Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Albatros
The Last Don
Mafia, Las Vegas, Hollywood
Bete_Noire

Podczas chrzcin swoich wnuków rządzący twardą ręką don Domenico Clericuzio, głowa najsilniejszej amerykańskiej rodziny mafijnej, podejmuje decyzję o wyjściu z przestępczego podziemia. Chce, by odtąd jego krewni zajęli się legalnymi interesami i stali integralną częścią społeczeństwa. Szefom innych mafijnych klanów składa ofertę nie do odrzucenia – przejmą wszystkie jego intratne interesy, poza hazardem, on zaś będzie inwestował ich pieniądze, pobierając adekwatne wynagrodzenie.

Mijają lata i do głosu dochodzą dawne niesnaski i nierozwiązane konflikty. Krwawe wydarzenia z przeszłości odciskają się piętnem na członkach rodu Clericuzio. Dante Santadio, brzydki, nielubiany wnuk Dona, psychopata i morderca, marzy o objęciu władzy po dziadku. Zazdrości wysokiej pozycji w Rodzinie i powodzenia u kobiet swemu stryjecznemu bratu, przystojnemu Crossowi De Lena, właścicielowi i zarządcy wielkiego kasyna w Las Vegas. Walka obu mężczyzn o przywództwo zagrozi spokojnej egzystencji Clericuzich, ale... ostatni don przewidział tę sytuację.

„Puzo w szczytowej formie. Zdrady, zabójstwa, wielka miłość i – jakże by inaczej – wartości rodzinne”.
– Time

źródło opisu: Albatros, 2015

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

Adrian F | 2014-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Mario Puzo jak zwykle w formie. Powieść traktuje o wartościach, które są wspólne dla gangsterów i dla zwykłych rodzin. Honor, lojalność, wspólne interesy i wielkie pieniądze. Wszystko to znajdzie czytelnik w Ostatnim Donie. Tytułowy bohater, głowa rodziny Clericuzio, mimo że nie pojawia się w powieści zbyt często, daje o sobie znać na każdym kroku. Bohaterowie planując swoje działania, zawsze biorą pod uwagę, co powiedziałby w danej sytuacji don Domenico. Postać drugoplanowa, ale niezwykle ważna dla całej historii.
Polecam nie tylko fanom Ojca Chrzestnego.

Miras | 2018-03-16
Przeczytana: 14 marca 2018

W końcu skończyłem, co nie znaczy, że książka jest mało wciągająca - wręcz przeciwnie (a długość czytania spowodowane było obowiązkami służbowymi). Ale do rzeczy. Jest coś fascynującego w tym świecie - na styku mafii, polityki, wielkiego show-biznesu, ale i zarazem coś przerażającego. Gdzie źle rozumiana duma, honor, żądza władzy, dominacji, zemsty jest wyżej postawiona niż zwykła ludzka przyzwoitość. Gdzie ojciec może kazać zabić męża swojej córki, gdzie za grzechy dziadków czy ojców cierpieć musi cała rodzina. Po prostu nie mogę tego nijak zrozumieć. Pozycja warta przeczytania. Polecam.

Radek | 2017-11-05

Ta powieść jest dowodem na to, że Mario Puzo nie napisał tylko jednej powieści, którą jest Ojciec chrzestny, ale również inne świetnie. Taką właśnie świetną powieścią jest Ostatni Don.

Ramzes1988 | 2017-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2017

"Ostatni Don" to kolejna pasjonująca historia od Mario Puzo osadzona w gangsterskich realiach. Tym razem autor zabiera nas do wielkiego świata Las Vegas i Hollywood, gdzie główny bohater Cross De Lena należący niejako do wielkiego klanu Clericuzio prowadzi rozległe interesy.
Rodzina Clericuzio to potężna mafijna rodzina zajmująca się różnymi gałęziami biznesu, jednak historia rodziny skrywa pewien bardzo mroczny (nawet jak na mafię) sekret. Zaszłości, niesnaski, zemsta, w pewnym momencie to wszystko przysłoni oczy Crossowi i jego głównemu adwersarzowi, czyli Dantemu.
Początek książki jest ciut nudnawy i trudny do ogarnięcia, jednak dalsza część powieści w pełni rekompensuje czytelnikowi początkową przeciętność, a końcówka to już jazda bez trzymanki.

ZaaQazany | 2012-03-22
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'12
Przeczytana: 22 marca 2012

Ogólnie lubię twórczość Puzo. Może przesadzają z tym "wielkim następcą Ojca chrzestnego", ale książka jest warta uwagi. Czytałem z prawdziwa przyjemnością.

Rozsądny_Tomasz | 2013-03-19
Przeczytana: 30 stycznia 2013

Mario Puzo to jeden z autorów, których rozpoznać można bez trudu już po kilku przeczytanych stronach. Jeśli myślisz o historii mafijnej rodziny pierwszym skojarzeniem musi być właśnie ten pisarz. I w tym przypadku nie pozwala on nam zapomnieć jak powinna wyglądać literatura pochłaniająca czytelnika od pierwszej do ostatniej kartki.

W "Ostatnim Donie" znajdziemy wszystkiego po trochu - intrygę, żądzę, tajemnicę, tradycję i zasady, czyli to wszystko co występuje także w innych powieściach Puzo. Dodatkowo możemy emocjonować się także "konfliktem rodzinnym", który nieustannie przewija się przez prezentowaną historię.

Moja ocena na pewno jest subiektywna i może być niezbyt rzetelna gdyż to dopiero druga powieść Puzo, którą mogłem się delektować :) Spotkałem się z opiniami, że "Ostatni Don" nie przypomina już poprzednich kultowych pozycji literackich Puzo, ponieważ jest "przewidywalny". Jeśli o mnie chodzi uważam, że skoro ta publikacja bardzo przypadła mi do gustu to z kolejnymi...

Paulina Kaleta | 2018-01-29

Kiedy już ktoś przeczytał „Ojca chrzestnego” autorstwa Mario Puzo będzie się doszukiwał podobieństw w każdej kolejnej książce pisarza. Wydaje mi się, że w ten czy inny sposób będą przypominać poprzednika.

„Ostatni don” utrzymuje podobieństwo niemal do końca. Podobne elementy fabuły pojawiają się w całym tekście. Główny bohater, podobnie jak Michael Corleone, próbuje uciec od kryminalnej działalności swojej rodziny. Jednak na plus mogę zaliczyć przeniesienie się w świat filmu i prosto do Hollywood.

Podobnie jak „Ojciec chrzestny”, „Ostatni don” jest wypełniony krwawymi wojnami i szokująco sadystycznymi aktami zemsty. Podobnie jak Corleone, Clericuzio wolą hazard od narkotyków, ponieważ narkotyki są „zbyt niebezpieczne”. W obu książkach kluczem fabularnym pozostaje zamordowanie policjanta. W obu opowiadaniach jeden z zięciów Dona musi zostać usunięty. Co najlepsze, posunęłam się do tego stopnia, że wyobraziłam sobie postacie z „Ostatniego dona” grane przez aktorów z filmu...

Shetani | 2018-02-05

Mario Puzo zasłynął w dużej mierze dzięki swojej powieści, o której słyszał chyba każdy – Ojciec chrzestny. Nie da się ukryć, że jest to doskonała historia o honorze i oddaniu i zyskała mnóstwo zwolenników. Jednak nie jest to jedyna powieść autora osadzona w mafijnym świecie, który posiada swój „urok”. Ostatni don to opowieść o rodzinie Clericuzio (tak, tym razem nie Corleone), której don pragnie pewnych zmian – nie chce, aby jego wnukowie dorastali w świecie, w którym przyszło dorastać jemu i jego synom. Jednak czy jest to wykonalne?

Podczas chrzcin swoich wnuków podejmuje bardzo ważną decyzję – od teraz rodzina ma zająć się legalnymi interesami. Początkowo wszystko układa się mojego myśli, jednak mijają lata i dawne konflikty ponownie wychodzą na główny plan. Wydawałoby się, że to wnuk dona stanowi największy problem. Zbyt porywczy, z psychopatycznymi zapędami, pragnie objąć władzę po dziadku. Innym zazdrości uznania, urody, zdolności. Bije z niego zawiść i chęć mordu. Jednak...

Antyintel | 2014-08-14

Jak można nie kochać tak niedoskonałego świata Mario Puzo, przedstawionego w tak doskonały sposób? Podobnie jak w Ojcu Chrzestnym, tak i w tej książce możemy zaznajomić się z nieprzyjemnym światem nie tylko gangsterskich porachunków, lecz też zdziczałego, zdemoralizowanego do ostatnich granic Hollywood. Jedynym minusem tej książki jest nieco źle wyważona, przynajmniej jak na mój gust, proporcja między jednym, a drugim i co za tym idzie kilka niepotrzebnych, hollywódzkich wątków. Postacie są żywe i nader charakterystyczne w obu sferach, można je polubić lub znienawidzić. W tej powieści jest miejsce na wzruszającą miłość i lojalność, jak i na brutalne mordy i tortury, podszyte druzgocącymi wręcz zdradami. A nad tym wszystkim czuwa on, tradycyjnie w książkach mafijnych Puzo, najmądrzejszy, najlepiej przewidujący, najbłyskotliwszy Don. Ten ostatni, tytułowy.

tomek1094 | 2014-05-13
Przeczytana: 13 maja 2014

Puzo w najlepszej formie ! Kolejna po Ojcu chrzestnym książka poświęcona mafii ucząca lojalności i oddania rodzinie. Bardzo ciekawa akcja, trzymająca w napięciu, " komunię" oraz "bierzmowania" to tylko nieliczne z zalet książki. Jest to wierna kontynuacja Ojca chrzestnego. Don Cleruzio nie różni się zbytnio od dona Corleone. Szkoda tylko że Puzo napisał tak mało książek... Polecam wszystkim fanom opowieści o mafii