Nie do pary

Wydawnictwo: Egmont Polska
Dominika Pyza

Szesnastoletni Alek przeżywa okres buntu. Potwierdzenia własnej wartości szuka głównie w oczach płci przeciwnej, co prowadzi do kontaktów z wieloma dziewczynami. W końcu chłopak całkowicie się gubi w swoich uczuciach. Wplątuje się w niezręczne sytuacje, a zarazem traci poczucie bezpieczeństwa, bo rozpada się jego rodzina. Czy Alkowi uda się wyjść na prostą i zrozumieć, co jest w życiu ważne?

źródło opisu: sklep.egmont.pl

źródło okładki: sklep.egmont.pl

Oficjalna recenzja
Veroniqusia książek: 674

A właśnie, że do pary. Z czytelnikiem!

Ewa Nowak, czy to dobre nazwisko dla powieściopisarki? Teoretycznie rzecz biorąc, nie za bardzo – krótkie, prawda, jednak bardzo popularne, łatwe do pomylenia. Ale w praktyce: czy to coś zmienia? Jeżeli powiem: Ewa Nowak, to zazwyczaj i tak od razu wiadomo, o którą Ewę Nowak chodzi. O tę, która napisała kilkadziesiąt niesamowitych powieści dla dzieci i młodzieży. O tę, której, jako wierna fanka, przeczytałam wszystkie książki (pomijając kilka tytułów dla młodszych czytelników). O tę, która odkąd po raz pierwszy poznałam jej twórczość, wciąż pozostaje w gronie moich ulubionych autorów. O tę, której najnowsza powieść przed paroma dniami pojawiła się na półkach w księgarni – tym razem nakładem Wydawnictwa Egmont, opatrzona piękną, klimatyczną okładką i mało zachęcającym opisem.

Alek to zwyczajny licealista. Uczy się lepiej lub gorzej, dogaduje się z kolegami lepiej lub gorzej, dogaduje się z rodzicami lepiej lub gorzej, wreszcie dogaduje się z dziewczynami lepiej lub gorzej. Ma zwyczajne, wydałoby się nudne życie, wypełnione kartkówkami z geografii, wizytami dawno niewidzianego wujka i imprezami urodzinowymi koleżanek. A jednak Ewa Nowak każdej historii potrafi nadać inną, zupełnie odmienną (a jakże ciekawą!) barwę i stworzyć z niej historię wyjątkową. Taką jak „Nie do pary”.

Świnia to mój ulubiony typ człowieka. Spójna osobowość.

Świnia to mój ulubiony typ człowieka. Spójna osobowość.

Martwiłam się bardzo. Uwielbiam całym sercem twórczość Ewy Nowak, ale nawet ja nie mogłam zaprzeczyć, że jej ostatnia książka – „Dwie Marysie” – była, delikatnie mówiąc, słaba. Na potwierdzenie mogę dodać, że była to też jedyna książka autorki, którą przeczytałam tylko raz. A to o czymś świadczy. Bałam się, że z „Nie do pary” będzie podobnie – że okaże się, że autorka najlepsze czasy ma już za sobą, że będzie to jedno wielkie rozczarowanie. Jak się okazało – zupełnie niepotrzebnie. Ewa Nowak znów pokazała, na co ją stać i wraz z nową powieścią, wspięła się na wyżyny literackiego geniuszu. Przykro mi, amerykańscy popularni autorzy literatury młodzieżowej – nie dorastacie jej do pięt.

Co znajdziemy w „Nie do pary”? Alka, którego wstyd nazwać byłoby postacią, bo od kiedy przyjaciół nazywa się bohaterami literackimi? Mamy matkę Alka, kobietę sukcesu, której dramat jest pięknie zarysowany przez autorkę gdzieś w tle. Mamy Gawła, Karinę, Izę, Agatę i Daniela, czyli całą gamę drugoplanowych postaci, których łączą dwie wspólne cechy: świetnie wykreowani i zawsze pojawiający się w tym momencie, w którym powinni się pojawić. Mamy cięty dowcip autorki. Mamy niesamowite, na przemian ciepłe i rodzinne, to przerażające opowieści z życia bohaterów, z których składa się książka. Mamy zachwycającą dbałość o szczegóły. A przede wszystkim – niepowtarzalny, piękny i niesamowity styl autorki, który, nawet gdybym chciała, to nie potrafiłabym go opisać, a co dopiero podrobić. To po prostu trzeba przeczytać!

Ewa Nowak zachwyca nas na każdym kroku: ciekawym spostrzeżeniem, pasjonującym zwrotem akcji, wyszukanym dowcipem czy mądrą refleksją. W swojej najnowszej książce pokazuje, jak różnorodne scenariusze pisze dla nas życie – a trzeba jej oddać, że robi to z wprawą i sercem. Że robi to dobrze. Cóż więcej mogę dodać? „Nie do pary” to książka ponadczasowa, to książka, która jeszcze przez długi czas będzie bawić i wzruszać kolejne pokolenia. Powiedzieli: dla młodzieży. Ja mówię: dla wszystkich, którzy kochają świetną, wspaniałą literaturę. Czyta się!

Weronika Wróblewska

Wkp | 2015-06-07
Przeczytana: 06 czerwca 2015

W MIŁOŚCI JAK NA WOJNIE

Ewy Nowak nie znałem dopóki nie przeczytałem rewelacyjnego „Pajączka na rowerze”. Sięgając po „Nie do pary” siła rzeczy zastanawiałem się czy autorka zdoła sięgnąć poprzeczki postawionej tak wysoko. Ale wystarczyło parę stron bym poczuł się spokojny i wciągnął w powieść bez reszty.

Alek M. nie ma łatwego życia. Toksyczna matka, która wbrew braku predyspozycji syna, postanowiła, że jej dziecko będzie geniuszem. Ojciec, którego równie dobrze mogłoby nie być, zabijający się na raty. Małe miasteczko L., w którym przyszło mu żyć niczego nie poprawia. Przeżywając czas buntu, za cel swego istnienia obiera sprawienie jak największych kłopotów i wstydu rodzicielce. Dowartościowania zaś szuka u płci przeciwnej, angażując się w kilka związków jednocześnie. Niestety, nie przynosi mu to upragnionej stabilizacji ani nie podnosi poczucia własnej wartości. Wywołuje tylko kolejne kłopoty, z których coraz ciężej znaleźć jest wyjście. Ale jak ma sobie poradzić, skoro...

Książka jest tak naprawdę o uczuciach damsko-męskich, o pogubieniu się, szukaniu swojego miejsca, ale też kłamstwie, zdradzie, oszukiwaniu i wykorzystywaniu innych. Jest także o rozpadzie rodziny, nowym związku, tajemnicach. Tematów w niej nie brakuje.
Mnie nie zachwyciła. Jest to lektura na jedno popołudnie, jednak wątpię, by zapadła mi w pamięć na dłużej.

Młodość ma swoje prawa. To czas beztroski i buntu. Nie ma ograniczeń i barier, są tylko marzenia i pragnienia. Liczy się tu i teraz, moment, kiedy myślisz że cały świat należy do ciebie. Wtedy wiesz że żyjesz, masz nieograniczone możliwości, możesz wszystko. Ale czy na pewno?

Alek ma szesnaście lat i jak każdy nastolatek przechodzi okres buntu. Jest inteligentny i nie ma problemów w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, jednak od pewnego czasu w jego życiu i w nim samym zachodzą zmiany. Chłopak opuszcza się w nauce i coraz więcej czasu poświęca na imprezowanie. Przy okazji szuka dziewczyny, która całkowicie zawróci mu w głowie. Nie jest to jednak proste, bo kandydatek jest kilka, a każda z nich ma co innego do zaoferowania. Alek plącze się w uczuciach, do tego stopnia, że w końcu zaczyna się w tym wszystkim gubić. Na pomoc rodziców nie ma co liczyć, zwłaszcza że z matką nigdy nie miał dobrych kontaktów, a zapracowany ojciec, nie jest w stanie poświęcić mu wystarczająco dużo...

Zakładka | 2015-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Jest to bardzo przyjemna i delikatna powieść. Czyta się ja ogromnie szybko i przede wszystkim łatwo. Autorka utworzyła bardzo realistyczny świat, pełen sytuacji, charakterystycznych dla wieku bohaterów, sytuacji. Wiele wydarzeń jednak było trochę przewidywalnych i zbyt banalnych. Podobało mi się jednak to iż nawet sytuacje, zagrażające bohaterowi były napisane bardzo lekko, przez co przyswojenie ich okazało się bardzo przyjemnym. Sami bohaterowie, zostali bardzo ciekawie wykreowani, a w szczególności część żeńska. Występowała pomiędzy nimi masa komicznych zdarzeń, które niejednokrotnie wywoływały uśmiech na mojej twarzy. Naprawdę jestem zadowolona z przeczytania tej książki i polecam ją wszystkim!

aleksnadra | 2015-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2015

Ewa Nowak to chyba najbardziej znana polska autorka książek dla dzieci i młodzieży. Nie trzeba jej nadto rekomendować bo kto zna, sięga bez zastanowienia, a kto poszukuje dobrej młodzieżówki od razu na półkę, na której będzie miał w czym wybierać. Jednakże nie oparłabym się nie napisaniu kilku słów o jej najnowszej propozycji :)

Zarówno bohaterem jak i narratorem "Nie do pary" jest Alek. Chłopak jest inteligentny, pewny siebie i łatwo nawiązuje kontakty z rówieśnikami. Być może był w dzieciństwie zbytnio "tresowany" przez matkę, co wpłynęło na relacje na linii rodzice- syn. Być może też dlatego gubi się w uczuciach i nie potrafi stworzyć trwałych związków. Poszukuje dziewczyny idealnej ale za bardzo przebiera i testuje kolejne kandydatki do swojego serca. Przez co wplątuje się w zaskakujące, zabawne i nieciekawe sytuacje.

Fabuła książki odrobinę przypomina pamiętnik, w którym Alek opisuje swoje przeżycia i kolejne podboje miłosne. Zaplątuje się w swoich uczuciach i nie widzi, że...

Mia17s | 2016-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2016

"Nie do pary" to powieść, która mnie zachwyciła już od pierwszych stron. Nie sądziłam, że można aż tak bardzo zżyć się z bohaterami książki, a jednak! Przeżywałam wszystkie sytuacje wspólnie z Alkiem, często go krytykując, ale też wspierając. Czułam to, co on, analizowałam zachowania innych razem z nim, przewidywałam przyszłość. Podczas czytania ani chwili się nie nudziłam, dlatego że żyłam tą historią... Szkoda tylko, że tak szybko się skończyła... Na pewno będę ją wspominała z sentymentem, bo bardzo się przywiązałam do postaci, ich myśli i zachowań.
A o czym jest ta pełna emocji lektura? Otóż o licealiście, który nie wie, czego chce. Nie jest do końca pewny swoich uczuć względem swojej dziewczyny, Kariny, przez co nawiązuje kontakty z wieloma innymi dziewczynami z najbliższego otoczenia. Poznajemy dzięki temu m.in.: Agatę, Izę, Ewę itd. Jego najlepszy przyjaciel, Gaweł, zachowuje się bardzo podobnie, chociaż nie nadaje się do związku na dłuższą metę.
Alek nigdy nie musi się...

TINA1912 | 2015-11-05
Przeczytana: 04 listopada 2015

Alek M. to nastolatek przechodzący okres buntu, którego relację z dziewczynami łagodnie można by określić jako "burzliwa". Chłopak lawiruje, gmatwa się pomiędzy uczuciami do dwóch dziewcząt.
Karina to dobra, poukładana, odrobinę pedantyczna, kochająca swojego Alka łatwowierna panienka z dobrego domu. Agaty natomiast jest kłamliwą, wystrzałową, śliczną na swój sposób osóbką,która za nic ma Alka a jednak on ją w niewiadomy dla innych sposób ciągle kocha. Nastolatek raz po raz obiecuje sobie, że zostawi Agatę dla Kariny, jednak ciągle nie udaje mu się dotrzymać słowa.....
Jak widać obie te dziewczyny stanowią swoje przeciwieństwo, każda jednak w swój sposób ciągnie do siebie Alka. Co do głównego bohatera to jest on kłamliwy, dwulicowy, łatwo udaje mu się oszukiwać obie dziewczyny. Na szczęście wątek miłosny nie jest tu jedyną rozgrywającą się "opowieścią". W międzyczasie w życiu Alka M. zdarza się jeszcze wiele ciekawych przygód.
Ocena:
Bohaterowie 8/10
Treść 7,5/10
Język...

bibi | 2015-06-15
Przeczytana: czerwiec 2015

Życie Alka stopniowo staje się pasmem nieszczęść, bólu fizycznego. W miarę pojawiania się kolejnych miłości sytuacje wymagają od niego dużej sprawności umysłu, by nie sprowokować więcej nieprzyjemnych sytuacji:)

Powieść lekka, pełna realizmu, ironii, zabawnych sytuacji, ciekawie wykreowanych bohaterów. Myślę, że popularność autorki mówi za siebie. Książka dla nastolatków idealna. Polecam na wakacyjny czas relaksu, zakochań...

MałaPisareczka | 2015-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Aleksander to zwykły nastolatek i jak każdy nastolatek musi się wyszumieć w życiu. Choć inteligentny, obniża się w nauce, zaczyna imprezować, poznawać dziewczyny. W pewnym momencie zaplątuje się na tyle, że sam nie potrafi zrozumieć własnych uczuć. Nie może również liczyć na wsparcie rodziców. Z mamą od dziecka się nie dogadywał, z ojcem-pracoholikiem nigdy nie miał tematów do rozmów. A jednakże przychodzi moment, w którym Alek musi zdecydować, co jest w jego życiu najważniejsze - jakby nie było, stoi właśnie na progu dojrzałości...

Muszę już na wstępie zaznaczyć, iż "Nie do pary" to jedna z tych powieści, których nie sposób krytykować. Z dniem dzisiejszym ogłaszam ją jedną z najlepszych historii dla młodzieży, jakie w życiu czytałam. Ewa Nowak skradła moje czytelnicze serduszko tym niezwykłym ukazaniem rzeczywistości polskiej, wykreowaniem prawdziwych ludzi z krwi i kości oraz potoczeniem akcji w taki sposób, że nieustannie byłam zaskakiwana pomysłowością autorki. Właśnie na...

Rebecca | 2015-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Opisana z dużą dawką humory historia Aleksandra,który mocno namieszał we własnym życiu.
Ta lektura pomogła mi trochę zrozumieć jak myślą chłopacy i dlaczego podejmują takie,a nie inne decyzje.
Tutaj widać jak na dłoni,że nie są zbyt cierpliwi i w momentach słabości tracą kontrolę nad tym co się dzieje.
Alek w sytuacjach kryzysowych uciekał się do kłamstwa i miał nie mały problem żeby się z tego wykaraskać.
Nawet nie zauważył,że związek jego rodziców pomału zaczyna się rozpadać.Jak to potem ujął "zawsze dowiaduję się o wszystkim na końcu".
Po trzech latach opisanych w książce Alek dojrzewa i uczy się tego jak bardzo nasze życie jest nieprzewidywalne,bo naprawdę takie jest.