Śmierć frajerom

Okładka książki Śmierć frajerom Grzegorz Kalinowski Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Śmierć frajerom
Grzegorz Kalinowski Wydawnictwo: Muza Cykl: Śmierć frajerom (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Śmierć frajerom (tom 1)
Muza
2015-05-20
2015-05-20
kryminał thriller powieść świat przedwojenny

Piękno dwudziestolecia

Dobra książka przygodowa. I ma w sobie to co lubię : ciekawostki z życia tamtych czasów. Bohaterowie, język , zwyczaje i rzeczywiste postaci przeplatające się z fikcyjnymi bohaterami.
Na ten moment wystarczy, ale może jeszcze sięgnę po dalszy ciąg przygód Heńka Wcisło.

Widać było, że autor nieźle się bawi przy pisaniu tej książki. Nazwiska policjantów z Krakowa, np. Kmiecik, Kusto czy Mazan na pewno zostaną mi długo w pamięci. Lubię takie puszczanie oka do czytelnika.
Przygoda przednia, przeniosłem się na chwilę do czasów "Vabanku" i "Babylon Berlin". Końcówka jednak słabsza, niedomknięta i chyba nie mam ochoty sprawdzać, co było dalej.

,, Śmierć frajerom '' Grzegorza Kalinowskiego określana jest powieścią łotrzykowską , choć wg mnie ma więcej cech książki historycznej niż kryminału. To opowieść o Heńku Wcisło, chłopcu którego wciągnął świat przestępczy, mroczne spelunki, hazard, nielegalne interesy a wreszcie złodziejstwo . Bardzo podoba mi się klimat tej książki, Warszawa w okresie międzywojennym, specyficzna gwara miejska , oraz to, że oprócz bohaterów fikcyjnych w powieści występują osoby autentyczne jak np król gangsterów Tata Tasiemka, Władysław Broniewski , Witkacy czy słynny Szpicbródka. Autor wykazał się dużą znajomością topografii stolicy i historii, przeprowadził bohaterów przez I wojnę światową, bitwę warszawską z 1920 roku, plebiscyt na Śląsku, aż po dojście Marszałka Piłsudskiego do władzy. Przyznaję, że momentami książka była nużąca, za długie były opisy bitew , zbyt wnikliwe wgłębianie się w sytuacje polityczne.
,, Śmierć frajerom " to połączenie Vabanku Machulskiego z Królem Twardocha , choć zdecydowanie wolę i film i książkę Twardocha.

Dobra pozycja opisująca życie awanturnika Henryka. Całość zaczyna się prze I wś a kończy w 20leciu międzywojennym. Opisuje warszawskiego cwaniaczka i jego losy. W książce dzieje się bardzo dużo, nieraz nawet aż nadtto. Fajnym akcentem jest tło historyczne oraz ciekawy opis ówczesnej stolicy. Czyta się dobrze, chociaż momenatmi się dłuży.

Powieść łotrzykowska, której autor zabiera nas do Warszawy w latach 1905–1925. Zaskakująca historia miasta, przeplatana wątkami politycznymi. Do kompletu dochodzi także fabuła oparta o zawiłe relacje warszawskiego szemranego świata.

Niestety nie mój gatunek . Za dużo polityki i wiele wątków ale nie można odmówić autorowi wielkiego przygotowania j zaangażowania w napisanie tej powieści.

Taki fabularyzowany podręcznik historii Polski, szczególnie historii Warszawy. Warszawiakom polecam!

Jeśli komuś podobał się Vabank, odnajdzie przyjemność w tej książce. Przedwojenna Warszawa, świetny klimat, stara gwara, stare reguły, stara szkoła i umiejętne wplecenie fabuły w historyczne wydarzenia. Polecam!

Polecam

Polecam

Mocno wciąga. Jak to dobrze, że kupiłam od razu cały cykl! Mogę od razu zacząć drugi tom, więc szkoda czasu na pisanie.

• Kryminał
  • 2015