Prawiek i inne czasy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
1 049
1 383
Ag2S

Od lat porusza czytelników na całym świecie. Jedna z najpoczytniejszych i najgłośniejszych współczesnych polskich powieści, przełożona na ponad dwadzieścia języków. Prawiek – wieś położona w centrum Polski – tutaj codzienność splata się z niezwykłością, rzeczywistość z mitem, a powszednie życie jest ważniejsze od wielkich wydarzeń. W burzliwych latach XX wieku kilka pokoleń kilku rodzin...

Prawiek – wieś położona w centrum Polski – tutaj codzienność splata się z niezwykłością, rzeczywistość z mitem, a powszednie życie jest ważniejsze od wielkich wydarzeń. W burzliwych latach XX wieku kilka pokoleń kilku rodzin mieszkających w Prawieku walczy o swoje szczęście i przyszłość. Ich losy układają się w uniwersalną opowieść o czasie, przemijaniu i ludzkim losie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Defenestracja | 2016-11-29

Iluż to pisarzy poległo sromotnie, próbując w jednej książce zmieścić więcej mitów i toposów, niż się da? A jednak da się więcej, niż się da, i dowodzi tego skromna pani spod Nowej Rudy, posiadająca wyjątkowy talent pisania pięknie o rzeczach brzydkich. Jakże to misternie posplatane, jak naokoło powiedziane!
„Prawiek” pomaga szukać sensu poza głównymi straganami z sensem, pozwala pogodzić się z nieuchronnym końcem. Koi w niepowtarzalny, intelektualno-sensualny sposób.

Łokieć_Pana_D | 2016-06-17

Mierzyć się z tematem "czas" to misja trudna. Warto mieć koncept. O tym, że łobuz płynie, przekonywać nie trzeba. Miło jednak, gdy ktoś na ten upływ z ciekawego spojrzy brzegu.
Pani Olga pięknie się z czasem rozprawia. Z jego harcami, zwrotami. Nie boi się przesądu ani konwenansu. W miejsce na scenie, obśmiane najbardziej, wchodzi odważnie.
Książka przerywanym epizodem truchta. On na wojnie, ona czeka. Ściśnięta między honor i pokusę. Duch pijaka i szamanka leśna do towarzystwa. Czuję przemijanie, jak grę żydowską dla szukającego sensu dziedzica. Po drodze skrzywdzona delikatność, umysłowo karły brat. Bezsens wojny. Absurd ustroju ludowego. Mocny i smutny akcent zawalonego domu.
Kto dowodzi? Zmiany. Dyrygują i biją rytm. Równo. Złowrogo. Spokojnie.

Marlena | 2014-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

W literaturze polskiej często pojawia się pewien mit wsi jako przestrzeni błogosławionej, jednocześnie świętej i magicznej, w której religia miesza się z ludowymi wierzeniami. I z tego mitu korzysta Tokarczuk kreując Prawiek, swoisty mikrokosmos, miejsce o charakterze uniwersalnym (niby wpisane geograficznie w okolice Kielc, ale tak naprawdę mogące istnieć i wszędzie, i nigdzie). Dużo w powieści rozważań o Bogu i jego istocie, ale ubranych nie w filozoficzne wywody, raczej mają one tu cechy "mądrości ludowych".
Stylistycznie i językowo bardzo mi się podobało, chociaż część, w której opisywany jest świat już powojenny była, według mnie, mniej klimatyczna. Tak czy inaczej, do Prawieku mam ogromny sentyment, bo jeszcze jako uczennica czytałam jego fragmenty w podręczniku szkolnym. Ciekawa lektura.

