Achmatowa, czyli Rosja

Wydawnictwo: Biblioteka Więzi
Biografia, Esej, Achmatowa, Rosja

Anna Achmatowa − czarny łabędź, kobieta intrygująca powierzchownością i zachowaniem, poetka autonomiczna w swojej twórczości i wyborach, choć doświadczająca najciemniejszych stron życia w XX-wiecznej Rosji. Kto może opisać historię poety lepiej niż inny poeta? O autorce książki Achmatowa, czyli Rosja Piotr Matywiecki powiedział: „Anna Piwkowska jest mistrzynią poetyckiej anegdoty. Potrafi z...

O autorce książki Achmatowa, czyli Rosja Piotr Matywiecki powiedział: „Anna Piwkowska jest mistrzynią poetyckiej anegdoty. Potrafi z materii codziennego życia wykroić jakieś jedno, ledwo zauważalne zdarzenie, jakąś obserwację czegoś dziejącego się na uboczu spojrzeń − i w tak obramowanej chwili lirycznej zawrzeć wszystko, co najważniejsze”. Tę niezwykłą umiejętność uchwycenia szczegółu i oddania emocji odnajdziemy też w eseju o Annie Achmatowej. Dzięki temu książka Achmatowa, czyli Rosja jest nie tylko zapisem faktów z życia wielkiej poetki, lecz także impresją prowadzącą do głębi rosyjskiej duszy.

źródło opisu: www.wiez.pl

źródło okładki: www.wiez.pl

książek: 1969

Pięknie wydana, na miłym w dotyku papierze. Dużo zdjęć Achmatowej, jej bliskich i uwaga! Sankt Petersburga - te ostatnie naprawdę robią wrażenie. Już chociażby z tej przyczyny obcowanie z tą książką to czysta przyjemność.

Ponadto, napisane z wyczuciem i zachowaniem równowagi między wątkami biograficznymi, historycznymi i fragmentami poezji samej Achmatowej, ale też innych najsłynniejszych poetów rosyjskich np. Mandelsztama. Takich pozycji pragnę i szukam - nie tomików z suchymi wierszami, ale wielowymiarowych opowieści sytuujących twórczość poetów we właściwym kontekście.

Szczerze polecam, nawet osobom, które poezji nie czytają, ale lubią biografie i chcą poszerzyć swoje horyzonty.

Njula | 2018-08-22
Penelopa | 2018-03-12