Nostalgia
Wydawnictwo: Novae Res- data wydania
- maj 2015 (data przybliżona)
- ISBN
- 9788379425686
- liczba stron
- 432
- kategoria
- literatura współczesna
- język
- polski
- dodał
- MzHyde
Akampa to miasto młodości Maksymiliana Duthendaya, położone w otoczonej górami kotlinie. Miejsce tajemnicze, w którym nic nie jest tym, czym się na pierwszy rzut oka wydaje. Tam właśnie niesiony przez wiosenne roztopy ciepły wiatr powoduje niecodzienne zachowania ludzi i zwierząt, a rytm życia wyznaczają sezony: turystyczny i martwy. Maksymilian wspomina spędzone w Akampie gimnazjalne lata -...
Maksymilian wspomina spędzone w Akampie gimnazjalne lata - przeżyte przyjaźnie, inicjacje miłosne, spotkania z poezją, muzyką, malarstwem i rzeźbą. Jego artystyczna wrażliwość pozwala mu dostrzegać sprawy i zdarzenia niedostępne innym. Nie powinno nas to jednak dziwić, bowiem podczas jednej z młodzieńczych wypraw, „nie wiedząc wcale o tym, przyjęty został do rodziny tych, co potrafią zawsze widzieć więcej”, ponieważ właśnie wtedy „spełnił się inicjalny rytuał naznaczenia”, a bohaterowi „powiedziano cicho, ale wyraźnie: Ty!”
Akampa to ukryte pod zmyśloną nazwą miejsce prawdziwe, zaludnione przez ukrytych pod zmyślonymi nazwiskami prawdziwych bohaterów, bardzo znanych i bardzo niezwykłych. Których tożsamość czeka na odkrycie…
źródło opisu: http://zaczytani.pl/
źródło okładki: http://zaczytani.pl/
Każda nasza decyzja ma swoje konsekwencje nie tylko w świecie przez nas samych kreowanym, ale przede wszystkim w tym kim się stajemy podejmując te decyzje. Być może w chwili ich podejmowania nie jesteśmy świadomi konsekwencji, ale możemy być pewnie tego, że dopadną nas prędzej czy później. Książka „Nostalgia” ma tytuł idealnie dobrany do tego typu przemyśleń, ponieważ sama stała się wycieczką w głąb wspomnień, które mogą nękać każdego z nas.
Akampa jest małą miejscowością, o której tak naprawdę nie wiemy nic, poza tym co przekaże nam autor, a robi to zdawkowo. Nie wiemy gdzie się znajduje, kto tak naprawdę ją zamieszkuje, ani czy tak naprawdę w ogóle istnieje. Autor daje czytelnikowi wiele wskazówek, ale żadna z nich nie jest na tyle czytelna, żeby móc zdefiniować istnienie Akampy jednoznacznie. To co jest pewne to, że autor w bardzo jednoznaczny sposób, próbuje pokazać czytelnikowi, czym jest dojrzewanie, o czym sam wspomina we wstępie:
„Gdybym miał wyznać, o czym jest jest ta książka, pewnie zmyśliłbym szczerze, że o dojrzewaniu”.
Można przyczepić się do stwierdzenia „szczerze zmyśliłbym” jednak jest to tylko złudna nadzieja na odszukanie niespójności książki dla zamierzenia autora. Całość książki jest bowiem tak bardzo połączona z doświadczaniem życia, krok po kroku, że nie można odnieść się do niej inaczej jak tylko w kontekście dorastania.
Pełna recenzja książki na stronie:
http://moznaprzeczytac.pl/nostalgia-wladyslaw-eliasz/

Moja Biblioteczka
Opinie czytelników
O książce:
Zapach suszy
W opisie książki pisze, że po trylogii „Sejf” Tomasz Sekielski wraca z jeszcze mroczniejszym thrillerem. Ja się z tym absolutnie nie zgadzam! Pierwsz...