Prawdziwe znaczenie Smekodnia

Cykl: Smek (tom 1)
Wydawnictwo: Galeria Książki
The True Meaning of Smekday
Trikster

Wszystko zaczęło się od wypracowania szkolnego. Kiedy dwunastoletnia Gratuity (Tip) Tucci dostaje za zadanie napisać pięć stron na temat: „Prawdziwe znaczenie Smekodnia” na konkurs Narodowej Kapsuły Czasu, nie jest pewna, od czego zacząć. Od tego, jak jej mama zaczęła wszystkim opowiadać o informacjach, jakie przysyłali jej kosmici? A może od Wigilii, kiedy ogromne, dziwaczne statki kosmiczne...

Wszystko zaczęło się od wypracowania szkolnego.
Kiedy dwunastoletnia Gratuity (Tip) Tucci dostaje za zadanie napisać pięć stron na temat: „Prawdziwe znaczenie Smekodnia” na konkurs Narodowej Kapsuły Czasu, nie jest pewna, od czego zacząć. Od tego, jak jej mama zaczęła wszystkim opowiadać o informacjach, jakie przysyłali jej kosmici? A może od Wigilii, kiedy ogromne, dziwaczne statki kosmiczne zstąpiły na Ziemię, a obcy zwani Boovami porwali jej matkę? A może od tego, jak Boovowie ogłosili Ziemię kolonią, nazwali ją Smeklandią (na cześć wielkiego Kapitana Smeka) i zmusili wszystkich Amerykanów do przeprowadzki rakietowcami na Florydę?
W każdym razie opowieść przerosła ramy wypracowania. Jest tu o niezwykłej przyjaźni Tip z J.Lo, czyli zbuntowanym boovijskim mechanikiem, o wariackiej podróży na południe w poszukiwaniu mamy, dramatycznych wydarzeniach w parku rozrywki „Królestwo Myszki Kiki”, szalonej jeździe latającym samochodem i… bezczelnym planie uratowania Ziemi przed kolejną inwazją kolejnych obcych.
Oto w pełni ilustrowana „zdjęciami”, rysunkami, wycinkami z gazet i komiksami, prześmieszna, wnikliwa, łamiąca reguły gatunku powieść autorstwa bestsellerowego Adama Rexa.

źródło opisu: http://www.galeriaksiazki.pl

źródło okładki: http://www.empik.com/

harpijka | 2018-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Rany, to jedna z najlepszych książek dla dzieci i młodzieży - nie tylko fantastycznych - na jakie trafiłam w mojej karierze czytaczki (a to już idzie w dziesięciolecia!)! Świetni, wiarygodni bohaterowie, wciągająca akcja, realistyczny obraz Ziemi po inwazji kosmitów, humor, masy humoru, ale i trochę poważniejszej tematyki (dające do myślenia uwagi o "odkrywaniu i zajmowaniu nowych lądów" bez względu na to, czy zamieszkane przez kogoś innego, "dobrym traktowaniu szlachetnych dzikusów" i współpracy z okupantem), zabawy z tropami i stylami, a do tego rysunki, komiksy i urywki prasowe wplecione w powieść. I jeszcze brawurowy przekład Agnieszki Fulińskiej!
Dlaczego nie jest to u nas bardziej znane, przecież zostawia większość konkurencji daleko w tyle i jakością, i porywającą akcją?
Teraz tylko wystarać się o drugi tom i o film animowany "Dom" nakręcony przez Dreamworks na motywach książki i może wreszcie poczuję się prawie jak na wakacjach, mimo tych ton pracy, które mnie...

annaroza | 2017-03-30
Przeczytana: 30 marca 2017

Do książki zachęciła mnie informacja na okładce, że DreamWorks zrobił film na jej podstawie. Filmu co prawda nie widziałam, ale lubię produkcje tej wytwórni. To zwykle spora porcja niezłej rozrywki zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. I taka właśnie jest ta książka. Co prawda "Jestem numerem Cztery" to to nie jest, ale o niebo lepsza od "Marsjanie atakują". Jest tutaj kosmiczna inwazja, a nawet dwie. Są tu źli kosmici i jeszcze gorsi kosmici. Jest jedna mała dziewczynka i kosmita, który okazał się wcale nie taki zły i jest jeszcze kot. Jest mnóstwo ciekawych przygód i zabawnych sytuacji. Książka przeznaczona raczej dla dzieci, ale i dorośli będą się przy niej nieźle bawić, oczywiście jeśli nie nastawią się na jakieś wybitnie ambitne dzieło.

Anunu | 2015-08-07
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 04 września 2015

Przyjemnie absurdalny humor.

kasia | 2015-05-26

Dowcipna, mądra i... zaskakująca książka. A kosmity J.Lo nie sposób nie pokochać od pierwszego wejrzenia:) Cudo!

Kosz_z_Książkami | 2015-04-25

Sięgając po książkę Adama Rexa zaintrygował mnie jej dziwny tytuł. „Prawdziwe znaczenie Smekodnia”? Ale o co chodzi? Zaglądam na tylnią cześć okładki, gdzie w opisie uderza mnie duża liczba równie dziwacznych słów i ogólny zarys fabuły zapowiadający ciekawą historię z udziałem kosmitów. Jednak dopiero informacja o tym, że książka zainspirowała DreamWorks do nakręcenia animowanej bajki „Dom” sprawiła, że w głowie zaświeciła mi się zielona lampa i od razu skojarzyłam, czego mogę się spodziewać. Nie miałam, co prawda okazji oglądać wspomnianej bajki, ale nie ukrywam, że mam do nich słabość, a w dodatku ciekawie zapowiadające się zwiastuny utwierdziły mnie w przekonaniu, że przy najbliższej okazji z pewnością nadrobię zaległości. Tymczasem jednak w ręce wpadło mi „Prawdziwe znaczenie Smekodnia”, po lekturze, którego tym bardziej mam ochotę wybrać się do kina. Przekonajcie się dlaczego.

Dwunastoletnia Gratity Tucci – zwana w skrócie Tip, nie ma łatwego życia. Nie tylko ze względu na...