Justyna

Powieść łotrzykowska i przygodowo-sensacyjna a zarazem kryminał miejski z elementami thrillera, dziejący się w latach 1905–1925. Autor wykorzystał pasjonującą historię miasta, świetne wątki polityczne, a także opisał warszawski półświatek okresu międzywojennego. Wyjątkowa dbałość o szczegóły historyczne i tło obyczajowe, a także wierność detalom i topografii miasta sprawia, że powieść jest wspaniałym przewodnikiem po Warszawie początku dwudziestego wieku, tak jak „Lalka” Bolesława Prusa jest swoistym przewodnikiem po Warszawie dziewiętnastowiecznej.Tomek Wilmowski, Marek Piegus, Cegiełka i Paragon na zawsze pozostali chłopcami, tymczasem Heniek Wcisło z impetem ląduje w świecie ciemnych interesów, brudnej polityki, kasiarstwa, bandyterki i mokrej roboty.

Muniek Staszczyk

Świat przedwojennej Polski pochłania bez reszty. Poznajemy historie, których dziadkowie i pradziadkowie raczej nam nie opowiadali: spektakularne akcje włamywaczy, kombinacje gangsterów, sekrety kontrwywiadu. Czekam niecierpliwie na kolejny tom!

Agata Młynarska

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2015

źródło okładki: http://muza.com.pl/

Oficjalna recenzja
Adrian książek: 520

Piękno dwudziestolecia

Czy historia to temat, którego unikają twórcy oraz odbiorcy popkultury? Stereotypowa odpowiedź brzmi – tak, kultura popularna wypiera się historii, ponieważ uwielbia teraźniejszość oraz różnego rodzaju, wykreowane przez siebie, mody. Jednak wystarczy spojrzeć na sukces takich tekstów jak „Zakazane Imperium”, „Bękarty wojny” lub – w dalszym ciągu uwielbianych – „Czterej pancerni i pies”, aby zrozumieć, że historia pełni w popkulturze bardzo ważną rolę. Jedynym problemem jest sposób jej zaprezentowania.

Autorzy sięgający po wątki historyczne muszą lawirować pomiędzy faktami, interpretacjami oraz różnymi formami propagandy. Nie wszystkim się to udaje. Na przykład takie Miasto 44 wzbudziło wiele dyskusji na temat prezentacji Powstania Warszawskiego. Grzegorz Kalinowski w swojej powieści „Śmierć frajerom” pokazuje w jaki sposób zachować równowagę pomiędzy wymienionymi przeze mnie wcześniej elementami. Jego narracja nawet przez moment się nie rozwarstwia, fabuła jest niezwykle stabilna i przyczepić się można do niektórych dialogów. Zdarza się, że rozmowy są drętwe, ale to raczej małe przypadki, niż stałe elementy powieści. Najważniejsze jest jednak to, że autor bardzo skrupulatnie podszedł do niedocenianego okresu historycznego.

Akcja powieści „Śmierć frajerom” rozgrywa się w dwudziestoleciu międzywojennym. Niewiele powstało współczesnych książek, których fabuła rozgrywa się w latach 1919 – 1939. Grzegorz Kalinowski prezentuje losy Henryka Wcisły – żołnierza, kasiarza i, co najważniejsze, warszawskiego cwaniaka. Książkę „Śmierć frajerom” warto przeczytać dla samego opisu Warszawy. Autor we wspaniały sposób oddaje nastrój Paryża Północy, udało mu się uchwycić wszystko to, co kojarzy się z międzywojenną Warszawą. Lupanary, kabarety, jeżdżących tramwajami doliniarzy, eleganckich mężczyzn, ale także niepewny los robotników oraz poczucie zagrożenia wynikające z działań wojennych. Opis miasta jest wspaniały, szczególnie zachodzących w nim zmian. Grzegorz Kalinowski pokazuje, jak Warszawa się rozwija, jak nabiera kolejnych barw, mimo trudnego okresu historycznego. Jeżeli ktoś pisze pracę na temat motywu miasta w literaturze, to powinien koniecznie sięgnąć po „Śmierć frajerom” i pokazać jak naszą stolicę widzą współcześni pisarze i jak czuli ją twórcy z epoki. Niektóre intuicje, które dostrzec można w dziełach z dwudziestolecia międzywojennego, są obecne w tekście Grzegorza Kalinowskiego. Świadczy to tylko o doskonałym przygotowaniu autora do pisania książki.

