Romans z X Muzą. Teksty filmowe z lat 1917-1976

Wydawnictwo: Więź
836035622X

wik699 | 2015-01-18

Słonimskiego przedstawiać nikomu nie trzeba. Jest to zdecydowanie mój ulubiony felietonista, i w ogóle jeden z najlepszych w historii polskiej literatury. Z uwagi na moje zainteresowania kinem przedwojennym z przyjemnością sięgnąłem po niniejszy tom. Zawiera on teksty, dotyczące filmu bardzo w tym przypadku szeroko pojętego, które Słonimski publikował od 1917 (pierwszy wiersz, poruszający tą tematykę) do śmierci w r. 1976. Najcenniejsze w/g mnie są felietony recenzujące polskie filmy przedwojenne, szczególnie te nieme, które się nie zachowały do dnia dzisiejszego (szczególnie polecam ten o filmie "Iwonka" - boki zrywać!). Nie jestem natomiast przekonany co do wyboru, dokonanego przez Hendrykowskich - wrzucili oni tu wszystkie teksty, w których pada słowo "film" lub "kino", nawet, jeśli te fragmenty liczą jedno zdanie. Dlatego - tylko siódemka.

Dociekliwy_Kotek | 2012-10-20
Przeczytana: październik 2012

Przede wszystkim już w momencie pierwszego zetknięcia z tą książką i jej tytułem zostałam wprowadzona w błąd.
Przede wszystkim, słuszniej byłoby powiedzieć, że jest to wiersz o kinie z 1917 roku, teksty z lat 1920-1939 oraz nieliczne eseje, w których Słonimski zabierał głos w kwestiach dotyczących polskiej kinematografii (jeśli chodzi o ścisłość: komentarz do filmu o Mickiewiczu z 55 roku, cytaty z innych publikacji Słonimskiego z roku 56, następnie po jednym króciutkim urywku z roku 60 oraz 61, a cały tom kończą publikacje z lat 71-76). Czy wobec takich luk nie prościej i uczciwiej byłoby napisać po prostu "Teksty filmowe" i nie bawić się w poddawanie jakichkolwiek dat, skoro nijak się mają do rzeczywistości, a każdy średnio zorientowany czytelnik widzi, że podane lata odpowiadają mniej więcej całemu okresowi twórczej aktywności w życiu Słonimskiego? Może i uczciwiej, ale na pewno nie brzmiałoby tak ładnie.
Idźmy dalej.
Książka liczy sobie stron trzysta, z czego czterdzieści...

nina19 | 2016-02-11
Melba | 2017-02-24