Poznań, Poznań Fantastyczny
bbbb

Miejska Paralaksa najsilniej występuje w Poznaniu. Czym jest? Skąd się bierze? Jakie są jej skutki? Czy można ją ujarzmić? Na te pytania próbowali odpowiedzieć laureaci trzeciej edycji konkursu „Poznań Fantastyczny”. W tym celu zbadali dogłębnie zjawisko miejskiej paralaksy. Sprawdźcie jakie uzyskali wyniki. Ich lektura zawarta w trzynastu opowiadaniach może wam się kiedyś przydać. Na przykład kiedy tramwaj zmieni się w kulę, a Okrąglak w stożek. Albo na odwrót. A to tylko jeden przykład sytuacji, w jaką może Was wplątać Miejska Paralaksa.

źródło opisu: http://wmsklep.home.pl/pl/p/Poznan-Fantastyczny-MIEJSKA-PARALAKSA/589

źródło okładki: http://www.poznan.pl/mim/wm/

Paweł Panfil | 2015-05-01
Przeczytana: 01 maja 2015

To drugi tom opowiadań z konkursu Poznań Fantastyczny, który mam, ale pierwszy, który przeczytałem od początku do końca niemalże jednym ciągiem. Podczas czytania pierwszego tomu doszedłem do wniosku, że skoro nie mogę przebić się przez początek (bo nie wiedzieć czemu przez zwycięskie opowiadania trudno było przebrnąć), to zacznę czytać od końca, co da mi też chwilę wytchnienia przed każdym opowiadaniem.

Taką samą taktykę zastosowałem przy Miejskiej Paralaksie i zadziałała nawet lepiej niż w tomie sprzed dwóch lat. To zbiór naprawdę interesujących tekstów, których autorzy czasem bardzo luźno podchodzą do konkursowego tematu, czyli tytułowej paralaksy. Oczywiście są także opowiadania, w których jest to zjawisko kluczowe dla fabuły i takie, które pośrednio się do niego odnoszą. Prawie wszystkie, niezależnie od podejścia, czyta się dobrze, szybko wciągając się w akcje czy podążając tropem refleksji bohaterów.

Dwie rzeczy, które trochę zgrzytają, to to, że w większości opowiadań...

Morango | 2015-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2015

Opowiadania skrajnie różne i mocno nierówne, ale czyta się szybko i przyjemnie. Niektóre naprawdę mnie oczarowały i chociażby dla nich naprawdę warto sięgnąć po tę książeczkę. Pozostaje mi żywić nadzieję, że jeszcze kiedyś trafię na twórczość autorów tego zbioru :)

kajko | 2018-10-07
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane