Dom tajemnic

Okładka książki Dom tajemnic Adam Nasielski
Okładka książki Dom tajemnic
Adam Nasielski Wydawnictwo: Wydawnictwo CM Cykl: Wielkie gry Bernarda Żbika (tom 4) Seria: Kryminały przedwojennej Warszawy kryminał, sensacja, thriller
Wielkie gry Bernarda Żbika (tom 4)
Kryminały przedwojennej Warszawy
Wydawnictwo CM
2015-02-01
2015-02-01

Akcja owszem, interesująca, nawet bardzo.
Ale cały efekt w moich oczach psuje styl pisania - nieustanne peany nad inspektorem Bernardem Żbikiem, wymienianie funkcji z imieniem i nazwiskiem w sposób niemal ciągły, dość napuszone słownictwo - irytujące.
A taka fajna historia!

Akcja owszem, interesująca, nawet bardzo.
A taka fajna historia!

Jedna z lepszych książek w serii Żbika, akcja toczy się wśród mrocznych willi Wilanowa (wówczas) pod Warszawą.

Inspektor Bernard Żbik nawet na urlopie nie ma spokoju. W powietrzu pięknej willy coś wisi i słuszne ma obawy jej właściciel. Błyskotliwy umysł inspektora i piękna sceneria przedwojennej Warszawy. Wspaniała książka na jeden wieczór, nie umiałabym jej odłożyć na drugi dzień.

2070

To bardzo fajny pomysł, by wydać niektóre przedwojenne kryminały. Człowiek wchodzi w tę książkę jak do muzeum i rozgląda się po świecie, który już minął - patrzy, w jakiego odbiorcę celuje autor, jak stara się zaspokoić jego potrzeby, dostroić do jego sposobu myślenia. Kryminalna moda się zmienia, nasze oczekiwania wobec pisarstwa, które ma nam dostarczyć rozrywki też. Lubię kryminały z myszką, ale polskiego przedwojennego kryminału jeszcze nie czytałam. A po jego lekturze dochodzę do bardzo banalnego wniosku, że baardzo wiele się w także w tej kwestii zmieniło. Obejrzałam sobie tę książkę jak muzealny eksponat i zaspokoiłam ciekawość. Wielbicielom kryminałów bez muzealnego zacięcia raczej tej książki nie polecam.

"Dom tajemnic" to przedwojenny kryminał, który dziś może trąci myszką, ale ma swój nieodparty urok.

Atmosfera od początku nacechowana jest tajemniczością i niedopowiedzeniami.
Prowadzący śledztwo Bernard Żbik, nazywany polskim Sherlockiem Holmesem, pracuje w sposób podobny do metod stosowanych przez detektywa wszech czasów. Również klimat i narracja przypominają powieści i opowiadania Doyle'a.
Autor z dbałością o szczegóły opisuje bohaterów i ich zachowania, miejsca, przedmioty... Wszystko bowiem może okazać się ważne i kluczowe.

Rozwiązanie zagadki następuje dopiero na ostatnich stronach, ja miałam jednak swoje podejrzenia niemal od początku pobytu detektywa w tytułowym domu tajemnic, więc z jednej strony się dowartościowałam, z drugiej poczułam nieco rozczarowana, bo jako czytelniczka kryminału lubię być zaskakiwana.

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Adama Nasielskiego, twórcy legendarnego inspektora Żbika (nie mylić z komiksowym Żbikiem z MO!),spotkanie całkiem udane i zachęcające do sięgnięcia po kolejne książki cyklu.

Atmosfera od początku nacechowana jest tajemniczością i niedopowiedzeniami.

Więcej na:

„Dom tajemnic” to kolejna powieść Adama Nasielskiego, której bohaterem jest genialny warszawki detektyw Bernard Żbik. Konstrukcja fabuły nieco przypomina dwa inne kryminały Nasielskiego: „Opera śmierci” oraz „Alibi.” W każdej z tych książek akcja rozgrywa się w odciętym od świata miejscu. Tym razem tłem dramatycznej historii jest willa położona w lesie pod Warszawą....

• 2015
  • Kryminał
  • Akcja przedwojenna
  • KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER
  • Legimi audio

Dodaj cytat z książki Dom tajemnic