Utopce

Cykl: Lipowo (tom 5)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
7,56 (2030 ocen i 300 opinii) Zobacz oceny
literatura polska

Upalne lato tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego czwartego roku na zawsze pozostanie w pamięci mieszkańców odciętej od świata wsi Utopce. To wtedy ofiarą krwiożerczego wampira padły dwie osoby. Wśród przepastnej puszczy pełnej leśnych duchów łatwo jest uwierzyć w działanie sił nadprzyrodzonych. Czy gwałtowna śmierć obu ofiar naprawdę jest dziełem upiora? A może to któryś z mieszkańców wsi miał swoje powody, żeby zabić?

Trzydzieści lat później sprawę rozwikłać muszą Daniel Podgórski i kontrowersyjna Klementyna Kopp. Perturbacje w życiu prywatnym śledczych utrudniają dotarcie do prawdy. Czy uda im się odkryć tożsamość mordercy? A może tylko obudzą przyczajonego przez lata wampira i nic nie będzie już w stanie powstrzymać nadchodzącego zła?

„Utopce” to piąty tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa.Opowieści o Lipowie łączą w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym. Porównywane są do książek Agathy Christie i powieści szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg.

źródło opisu: www.katarzynapuzynska.pl

źródło okładki: http://www.katarzynapuzynska.pl

Oficjalna recenzja
Bartosz książek: 27

Z odznaką wśród krwiopijców

Katarzyna Puzyńska narzuciła sobie tempo iście… zabójcze. „Utopce” są już piątą częścią jej kryminalnego cyklu. Wydawać by się mogło, że w tak krótkim czasie, pomysły mogą już wyczerpać. Nie w przypadku tej autorki, a najbardziej cieszy to, że miejscami udało się jej wpleść do fabuły ludowe wierzenia, a nawet fantastykę.

Muszę zacząć od tego, że było to moje pierwsze spotkanie z prozą Puzyńskiej. Owszem, szeroko zakrojona akcja marketingowa dotarła także na mojego newsfeeda, ale tylko tyle. Obawiałem się, że kolejna część serii będzie dla mnie zagadką. Wszak bohaterowie swoje już przeżyli, mają tajemnice, a ich zachowania nie zawsze muszą być dla mnie, nowego czytelnika, jasne. I tutaj zostałem przyjemnie zaskoczony.

Autorka dość zgrabnie wplata w fabułę przeszłość swoich bohaterów. Zarówno Klementyna Kopp, jak i Daniel Podgórski nie stali się nagle dla mnie otwartą księgą, ale poznałem ich na tyle, żeby dać się wciągnąć i nie odczuwać frustracji. Puzyńska wprowadziła tyle informacji, by czytelnik mógł wsiąknąć, a jednocześnie nie zostać przytłoczonym. Patrząc na objętości napisanych już przez pisarkę książek, to nie lada wyczyn.

Akcja „Utopców” dzieje się dwutorowo. Mamy przeszłość, tajemnicze zniknięcie dwójki mieszkańców pewnej odciętej od świata wsi, oraz teraźniejszość, gdzie ową zagadnę starają się rozwiązać policjanci z Lipowa. Smaczku dodaje to, że głównym podejrzanym jest wampir. Na to wskazują ślady, zeznania oraz to, że nad tytułowymi Utopcami unosi się aura tajemniczości. Mieszkańcy są nieufni, skrywają więcej niż z początku można by było przypuszczać, a śledztwo wyjawia coraz to nowsze wątki. Ciekawie czyta się wnioski wysnuwane przez policjantów, gdy kilka stron wcześniej, samemu obserwowało się opisywaną sytuację. Puzyńska nie dała się zapędzić w róg, sceny bronią się same, choć miejscami ich konstrukcja odrobinę zdradza kolejne fabularne zwroty.

Największy problem miałem z polubieniem Klementyny Kopp. Jej zachowanie i odzywki nie wydały mi się prawdziwe, a jedynie drażniące. Wprawdzie po jakimś czasie się do nich przyzwyczaiłem, ale postać Klementyny dziwnie działa mi na nerwy. Nie zmieniło to jednak ogólnego wrażenia. Bo „Utopce” nie są tylko sprawnie napisanym kryminałem, ale też poniekąd studium małej miejscowości. Razem ze wszystkimi rządzącymi nią prawami, tajemnicami i zabobonami. Wieś w wykonaniu Puzyńskiej nie jest wcale wesoła, ale to dobrze. Jest za to diabelnie wciągająca.

Bartosz Szczygielski

Tysia19 | 2018-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2018

"Utopiec to podstępny demon wodny z mitologii Słowian- wyjaśniła Gloria.
Pokazała palcem w kierunku wijącej się nieopodal Drwęcy, jakby dokładnie w tej chwili
z rzeki miał się wyłonić jakiś dziwny stwór- Utopiec rodzi się z duszy poronionego płodu
albo z duszy topielca. Nie jest za przyjemny, bo zajmuje się głownie topieniem ludzi i zwierząt."

Po przeczytaniu książki sądzę że ma ona zbyt wiele pochlebnych opinii. Nie zachwyciła mnie jakoś szczególnie, do tego temat wampira nie przypadł mi do gustu. Jednak była to lepsza lektura niż tom IV. Pojawiło się coś nowego w serii komisarzy z lipowa, były to nadprzyrodzone moce. Nie podobało mi się to odejście od schematu. Dzięki wartkiej akcji dało radę przeczytać
do końca w zadowalającym tempie.
Polecam Czytelnikom którzy lubią elementy nadprzyrodzone.

annaroza | 2017-02-07
Na półkach: PLC, Przeczytane
Przeczytana: 07 lutego 2017

Trochę mnie rozczarowała. Akcja znów dzieje się w głównej mierze poza Lipowem, więc nie było całej obsady posterunku. A Klementyna Kopp, którą bardzo polubiłam, strasznie mnie irytowała. W "Motylku" była nieco ekscentryczną, ale w sumie sympatyczną osobą. W kolejnych książkach jest przedstawiana już gorzej. W tym tomie jej zachowanie jest naprawdę dziwaczne, żeby nie powiedzieć, szalone. Atmosfera powieści jest dość niesamowita i raczej ponura.Czytając poprzednie tomy próbowałam zgadywać jakie będzie rozwiązanie i dawałam wyprowadzić się w pole. Tym razem nawet zgadłam, choć nie do końca, niektóre wątki pozostały dla mnie tajemnicą. Ogólnie książka, moim zdaniem, dobra choć nie dorównuje poziomem tomom 1 i 3.

Beata | 2017-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Następny rewelacyjny kryminał z Lipowa, polskiego Midsomer. Trup ściele się, stary i jeszcze starszy… nawet… wampir?! Nasza znajoma ekipa stara się rozwiązać sprawę tajemniczego zniknięcia sprzed 30 lat. To ważne, od tego zależą losy posterunku w Lipowie.
Nowe trupy stanowią sygnał, że gdzieś padło właściwe pytanie i policja jest na tropie… Żeby był tylko jeden… Praktycznie większość zainteresowanych miała motyw i sposobność, do końca nie odkryłam sprawcy:) Brawo dla p. Puzyńskiej.
Akcja spójna i wciągająca, pogmatwana. Postać Czesławy powalająca, ksiądz mnie rozbawił. Chwilami klimat w Utopcach, pełen zabobonów i synów Leszego, przypominał Konopielkę. Szczerze polecam.

kajsa | 2015-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2015

Zaczynałam ten tom z pewnym zgrzytem. Kilka pierwszych zdań jakichś takich niewprawnych,napisanych pensjonarskim stylem."A cóż to,pani Kasiu" przemknęło mi przez głowę...i nagle,jakby autorka mnie usłyszała albo zadziałała czarodziejska różdżka,bo wszystko się wyklarowało i wróciło do stanu z poprzednich czterech tomów.
Oj,działo się w tej części,działo...
Bo i nasi ulubieni policjanci zaskakiwali co i rusz.Prym oczywiście wiodła Klementyna,którą opętało szaleństwo niczym z II części "Dziadów" Mickiewicza.Emilię i Daniela też ogarnął szał,ale innej natury.Ciekawe swoją drogą, w jakim kierunku pani Katarzyna poprowadzi ich historię.
Dużą atrakcją było dla mnie rozwiązywanie zagadki, kto zabił,bo tu każdy miał swój powód, by to zrobić.Pani Puzyńska znakomicie dawkowała napięcie,mieszała trop.Przyznaję - zaskoczyła mnie w zakończeniu.
A teraz czekam na kolejną część.

SeVIIen | 2017-09-24
Przeczytana: 24 września 2017

„Kiedy raz pozwoliło się szaleństwu zakraść do swojej głowy, pleniło się potem szybko jak chwasty.”

Lato 1984 roku na zawsze pozostanie w pamięci mieszkańców odciętej od świata małej miejscowości Utopce. To wtedy zaginęły dwie osoby, a ich ciał nigdy nie odnaleziono. Mieszkańcy wsi wierzą, że zbrodni dokonał… Wampir. Na to wskazywały liczne ślady. A w miejscu przypominającym małe miasteczko z horroru raczej nietrudno uwierzyć w działanie sił nadprzyrodzonych. W 2014 roku sprawa znowu znalazła się na wokandzie. Dlaczego? Komendzie w Lipowie groziło zamknięcie i wówczas policjanci dostali propozycję. Nic takiego się nie stanie, jeżeli rozwiążą tę niewyjaśnioną zagadkę sprzed 30 lat. Podgórski, Strzałkowska i Kopp zabierają się do pracy. Co wykaże śledztwo? Czy to była faktycznie robota wampira? A może jednak maczali w tym palce inni ludzie?

Kolejna książka Katarzyny Puzyńskiej „połknięta”. Ach – jej książki czyta się tak dobrze i szybko… A z każdym kolejnym tomem są one coraz...

Stokrotka | 2016-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2016

Bogata galeria postaci.
Ciekawa konstrukcja fabularna.
Mnóstwo intrygujących pomysłów.
Opisy przyrody budujące klimat niepokoju, a nawet grozy.
Bez liku podejrzanych, z których każdy miał motyw i sposobność.
Niebanalny obraz prowincjonalnej wsi, w której nie brakuje indywiduów wszelakiej maści.

To – moim zdaniem - istotne plusy „Utopców” Katarzyny Puzyńskiej. Dodatkowym jest to, że w tym tomie postać Klementyny Kopp działała mi na nerwy mniej niż w poprzednim.
Powieść, jak na kryminał przystało, ma mroczny klimat. Akcja toczy się głównie w Utopcach, wsi, w której zabobony i ludowe wierzenia w upiory i wampiry nadal są żywe. Młodszy aspirant Daniel Podgórski, komisarz Klementyna Kopp i starsza sierżant Emilia Strzałkowska odgrzebują sprawę sprzed trzydziestu lat. W tajemniczych okolicznościach zginęły wówczas dwie osoby. Sprawcą był jakoby wampir, którego kości odkryto podczas budowy altanki. Policjanci nie przypuszczają nawet, że wznowione śledztwo wpłynie w znaczący sposób na ich...

Książkę zakupiłam ponieważ słyszałam gdzieś, że to żeński odpowiednik Mroza.

No i rozczarowanie. Pozycja nudna. Nic się nie działo, zero napięcia. Od początku nie mogłam zrozumieć dlaczego znany naukowiec, który i tak musi pracować w mieście, upiera się mieszkać na wsi. Tłumaczenie, że jakoby tego potrzebował były bzdurne. Równie dobrze mógł mieszkać w mieście i przyjeżdżać na weekend na wieś. Po co męczyć tym żonę, którą ciągnie do Warszawy? A i sama żona, po co zaprosiła pół wsi na jakieś wydumane przyjęcie? Jakoś kupy się to wszystko nie trzyma. Takich sytuacji było więcej, konflikt pomiędzy dwoma dawnymi przyjaciółmi kolegami lekarzami też mnie nie przekonał. Miałam wrażenie, że autorka wymyśliła sobie jakąś intrygę, na siłę próbując wcisnąć bohaterów, których obecność w tej książce jest raczej nieuzasadniona.

Do autorki nie powrócę. Nie polecam.

Joanna | 2017-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2017

kolejna część za mną. jest bardzo dobra. znów poznajemy oprócz wątku kryminalnego część życia prywatnego głównych bohaterów. wątek morderstwa super. autorka prowadzi bohaterów współcześnie czyli jest rok 2014 oraz rok 1984 czyli rok popełnienia morderstwa. bardzo fascynuje mnie sprawa jak po 30 latach można odkryć kto zabił? z pozoru sprawa bez wyjaśnienia staje się rozwiązana. a jeżeli czytelnikowi wydaje się, że wie kto zabił, to na pewno nie jest to ta osoba....

deana | 2016-07-04
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 03 lipca 2016

Mała wioska ukryta gdzieś pośrodku lasu skrywa wielką tajemnicę. Dwadzieścia lat temu w niewyjaśnionych okolicznościach znikają dwie osoby. Pozostały po nich tylko zakrwawione ubrania i dziwny ślad na progu przypisywany wampirowi. Po latach śledczy z lipowskiego posterunku próbują na nowo przyjrzeć się sprawie i wyjaśnić co dokładnie wydarzyło się w sierpniu 1984 roku. Nie wiedzą jeszcze jak mocno ta sprawa wpłynie na nich samych.

,,Utopce" Katarzyny Puzyńskiej zachwyciły mnie swoim mrocznym, ciężkim klimatem. Listopadowe długie i ciemne wieczory, gęsty las, odosobnione miejsca i niewyjaśnione zniknięcia sprawiają, że wręcz namacalne staje się to co otacza policjantów. Zdrowy rozsądek mówi, że trzeba rozwiązania sprawy szukać w szarej rzeczywistości i sprawca powinien być człowiekiem ale niezwykła aura zaprzecza zdrowemu rozsądkowi. Wszystkim udziela się zabobonna wiara mieszkańców Utopców. Wydaje się, że wszystko może się zdarzyć. Jednak to tylko gra pozorów i cieni. Wystarczy...

"Utopce" mogę z czystym sumieniem zaliczyć do grona książek które mi się bardzo podobają.
Tym razem na prośbę komendanta Czajkowskiego, policjanci z Lipowa mają rozwiązać tajemnicę śmierci sprzed lat jego ojca i brata. Do dziś ciał nie znaleziono.
Akcja dzieje się dwutorowo. W 1984 roku gdy zostało popełnione morderstwo i obecnie. Oba wątki są bardzo ciekawe. Autorka tak prowadzi fabułę, że każdy z uczestników tamtych wydarzeń ma coś na sumieniu, każdy miał powód i możliwość popełnienia zbrodni. Ale wszystko wskazuje na to, że głównym podejrzanym jest wampir...
Prócz starej zagadki, mamy również współczesne morderstwa ściśle powiązane z prowadzona sprawą.
Prócz zagadki kryminalnej, mamy również bardzo ciekawy wątek obyczajowy związany z Danielem, jego narzeczoną oraz Emilią.
A to co wyczynia Klementyna, to woła już o pomstę do nieba. Większej wariatki autorka już chyba z niej zrobić nie mogła.Jej postępowanie pozostawia tylko niesmak i niedowierzanie.
Dobra i wciągająca...