Dyskretny urok Śląska

Nenápadný půvab Slezska
9788393619085
Śląsk, Górny Śląsk, historia
historia

"Dyskretny urok Śląska" wpisuje się w cykl śląski Evy Tvrdej, współczesnej pisarki z czeskiej strony Śląska. Eva Tvrdá przenosi nas kilkanaście kilometrów na południowy zachód od Raciborza, do Rohova w Kraiku Hulczyńskim, na Śląsku Opawskim. Przeplatając kronikę miejscowości z opowiadaniami pokazuje losy mieszkańców pogranicza trwających w swojej małej ojczyźnie pomimo przetaczającej się nad ich głowami wielkiej polityki i historii.

"Dyskretny urok Śląska" przypomina, że patrzenie na Śląsk jedynie z perspektywy polsko-niemieckiej mocno zawęża kulturowe bogactwo regionu.

Tłumaczenie: Karolina Pospiszil

źródło opisu: http://www.silesiaprogress.com/pl/p/Dyskretny-urok...(?)

źródło okładki: http://www.silesiaprogress.com/userdata/gfx/fcfbb7...»

Karolina Sosnowska | 2015-05-26
Przeczytana: 23 maja 2015

"Śląsk… Jakie macie skojarzenia, słysząc to słowo? Myślicie o Górnym Śląsku, o kopalniach, odmiennym języku, hałdach, pomalowanych na czerwono ramach okien i parapetach? Takie pewnie byłoby moje, klasyczne skojarzenie. Skojarzenie mieszkanki Bytomia, miejscowości leżącej pół godziny drogi od Katowic. Ale Śląsk niejedno ma imię. Przyznaję, często lekceważąco macham ręką, gdy uświadomię sobie, że istnieje również Dolny Śląsk. Eee, taki Śląsk… A Śląsk Czeski? O nim nie myślałam prawie wcale. A przecież on też ma niebagatelne znaczenie."

Reszta recenzji pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2015/05/26/dyskretny-urok-slaska-e-tvrda/

Ninel | 2017-11-09

Interesująca książka. Chyba rzadko, gdy zastanawiamy się nad Śląskiem wybiegamy myślą poza stereotypowe wyobrażenie tzw. "Czarnego Śląska". W tej książce akcja dzieje się po stronie czeskiego śląska, w urokliwym, a jakże, pogranicznym Kraiku Hulczyńskim. Opowieść o zagmatwanych na skutek historycznych wydarzeń ludzkich losach. Właściwie opowieści, każda z ludzką twarzą. I część dokumentacyjna, fragmenty roczników, trochę reportażowo.
Mimo, że czytałam dość dawno, zostawiła wyraźny ślad w pamięci.

Silesiaurus | 2017-06-05
Przeczytana: 03 maja 2015

Rzekomo najpogodniejsza książka w dorobku tej autorki. Dobry wstęp do poznania losów mieszkańców Kraiku Hulczyńskiego, czyli terenów tuż za południową granicą w okolicy powiatu raciborskiego.

Marek_Hanys | 2017-08-05

Przeczytana: 30 października 2016
Sophia8 | 2016-04-04
Na półkach: Śląsk, Przeczytane, Posiadam
Angelus 2016 – znamy tytuły zakwalifikowane

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus ogłosiło listę książek zakwalifikowanych do tegorocznej edycji. Finałową siódemkę nominowanych tytułów poznamy na początku września, a zwycięzcę – 15 października.