rozwiń zwiń

Jeden z nas. Opowieść o Norwegii

Okładka książki Jeden z nas. Opowieść o Norwegii Åsne Seierstad
Nominacja w plebiscycie 2015
Okładka książki Jeden z nas. Opowieść o Norwegii
Åsne Seierstad Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
563 str. 9 godz. 23 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
En av oss. En fortelling om Norge
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2015-06-10
Data 1. wyd. pol.:
2015-06-10
Data 1. wydania:
2013-11-08
Liczba stron:
563
Czas czytania
9 godz. 23 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328020658
Tłumacz:
Iwona Zimnicka
Tagi:
literatura norweska Anders Breivik Norwegia wyspa Utoya
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
1693 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2322
121

Na półkach: , ,

Bardzo duże wrażenie zrobił na mnie ten reportaż.
Poświęcony jest historii masakry na norweskiej wyspie Utøya w lipcu 2011 r., za którą odpowiedzialny jest Anders Breivik. On sam morderstwa, których dokonał na młodych ludziach, uczestnikach obozu młodzieżówki norweskiej Partii Pracy, nazywa egzekucjami.
Norweska dziennikarka, przysłuchująca się procesowi zbrodniarza, napisała ponad 500-stronicową książkę o tej historii. Czytałam ją z przeróżnymi uczuciami, często bardzo trudnymi. Jednak nie byłam w stanie się od niej oderwać. Reportaż jest wymagający, ale nie pozwala odejść ani - tym bardziej - sięgnąć po żadną inną książkę.
Opowieść rozpoczyna się bardzo mocno. Przywołuje sytuację z wyspy w trakcie ataku Breivika. Jest ona porażająca, mimo że jej bohaterowie są anonimowi. Nawet morderca nie ma jeszcze imienia, choć je znamy przecież. Indywidualizować się będą w całej pierwszej części książki. W niej znajduje się historia samego mordercy, dziecka z dysfunkcyjnej rodziny. Są także historie jego ofiar, z których na plan pierwszy wysuwają się młodzi, ambitni i zaangażowani społecznie ludzie: Simon Sæbø, Anders Kristiansen, Bano Rashid oraz Lara Rashid i Viljar Hanssen, którym udało się przeżyć masakrę. Część ta przygotowuje w ten sposób czytelnika na apogeum zdarzeń, czyli relację, bardzo szczegółową, z tego, co działo się na wyspie od momentu, kiedy pojawił się na niej Breivik (po uprzednim podłożeniu bomby w budynku rządowym w centrum Oslo) do chwili jego poddania się. Nie jest są to finalne sceny pierwszej części, bo te dotyczą ofiar.
Czytanie o tym, co wydarzyło się na wyspie, nie jest łatwe ani wygodne. Mam wrażenie, że ciągle jeszcze nie doświadczyłam oczekiwanego - wzorem starożytnych - katharsis. Tym, co poruszyło mnie szczególnie, były niewykorzystane szanse na uniknięcie tragedii. Zastanawiam się nad tym, jak funkcjonowałyby polskie służby w analogicznej sytuacji? Na ile możliwe jest uniknięcie przez osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo innych błędnych decyzji? Zrozumienie w sytuacji kryzysowej, z czym naprawdę ma się do czynienia?
Część druga jest poświęcona samemu procesowi i kończy się wyrokiem. Pamiętam telewizyjne doniesienia z tamtego czasu i dlatego w trakcie lektury powracając w zasadzie te same pytania dotyczące - przede wszystkim - zbrodniarza. Nie wiem, na ile brak mi współczucia i empatii, a na ile rzeczywiście nie jest możliwe przez normalnie (choć co to znaczy?) myślącą osobę znalezienie odpowiedzi na pytanie o to, co musi się dziać w człowieku, że decyduje się na tego typu działanie wymierzone w innych ludzi. Choć nie, odpowiedź przecież - przynajmniej częściowa - jest w reportażu. Właściwsze jest chyba pytanie, na ile tę odpowiedź można przyjąć? przyswoić? w jakiś paradoksalny sposób zaakceptować?
Część trzecia reportażu opowiada o tym, co potem. O tym, jak z konsekwencjami tego, co zrobił, radzi sobie Andres Breivik, odizolowany w więzieniu od publiczności, o której tak marzył. Jak radzą sobie ci, którzy przeżyli i rodziny ofiar. Jak radzi sobie, albo i nie norweska Partia Pracy. W tej części dziennikarka tłumaczy także, jak powstała książka oraz dlaczego nosi ona tak kontrowersyjny tytuł: "Jeden z nas".
Masakra na wyspie Utøya zdarzyła się w Norwegii w 2011r.. Norwegia leży w Europie. Więc skoro Andres Breivik jest nie tylko Norwegiem, ale i Europejczykiem, to czy możliwe jest, że równie dobrze mógłby być Polakiem? Czy Anders Breivik mógłby być "jednym z nas"?

Bardzo duże wrażenie zrobił na mnie ten reportaż.
Poświęcony jest historii masakry na norweskiej wyspie Utøya w lipcu 2011 r., za którą odpowiedzialny jest Anders Breivik. On sam morderstwa, których dokonał na młodych ludziach, uczestnikach obozu młodzieżówki norweskiej Partii Pracy, nazywa egzekucjami.
Norweska dziennikarka, przysłuchująca się procesowi zbrodniarza,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 927
  • Przeczytane
    2 159
  • Posiadam
    510
  • Teraz czytam
    83
  • Ulubione
    70
  • Literatura faktu
    50
  • Reportaż
    47
  • 2019
    41
  • 2018
    40
  • Chcę w prezencie
    37

Cytaty

Więcej
Åsne Seierstad Jeden z nas. Opowieść o Norwegii Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także