Więcej niż piłka nożna? St. Pauli jest tą możliwością

Okładka książki Więcej niż piłka nożna? St. Pauli jest tą możliwością Fabian Balicki
Okładka książki Więcej niż piłka nożna? St. Pauli jest tą możliwością
Fabian Balicki Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf sport
sport
Wydawnictwo Poligraf
2015-04-23
2015-04-23

Okładka książki Alerta #1 Fabian Balicki, Frank, Fréderike Geerdink, Bradley Jardine, Jarek, JxB, Kapusta, Krawat, Matthew Kupfer, Leon, Nestor, Soja, Zośek
Alerta #1 Fabian Balicki, Fra...

St. Pauli bardziej znane jest z działalności i poglądów jej kibiców niż wyników sportowych i o tym jest też ta książka. Szkoda, że autor nie poświęcił rozdziału dotyczącego symbolice na flagach, szalikach i koszulkach kibiców drużyny z Hamburga. Z jedenj strony walczą z "prawicą", co w ich rozumowaniu należy napisać z "nazizmem" i wszystkim co dotyczy tego zbrodniczego totalitaryzmu, a nie przeszkadza im nosić koszulki i flagi z wizerunkiem innnego zbrodniarza czy jak kto woli masowego mordercy jakim był Che Guevara. W książce możemy wyczytać o tolerancji kibiców St. Pauli dla mniejszoci seksualnych, a wspomniany już Che Guevara wraz z reżimem kubańskim tworzył obozy pracy i zamykał w nich homoseksualistów. Nad bramą obozów były napisy "Praca zrobi z was mężczyzn". Skrót od nazwy tych obozów, z wieżami strażniczymi dookoła, brzmiał UMAP, a nie GUŁAG, ale warunki były identyczne.

Gdy po raz pierwszy ujrzałem książkę Fabiana Balickiego, od razu wiedziałem, że będzie to niezwykle interesująca lektura. St. Pauli to wyjątkowy klub, znany głównie ze swojej działalności pozasportowej. W Polsce klub jest przedstawiany przez środowiska kibicowskie niekiedy bardzo nieprzychylnie, jednak to brak dostatecznej wiedzy powoduje u wielu ludzi brak obiektywizmu. Klub ten jest wyjątkowy, gdyż jako jedyny w erze globalizacji utożsamia się ze swoim regionem. Drużyna z Kiez walczy aktywnie z homofobią, rasizmem, ksenofobią, faszyzmem i innymi patologicznymi zjawiskami. Kibice są zawsze z drużyną nawet mimo braku sukcesów, bo St. Pauli to więcej niż klub.

Książkę polecam wszystkim osobom, które chcą się więcej dowiedzieć jakim klubem jest St. Pauli i jakie wartości propaguje. Zapewniam, że każda osoba kończąc książkę, będzie zadowolona i usatysfakcjonowana.

Zabrakło piłki nożnej. W tej książce jest ona ledwie
mglistym tłem a nie podstawą do czegoś więcej.

Zabrakło piłki nożnej. W tej książce jest ona ledwie
mglistym tłem a nie podstawą do czegoś więcej.

• Sport
  • Do kupienia