kolej, podróż, Mongolia
mooflon

„Szum stepu i pustyni” to bogato ilustrowana relacja autora - Seweryna Błasiaka - z podróży do Chin i Mongolii. Dzięki subtelnej narracji i fantastycznym zdjęciom i my, nie wychodząc z domu, możemy odbyć spacer ulicami chińskiej stolicy, zajrzeć na jej przedmieścia oraz kolejową prowincję, znaleźć się w przygranicznym, robotniczym barze czy wrzuconej w pustynię lokomotywowni, przemierzyć dziką Gobi i bezkresny mongolski step, poznając jego mieszkańców, doświadczając ich życzliwości, poczuć ogromne zmęczenie, ale przede wszystkim niesamowitą satysfakcję wynikającą z faktu obcowania z pięknem natury.
Lekkie pióro i wrażliwe oko Autora przenoszą nas w jego wewnętrzny świat, w magiczny wymiar, w którym życie nieoczekiwanie nabiera prawdziwej głębi.

źródło opisu: http://www.lokologistics.pl/aktualnosci/szum-stepu-i-pustyni/

źródło okładki: http://www.lokologistics.pl/wydawnictwo/

Marcin Kowalczyk | 2015-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2015

O tej książce dowiedziałem się przypadkowo z pewnego czasopisma kolejowego. Przeczytałem recenzję i zapragnąłem się z nią zapoznać. Geneza jej powstania jest prosta - Miłośnik Kolei jedzie na pustynię Gobi i Mongolski step za swoimi stalowymi rumakami...
Od razu uprzedzam, uprzedzonych do zarażonych bakcylem kolejowym. Nie jest to książka o kolei. Nie jest to też typowa opowieść podróżnicza. Autor sam zresztą wyznaje, że do owego klanu nie należy i różni się od jego członków.
Siłę książki stanowią wspaniałe zdjęcia. Oglądane w wielkości 30x24 cm (taki jest format wydania) wtłaczają w fotel i powodują opad szczęki. Większość z nich stanowią pociągi wplecione w piękne krajobrazy. Nie są one głównym tematem a jedynie dodatkiem do przestrzeni i krajobrazu. Wiele z nich doskonale oddaje klimat tamtejszych krain. Coś naprawdę pięknego. Niekiedy autor na moment wyzwala się z "kolejowej choroby" i możemy zobaczyć ludzi i zwierzęta.
Zdjęciom towarzyszy treść. Z początku mnie mocno...

KingaB | 2015-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2015

Poczuj magię podróżowanie w samotności. Przekonaj się jak można po bezdrożach ścigać się z pociągiem. Zobacz fotografie tak niezwykłe, jak sama wyprawa, która zmienia zwykłego człowieka w pasjonata i hobbystę. Czekam na wernisaż w galerii albo relację na jakimś festiwalu podróżniczym.

tomdra | 2015-10-28
Przeczytana: 28 października 2015

Książka przyda się wszystkim, którzy interesują się podróżowaniem koleją. Autor opisuje klimat podróży, ludzi, widoki i ciekawe przeżycia, których był uczestnikiem w Mongolii i Chinach. Przydatna rzecz jeśli chcecie zahaczyć o Gobi.

BlueOrange | 2017-02-14
Sigman | 2016-01-03