Kiedy złe rzeczy zdarzają się dobrym ludziom

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Werbistów VERBINUM
8 (10 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
When Bad Things Happen to Good People
duchowość
religia
Andrzej

Książka Harolda S. Kushnera, amerykańskiego teologa i rabina, tłumaczona była na wiele języków, w kilku krajach została ogłoszona bestsellerem. Powstała w wyniku tragicznych doświadczeń, jakie były udziałem Autora, gdy towarzyszył swemu jedynemu synowi w długotrwałej chorobie, zakończonej śmiercią. Był to okres głębokiego zastanowienia nad problemem zła i nieszczęść, które dotykają ludzi dobrych i sprawiedliwych.
We wstępie do książki Autor pisze: "Jestem głęboko wierzącym człowiekiem, którego zraniło życie i chciałem napisać tę książkę, żeby ją można było dać innemu zranionemu przez życie - przez śmierć kogoś bliskiego, przez wypadek, chorobę, odepchnięcie czy rozczarowanie - który w głębi serca wie, że jeśli istnieje sprawiedliwość na świecie, to zasłużył na coś lepszego niż los, który go spotkał. Co Bóg może dać takiemu człowiekowi?...". Na to pytanie Autor stara się udzielić odpowiedzi...
Książka naprawdę piękna, wzruszająca, ekumeniczna, przynosząca nie tyle klucz i receptę, ile światło i siłę.

źródło opisu: Wydawnictwo Księży Werbistów VERBINUM, 1994

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

flameleaf | 2013-11-08
Na półkach: Przeczytane, Kind of magic
Przeczytana: 08 listopada 2013

Zupełny przypadek sprawił, że miałam okazję poznać "Dlaczego złe rzeczy zdarzają się dobrym ludziom" Książka ta została wspomniana przez jednego z bohaterów filmu "Schmidt"( film na podstawie książki Louisa Begley'a).
Autor nie bał się podjąć próby odpowiedzi na pytania trudne, na które daremno szukać jednoznacznego wyjaśnienia. Z kart tej, bądź co bądź krótkiej książki mamy okazję wyczytać przemyślenia osoby dojrzałej emocjonalnie, mądrej i potrafiącej w przekonujący sposób argumentować swoje opinie.
Słowa zawarte w tej książce przemówiły do mnie w większym stopniu, niż jakiekolwiek wcześniejsze próby wyjaśniania postępowania Boga, które opierały się raczej na odbieganiu od tematu niż dawaniu konkretnych odpowiedzi.
Niesamowite, ale znalazło się tu mnóstwo pytań, na które odpowiedzi szukałam kiedyś daremno.
Autor opowiada o wszystkim w taki sposób, jakbyśmy znajdowali się wieczorem w jakimś bezimiennym miejscu, nie zauważali niczego wokoło, zatopieni w myślach. Można było niemal...

Andrzej | 2015-04-23

Nie moja - moja opinia:
"Książkę o złych rzeczach zdarzających się dobrym ludziom, pisał człowiek o wielkiej wrażliwości. Tchnie ona głębokim poczuciem solidarności z ludźmi, spokojnym i ciepłym zrozumieniem dla wszystkich zranionych i boleśnie doświadczonych. Dla nich została napisana i oni mogą z niej odnieść największy pożytek duchowy. (...) Nie ma w niej nieznośnego tonu moralizatorstwa i łatwych pocieszeń. (...) Jest podnosząca na duchu zaduma nad ludzkim nieszczęściem, pełna codziennych przypadków i przykładów z życia. To nie suchy traktat usprawiedliwiający Boga i Jego postępowanie. To próba rozmowy z ludźmi i pragnienie ukazania im sensu godnego trwania przy życiu, pomimo wszystkich jego niesprawiedliwości i ciosów, zadawanych nie przygotowanemu na to człowiekowi".
Wacław Hryniewicz OMI ("Tygodnik Powszechny" nr 7 z 1994 r.)

Spis treści

Przedmowa (ks. bp Bronisław Dembowski) 7