Koty są dobre na wszystko

Okładka książki Koty są dobre na wszystko Franciszek J. Klimek
Okładka książki Koty są dobre na wszystko
Franciszek J. Klimek Wydawnictwo: Fundacja Kultury i Sztuki Europejskiej "Ars Longa" poezja
poezja
Fundacja Kultury i Sztuki Europejskiej "Ars Longa"
2014-11-01
2014-11-01
poezja klimek koty kotki wiersze zwierzęta

Dom

Niemal założyć się jestem gotów,
bo wątpliwości moich to nie budzi,
że, gdzie jest dom szczęśliwych kotów,
tam jest też dom szczęśliwych ludzi.

Wiersz otwierający ten tomik jest uniwersalny, a to z tego względu, że jakie byśmy nie wpisali zwierzę w miejsce wymienionych KOTóW miałby taki sam wydźwięk. Jeśli dzielący z nami przestrzeń życiową zwierz jest zadbany, zaopiekowany pod każdym (pasującym jemu) względem, będzie szczęśliwy. To z kolei przełoży się na nasze ukojenie.

Znajoma usłyszała od psychoterapeutki, że najskuteczniejsze wyniki osiągają zwierzęcy terapeuci i zamiast na co dzień borykać się z niezrozumieniem ze strony partnera czy dzieci lepiej przytulić pupila, który jest w stanie, bez mrugnięcia, najwięcej wybaczyć o nic nie pytając. Takie gesty niwelują w nas frustracje. Czy to kot, czy to pies, a może chomik, fretka lub wąż? ważne by był obok taki zawór dający rozładowanie nagromadzonych emocji. Pomyślmy o tym, bo wtedy w jednej chwili:

"świat się jawi w kolorze,
na sercu robi się słodko" (s.28)

A czy kiedyś śniliście o tym, że jesteście kotem? Autor zapewne niejednokrotnie. Dla poety kot jest najzwyklejszą istotą, bez której nie było by rozświetlonej szarej codzienności. Jest jak oddech, szklanka wody i czuły dotyk w jednym. A do tego jest doskonały w swoim jestestwie. Nic nie musi, a wszystko może. Każdy wiersz dostarcza fraz, które podkreślają rozmiłowanie Klimka w kociej "strukturze".

Wiersze z tomiku "Koty są dobre na wszystko" są pogodne i zadziorne w swej wymowie, oddające kocie charakterki. Są też smutne, wyrażające uczucie straty po kocim przyjacielu oraz takie z nutą przygnębienia mówiące o trudach kociego losu. Ale jakie by nie były w swym charakterze przyjemnie się je czyta. Są jak kocyk, aromatyczna herbata i ciepły pomień świecy - rozgrzewają. A zwierzęta? One zawsze robią nam dzień. Szczególnie taki, w którym spotyka nas jakaś przykrość potrafią dosłownie odwrócić kota ogonem i zadbać o poprawę samopoczucia. A z moich obserwacji nadal są tym, co potrafi odciągnąć przede wszystkim dzieci od smartfonów i internetu.

Wiersze Klimka rozczulają i jednocześnie odstresowują, podobnie jak nasze zwierzaki. Mogą stanowić balsam po stracie mruczka, a mogą też przyczynić się do prób skomponowania "arcydzieła" na temat własnego kociego (psiego lub innego) przyjaciela.

Do tego, dzięki ilustracjom Oksany Gatalskaje, otrzymujemy harmonijnie zbudowany projekt na chwałę kotów i ku uciesze ludzi.

(...)
Bo koty są dobre na wszystko:
na wszystko co życie nam niesie,
bo koty, to czułość i bliskość
na wiosnę, na lato, na jesień.

A zimą, gdy dzień już zbyt krótki
i chłodnym ogarnia nas cieniem,
to k o t - twój przyjaciel malutki
(...)
s.61

Przeczytajcie! Choćby po to, by zyskać pewność na czym polega "wymiana kulturalna" między kotem a człowiekiem.

Dom

Niemal założyć się jestem gotów,
bo wątpliwości moich to nie budzi,
że, gdzie jest dom szczęśliwych kotów,
tam jest też dom szczęśliwych ludzi.

Nie trzeba być wnikliwym obserwatorem, by zauważyć, że koty cieszą się wśród czytelników wielką sympatią. Mamy jednak na rynku tak wiele książek o kotach, że czasami bardzo ciężko się na konkretną zdecydować. Ja poszłam mało utartą ścieżką i zainteresowałam się kocią liryką, a że Franciszek Klimek jest najpopularniejszym reprezentantem tej tematyki, zdecydowałam się na jego twórczość.

„Koty są dobre na wszystko” jest jednym z dwóch tomików wierszy, które mam obecnie w domu. Jego poezję czyta się lekko i szybko, co wynika z jej bezpośredniości. Koty są w tych prostych wierszach wygłaskane, wymuskane, upiększane, uprzywilejowane. Daruje im się drobne występki z łatwością, wywyższa się ich inteligencję, docenia się ich towarzystwo jako największą radość, bierze się w wątpliwość status właściciel-pupil. Człowiek występuje raczej w formie wielbiciela. Przypomina mi to trochę kocią deifikację, ale została ona utrzymana w lekki i żartobliwy sposób.