GraceSuarez | 2016-04-02
Przeczytana: 15 stycznia 2016

'Prawiek jest miejscem, które leży w środku wszechświata. Gdyby przejść szybkim krokiem Prawiek z północy na południe, zabrałoby to godzinę. I tak samo ze wschodu na zachód. A jeśliby kto chciał obejść Prawiek naokoło, wolnym krokiem, przyglądając się wszystkiemu dokładnie i z namysłem - zajmie mu to cały dzień. Od rana do wieczora' Dlaczego wstawiam ten fragment? Ponieważ rozpoczyna on powieść Olgi Tokarczuk i zapowiadał się naprawdę interesująco.
W książce są ukazane elementy mityczne, dwie rzeki - Czarna i Białka, które symbolizują przeciwne sobie siły, siłę dobra i zła, które zmierzają ku sobie, okrążają całe miasto, by się w końcu połączyć. To wiem z lekcji języka polskiego. Jeżeli chodzi o moje odczucia to całkowicie do mnie nie przemówiła ta powieść. Jest obrzydliwa i wulgarna. Oczywiście, jeśli będziemy się doszukiwać jakichś głębszych wartości zawsze je odnajdziemy. Tylko po co?
Napisana prostym językiem, więc szybko się czyta, ale to jej nie ratuje. Dialogi bohaterów i...

Prawiek i inne czasy to powieść z nurtu realizmu magicznego. Opisuje losy bohaterów trzech wsi znajdujących się gdzieś w okolicach Kielc. Jednak opis ich losów jest tylko pretekstem do wywodów filozoficznych, głównie na temat czasu, rodzenia się i rozpadania. Powieść jest baśniowa, a jednocześnie w wielu miejscach brutalna. Poznajemy świat jednocześnie odległy bo baśniowy, ale bliski, bo obrazujący przemiany historyczne a szczególnie mentalne w Polsce. Nie dałem rady czytać jej na raz, dozowałem sobie tą powieść, gdyż miałem wrażenie że kończąc rozdział kończę właśnie czytać wiersz, że treść tego "wiersza" musi we mnie osiąść i sfermentować nowymi przemyśleniami. Myślę że można ją spokojnie polecić każdemu kto kocha książki a szczególnie tym co mało czytają, gdyż mogą zacząć lubić to robić.

Ola | 2012-04-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, NIKE
Przeczytana: 07 kwietnia 2012

TEOLOG wertuje zakurzone księgi i twierdzi, że Bóg stworzył świat w sześć dni. W kolejnych dniach oddzielił światło od ciemności, niebo od wód, potem stworzył ląd, roślinność, planety i gwiazdy, zwierzęta, człowieka wreszcie. W siódmym dniu odpoczął.

NAUKOWIEC cierpko spogląda na Teologa. On wierzy tylko w to co zobaczy przez swój mikroskop i teleskop.
NAUKOWIEC bierze kalkulator i wylicza: świat powstał ok. 14 mld lat, a Ziemia 4,6 mld lat temu. Razem ze światem powtały przestrzeń, materia, energia i czas.
NAUKOWIEC tworzy tabele i rysuje wykresy. Historię świata ujmuje na wykresie przedstawiającym zegar, uwzględniającym dwudziestocztero godzinną dobę. Każda sekunda, to 53 tysiące lat. Świat według tej miary powstał zaledwie trzy dni, a Ziemia - dwa dni temu.

Zegar zaczyna tykać równo o godzinie 0.00.

Skupmy się na wykresie. Jeśli dobrze się przyjrzymy 24-dobowemu zegarowi, to ze zdumieniem odkryjemy, że przez dwadzieścia trzy godziny na tym zegarze nie bylo wcale ludzi....

| 2014-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2014

Jako że porę mamy letnią,wakacyjną postanowiłam udać się na wieś,odpocząć,porozmyślać,zastanowić się nad otaczającą mnie teraźniejszością,powspominać przeszłość,ale również zrobić plany na przyszłość.
A odwiedziłam tym razem Prawiek,magiczny nieco,senny,gdzie pod przymkniętymi powiekami przesuwają się wolno obrazy minionych czasów,gdzie ludzie żyją w harmonii z przyrodą,a każdy wyłom w tym braterstwie może się źle skończyć.Gdzie wszyscy się znają,czasami wiedzą o sobie więcej niż by chcieli,to taka właściwość małych,mieszkających razem społeczności.
Wciągnęła mnie bardzo ta opowieść pani Tokarczuk,napisana prostym językiem o zmaganiach tych zwykłych,mądrych doświadczeniem ludzi,na przestrzeni różnych zmian przechodzących przez ich małą ojczyznę...
I mimo,że nie ma tu właściwie żadnych istotnych zwrotów akcji,zastosowana przez autorkę narracja sprawia,że czyta się bardzo szybko,prawie jednym tchem.

Katarzyna Bartnicka | 2017-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Olga Tokarczuk, to poetka posługująca się prozą, a Prawiek i inne czasy, to metaforyczna, liryczna powieść, która sprawia, ze zapomina się o rzeczywistości. Książka refleksyjna, polifoniczna, z subtelną i melancholijna narracją wprowadza czytelnika w oniryczny nastrój, to powieść, gdzie zwykłe życie płacze się z metaforą, a okrucieństwa z zamysłem Boga. Jest to okrutna powieść, bo oto popadamy sobie niczego nieświadomy czytelniczy letarg by nagle: bach! znaleźć się w samych środku koszmaru. Olga Tokarczuk nie marnuje swojego talentu nadaremnie i już zanim sięgnie się po jej powieść wiadomo będzie, że będzie to opowieść o czymś ważnym, istotnym. Prawiek, to wieś o ściśle wyznaczonych granicach. Leży miedzy wschodem, zachodem północą i południem, a każdej z tych granic strzeże inny anioł. Aniołowie strzegą, ale nie interweniują bo mają oczy odwrócone w stronę Boga, a ten zajęty jest odkrywaniem własnej osobowości, wiec na Prawiek spadają nieszczęścia takie, o których się nawet...

beata | 2018-10-12
Na półkach: 2018, Wysłuchane, Przeczytane
Przeczytana: 12 października 2018

Wchłonął mnie prawiekowy czas. Cudownie magiczny i brutalnie realistyczny. Spychający ten, poza Prawiekiem, na dalszy plan. Słuchałam. W wykonaniu Mai Ostaszewskiej. Później czytałam. Nie chciałam rozstawać się z Prawiekiem, z uczuciami i odczuciami, które we mnie wywołał.

Opowieść uwodzi liryką, zmysłowością, refleksyjnością. Płynięcie przez prawiekowe czasy przywodziło na myśl wrażenia z leśmianowskiej „Dziejby leśnej” i hrabalowskich „Postrzyżyn”. Czarowało, pochłaniało i zadziwiało. I, za każdym razem, zaskakiwało okrucieństwem lub prozą życia. Czarowne piękno w formie, przygnębienie w treści.

„Prawiek i inne czasy” to pełna metafor, nawiązań do mitologii i religii powieść o przemijaniu. O poszukiwaniu i pozostawianiu. O życiu.

Polecam. Mnie zachwyciła.

Okularnica | 2011-08-23
Przeczytana: 01 sierpnia 2011

Jak opisać powieść, która jest tak wielowymiarowa, która swoim sensem i ponadczasową wiedzą znacznie przekracza ilość zapisanych stron?

Olga Tokarczuk stworzyła Prawiek – wioskę, która jest mikrokosmosem, światem zamkniętym w symbolach, przestrzenią gdzie na plan pierwszy wysuwają się wartości i bogactwa uniwersalne. Na tym polega zabieg mityzacji, którego dokonała autorka. Dobro współistnieje tutaj ze złem, cielesność ociera się o duchowość, a natura dokucza kulturze (notabene ze wzajemnością). Ten dualizm istnieje w każdym z nas, jesteśmy rozerwani pomiędzy pragnieniami, żądzami i popędami przyziemnymi, a jednocześnie jest w nas pragnienie dobra, prawdy i piękna. Nieustannie balansujemy na linii życia, pomiędzy niebem i ziemią.

„Prawiek i inne czasy” to powieść wpisująca się w nurt literatury współczesnej – realizmu magicznego, gdzie codzienna rzeczywistość przeplata się z irracjonalnymi i magicznymi elementami. I tak jesteśmy świadkami przemawiającej Matki Boskiej z obrazu i...