Gdy już zachwycimy się miastem, trzeba koniecznie spojrzeć na bohaterów. Grzegorz Kalinowski w swojej powieści tworzy mnóstwo charakterów, postaci z krwi i kości, z własnymi poglądami oraz językiem. Ten ostatni element spodobał mi się szczególnie. Oddanie warszawskiego sposobu mówienia, wraz z elementami cwaniackiej gwary, sprawia, że „Śmierć frajerom” czyta się wspaniale. Cudowne jest to, że autor zadbał o wielowarstwowość struktury, fabuła wręcz pęka od wplecionych w nią elementów. Czytelnik otrzymuje romans, powieść szpiegowską i kryminał. Wszystkie te elementy podkręcone są za pomocą wątków obyczajowych. Z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że „Śmierć frajerom” to jedna z najciekawszych polskich powieści, który akcja osadzona jest w dwudziestoleciu międzywojennym. To dobrze, że Grzegorz Kalinowski sięga akurat po ten okres historyczny – dla Polski był to czas trudny, ale obfitujący w piękne idee i fascynujących ludzi.

Tę książę po prostu trzeba przeczytać.

Adrian Jaworek

Heisenberg | 2017-10-09

Gdyby przyszło wymienić mi 10-tkę najlepszych polskich filmów jakie kiedykolwiek widziałem, to musiałbym się chwilkę pogłowić, ale jednak wiem że dwa tytuły na pewno znalazłyby się w tym zestawieniu. Obydwie części wyśmienitego „Vabanku” w reżyserii Juliusza Machulskiego. Kiedy więc dowiedziałem się o książce „Śmierć frajerom” Grzegorza Kalinowskiego, która jest ponoć napisana w klimacie „Vabanku”, nie było takiej opcji żebym jej nie przeczytał! I już niespodzianka po wzięciu książki do ręki – na okładce rekomenduje ją… sam Juliusz Machulski.
Pierwsze rozdziały nie zachwyciły mnie zbytnio, i przemknęła mi myśl że będę miał z tą książką nie po drodze. Było troszkę polityki, a troszkę tego, co spodziewałem się dostać po opisach książki. Ale cierpliwie czytałem dalej, i była to udana decyzja. Z czasem książka robi się coraz bardziej wciągająca, coraz ciekawsza; każdy pozornie niezwiązany ze sobą element dopasowuje się idealnie. Jest to świetna powieść zwłaszcza z historycznego punktu...

marcin | 2018-01-09
Przeczytana: styczeń 2018

Biorąc do ręki "Śmierć frajerom" G.Kalinowskiego tak naprawdę nie wiedziałem czego się spodziewać. Zachęcony opinią przyjaciółki postanowiłem zaryzykować i była to ze wszech miar słuszna decyzja.Czegoś takiego jeszcze nigdy nie czytałem. Bardzo fajne i umiejętne połączenie fikcji literackiej i historycznych faktów. Przez powieść przewija się wiele znanych z historii postaci:polityków, poetów czy nawet gangsterów. Akcja książki umiejscowiona jest w okresie międzywojennym i autor świetnie się spisał oddając klimat tamtych czasów. Z wielką przyjemnością czytałem o folklorze dawnej Warszawy,okraszonym barwnym językiem i opisem miejsc,które obecnie jeśli już w ogóle istnieją to w zmienionym anturażu ipod innymi nazwami. Postacie w książce są barwne ,soczyste takie z krwi i kości i co ważne dające się lubić.
"Śmierć frajerom" to bardzo dobra powieść dla mnie zupełnie nowatorska i napisana z ogromnym polotem od której ciężko się oderwać .Jesli lubicie Vabank i C.K Dezerterzy bedzie sie...