Wzbraniam się być częścią jakiegoś „kociego kultu”, ale ciężko się kłócić z pochwalnymi słowami poety. Obiektywnie rzecz biorąc, koty są naprawdę pociesznymi stworzeniami i wbrew wszelkim stereotypom bardzo spragnione uwagi i miłości. Są też w stanie zaoferować nam to samo, gdy okażemy im wystarczająco cierpliwości. Każdy jednak inaczej się zachowa. Niektóre wolą być kochane i kochać z dystansu, a inne z kolan.

Każdy kot jest inny, co nam pan Klimek także w swojej poezji nakreśla. Różny wiek, temperament czy wygląd nie jest jednak żadną podstawą do innego traktowania. Każde są w takim samym stopniu przez autora wartościowe i potrafiłyby wnieść w nasze życie z pewnością dużo radości.

Nie tylko pan Klimek pięknie uchwycił koty. Ilustracje pani Oksany, które przyozdobiły kartki tego małego tomiku, były ciekawym dodatkiem.

Jestem fanką białych wierszy, a rymowane w większości przypadków traktuję z lekką pobłażliwością. Uwielbiam prostotę w stylu Szymborskiej, więc można by zakładać, że utwory pana Franciszka nie przypadną mi do gustu. I byłoby to założenie z gruntu niesłuszne.

Otrzymałam ten tomik w prezencie, do tego z miłą dedykacją, więc czuję do niego sentyment. Podwójny, bo wiersze są poświęcone moim ukochanym zwierzakom - kotom. Już za samo to podnoszę mu ocenę o jedną gwiazdkę. To proste, ale nie banalne czy infantylne utwory. Widać w nich olbrzymią miłość poety do jednego z najbardziej niezwykłych gatunków, jakie chodzą po ziemi. Zapewne jego twórczość nie trafi do serca kogoś, kto nie lubi tych cudownych puszystych zwierząt, ale to strata tego kogoś. Ja mocno, bardzo mocno polecam, bo naprawdę warto.

Nie bójcie się poezji - zwłaszcza takiej. Jest prosta, przystępna, czuła, wrażliwa i piękna.

Piękne wiersze o kotach, idealne na dobranoc dla mniejszych i większych :) Większość wierszy powoduje na twarzy szeroki uśmiech, jednak mam wrażenie że pierwsza połowa tomiku jest zaopatrzona w lepsze wiersze, niż druga. To już pewnie kwestia gustu. :) Są błyskotliwe i urokliwe.

Bardzo polecam!
Książka trafiła do mnie przypadkiem - kiedy nieletnia latorośl (nota bene na wystawie kotów) uległa marketingowymi czarowi pewnego handlowca. Wciśnięto jej grafomanię, pomyślałam w pierwszej chwili.
Oskarżenie okazało się ze wszech miar niesłusznie. Śladu grafomanii. A to że zbiór składa się z rymowanych wierszy, działa tylko na plus, bo wszystko jest zrymowane mistrzowsko i doksonałe pod względem formalnym.
A przy tym pogodne i dowcipne (również, a może szczególnie, dla dorosłych). Autor ujawnia dogłębną znajomość rzeczy, z miłością podchodzi do kotów i wykazuje się przy tym niesamowitym darem obserwacji.
Ile można napisać o kotach? Okazuje się, że nigdy dość:-).
Wieczorami czytamy sobie ten tomik rodzinnie, na wyrywki (a nie należymy do kociarzy, nigdy nie miałam kota). Każdy wiersz wywołuje uśmiech, podziw dla błyskotliwosci autora i każdy poprawia humor, szczególniew czasie pandemii.

Bardzo polecam!

Fantastyczny tomik wierszy o naszych kocich przyjaciołach. Każdy tekst jest inny i wyjątkowy, a uśmiech nie będzie schodził wam z twarzy. Całość dopełniają piękne ilustracje. Bierzcie waszego kota na kolanka i czytajcie z mruczeniem w tle :).

Piękne wiersze, pełne uczuć do tych niezwykłych czworonożnych stworzeń. Nie raz wzruszyłam się przy czytaniu kolejnych stron. Bardzo polecam wszystkim fanom kotów

Fajne wierszyki o kotach dla miłośików kotów

Fajne wierszyki o kotach dla miłośików kotów

O Kotach ... :-P

O Kotach ... :-P

poezja? w dodatku o ... kotach?
niejeden wzruszy ramionami
ależ TAK:
"Bo koty są dobre na wszystko:
bo koty, to czułość i bliskość,

A zimą, gdy dzień jest zbyt krótki
to kot twój przyjaciel malutki
..."

poezja? w dodatku o ... kotach?
niejeden wzruszy ramionami
ależ TAK: