z FBI,dużo strzelaniny.
Bohaterowie poruszają się z miejsca na miejsce,co również było fajne.
Podobało mi się również dysputy na tle religii.
Coś w rodzaju starego dobrego Browna.
Książka jedna z tych dla mnie najlepszych.

| 2016-01-30

Solidny kryminał, faktycznie coś w stylu "polskiego Dana Browna" z teoriami spiskowymi. Jeden z autorów od lat interesuje się symboliką religijną, drugi jest profesjonalnym pisarzem, stworzyli więc historię, w którą wpletli wyniki wieloletnich badań poszukiwacza prawdziwych znaczeń symboliki świętej. Całość tyłka nie urywa, ale też nie nudzi. Zabrakło mi tu czegoś świeżego, niebanalnego, choć książkę czytało się łatwo i przyjemnie. Według mnie dobra lektura do pociągu, choć ze względu na obszerność niemożliwa do przeczytania na trasie krótszej, niż transsyberyjska.

amen | 2015-12-09

Nie mam sił na tę książkę. Postaci są dla mnie tak nienaturalne, ich połączenia usztywnione, nie łapię jej kompletnie. Nie wciąga, wieje nudą, a postaci są sztampowe. Jeszcze błędy, normalnie zrzuciłabym winę na tłumacza, ale to przecież polscy autorzy. Wzięłam ze względu na autora "Pana Samochodzika", ale tylko sentyment pozostał... Szkoda mi na nią czasu.

vandenesse | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019