wiejskifilozof | 2015-07-10

Panie, nie bądź pan frajer i nie pękaj.To czasem słyszałem, czytając książki obsadzone w realiach II RP.Książka, którą miałem zaszczyt przeczytać, toczy się w latach 1905-1925.I opisuje kilka ważnych dla nas ( Polaków I Polek) wydarzeń.I Wojna, bitwa Warszawska.
Ale to głównie ferajna kasiarzy ma tu swoje główne miejsce.
Mamy tu kryminalną opowieść o Warszawie.Warszawie,między wojennej.
Gdzie byli i Żydzi i Polacy.
Ogromne plusy należą się książce,za to że pojawiają się tu prawdziwi ludzie.Cichocki czyli Szpicbródka,Starzyński,Broniewski.
Nie jestem z Warszawy, mimo to książkę polecam.Czytajcie, nie będziecie żałować.
E-book.

ryszpak | 2016-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2016

Nie znam Warszawy, ani jej ulic, a już tym bardziej moja znajomość ulic przedwojennej stolicy jest zerowa (co innego Poznań, ale to mój gród rodzinny), ale Autor opisuje je przepięknie. Podobnie jak i klimat przedwojennego półświatka. Plastyczność spacerów i przejażdżek po Warszawie tamtych lat mnie oszołomiła. Książka była również okazją do odświeżenia sobie "warsiaskiej gwary".
A w tle wydarzenia historyczne - Wielka Wojna, trzecie powstanie śląskie, wojna z Sowietami, zabójstwo prezydenta Narutowicza, konflikt środowisk PPS z endekami.
Widzimy też znane postaci tamtych czasów: Marszałka, Broniewskiego, Szpicbródkę, Wieniawę, Tatę Tasiemkę, Witkacego...
Polecam.

korcia | 2015-10-18
Przeczytana: 11 października 2015

Czytając "Śmierć frajerom" śledzimy, jak Rosjanie opuszczają w pośpiechu Warszawę, jak ich miejsce zajmują Niemcy, jak zaczyna się wojna, a w której Polacy chcą wywalczyć niepodległość. Obserwujemy wiele ciekawych postaci historycznych, takich jak marszałek Józef Piłsudski, Władysław Broniewski, czy Stanisław Ignacy Witkiewicz. Trzeba przyznać, że autorowi udało się wkomponować w fabułę bardzo wiele smakowitych historii, ale przede wszystkim oddać klimat ówczesnej Warszawy. Czytamy o tym, jak się wtedy żyło, jak wyglądało miasto i jak mówili rodowici Warszawiacy. Bardzo podoba mi się, że autor wplótł w opowieści naszych bohaterów sporą ilość gwary, która z pewnością dodaje tym historiom autentyczności.

Juliusz Machulski reklamuje tę książkę, jako "łotrzykowską powieść, jakiej jeszcze nie było". Trudno się z nim nie zgodzić. "Śmierć frajerom" opowiada o warszawskich cwaniaczkach i frajerach, których też na ulicach tego miasta nie brakowało. Mamy drobnych oszustów i wielkich...

"Śmierć frajerom" to świetnie nakreślona powieść sensacyjna, pełna emocji i historycznych powiązań, idealna dla dorosłych Tolków Bananów, Okistów i Nieradków. Śledzimy w niej losy kilku rodzin, mieszkańców przedwojennej Warszawy, obserwujemy mentalność i koloryt zwyczajnej ulicy, ścieżki życia oraz trudne wybory, przed jakimi wszyscy muszą stanąć. To wkomponowane zostało w prawdziwe wydarzenia, przywołano autentyczne postaci i wszystko razem płynnie wtopiono w fabułę. Warszawa tętni życiem dając nam fascynującą lekcję historii, a zapełnili ją rewolucjoniści, legioniści, konspiratorzy, zwykli robotnicy, elita i chłopaki z ferajny.
Kalinowski posłużył się zadziornym i lekko żartobliwym tonem, pokazując, że do przypominania nam chwalebnych kart nie potrzebny jest podniosły patos ani posępna liryka. Trudno również nie polubić większości bohaterów, a zaludnili karty powieści wyjątkowo obficie. Tworzą oni zbiór indywidualności z cechami i wartościami nieraz całkowicie skrajnymi, mimo...

BagatElka | 2015-11-23
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 23 listopada 2015

Klimat ,gwara,historyczne odniesienia ,bogactwo szczegółów i awanturnicza nutka.
Sporo zalet ale mnie "Śmierć frajerom" zmęczyła.
Nie potrzebowałam słowniczka aby poruszać się sprawnie po fabule ,która jest naszpikowana wyrażeniami z dawnych lat .Moi dziadkowie operowali takim językiem na co dzień. Chodzili do szkoły z dziećmi żydowskimi i wszelkie Mośki,Icki i Szmule to byli ich koledzy.
Znam ten miniony świat ze wspomnień dziadków i ich barwnych opowieści i może dlatego ,książka pana Kalinowskiego ,nie zrobiła na mnie oszałamiającego wrażenia.Moja rodzina żyła wprawdzie daleko od Warszawy i spora jej część to lwowiacy i kresowiacy to jednak miała świetne rozeznanie w tym co się w innych częściach kraju dzieje.
Doceniam ogrom pracy i dbałość o szczegóły ale czasami można przedobrzyć i w moim odczuciu tak się stało w przypadku tej książki.
A druga sprawa,że nie znoszę polityki a niestety "Śmierć frajerom" jest nią wypełnione po brzegi.

olympique | 2017-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Henryk Wcisło, bohater przedwojennej Warszawy. Pierwsza część opowieści o tym "artyście" urzekła. Czyta się te książka z szybkością karabinu maszynowego. Ciężko oderwać się choćby na chwilę, tyle się tam dzieje. Z niecierpliwością czekam na kolejną część.

Krzysztof | 2015-09-11
Przeczytana: 11 września 2015

Do tej pory łotrzykowska powieść mnie omijała, ale za sprawą wydanej w tym roku książki Grzegorza Kalinowskiego wreszcie mogłem się zasmakować w tego typu klimatach. A klimaty te przednie i smakowite. Przygoda, wojenka, gangsterka, kasiarze, walczące podziemie doprawione szczyptą flirtu i mroku w historycznej oprawie. A jeśli to Was nie przekonuje to mam asa w rękawie, a na imię mu Heniek Wcisło.

Heńka, głównego bohatera poznajemy gdy ma dziesięć lat. Jest rok 1914. Trudne czasy. Konspiracja, podziały polityczne. Ojciec Heńka Władysław zna różnych ludzi przez co angażuje się w politykę. Jednym z tych ludzi jest niejaki Tasiemka, który odegra pewną role w późniejszym życiu Heńka. Zanim jednak to nastąpi poznamy bliżej Heńka, z którego niezły cwaniak, rządny przygód i rozróby.

"Heniek marzył, żeby tak było, ale chciał też przenieść się do hrabiaka ze wszystkimi chłopakami z okolicy. Z całą ferajną, z którą biegał za fajerką i robił mieszkańcom domu psikusy. Mogliby razem jeździć...

Happy Reader | 2016-12-28
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Akcja powieści "Śmierć frajerom" Grzegorza Kalinowskiego rozgrywa się w latach 1905-1925. Jej głównym bohaterem jest Heniek Wcisło, chłopak z warszawskiej Woli. Spryciarz z niego niebywały, wiadomo nie masz cwaniaka nad warszawiaka! Do szkoły za bardzo nie chce mu się chodzić i postanawia, że zostanie włamywaczem. Jako że jest bystrym i inteligentnym chłopakiem szybko więc staje się jednym z najlepszych warszawskich kasiarzy. W tym samym czasie walczy z bolszewikami w 1920 r. i w trzecim powstaniu śląskim, współpracuje z wywiadem i poznaje sławnego Szpicbródkę.
Książka Kalinowskiego to trzymająca w napięciu i pełna zwrotów akcji powieść, która jednocześnie jest znakomitą lekcją historii. Autor pokazuje w niej świat, którego już nie ma. Książka znakomicie oddaje klimat międzywojennej Warszawy.
Autor umiejętnie łączy fikcję z wydarzeniami historycznymi, które miały wpływ na historię Polski. W powieści pojawiają się epizodycznie takie postacie historyczne jak:Józef Piłsudski,...