Archipelag znikających wysp

Wydawnictwo: Bezdroża
indonezja
Aga CM

Czego poszukuje w Indonezji europejski podróżnik? Różnorodności? Nietrudno o nią w kraju, którego kultura stanowi mozaikę wpływów indyjskich, chińskich, muzułmańskich i europejskich. Ciekawych ludzi? Tych najłatwiej spotkać na Jawie — najbardziej zaludnionej, najlepiej zagospodarowanej wyspie Indonezji. Egzotyki? Spośród 17 tysięcy wysp zamieszkałych jest 6 tysięcy. Każda ma odrębną kulturę, inny język, inne zwyczaje, tradycję, historię. Ludzie żyją tutaj lokalnie, sprawami swojej wyspy, w sojuszu z przyrodą, w izolacji od całego świata, którym zbytnio się nie interesują. I nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak piękny jest ich kraj i ile fascynujących miejsc w sobie kryje.

Indonezyjski archipelag można podziwiać bez końca. Od Jawy z więcej niż setką wulkanów, przez Bali z tysiącem świątyń, mroczny Lombok, Sulawesi, zwaną „wyspą Orchidei”, dzikie Borneo, Komodo, która jest ojczyzną ostatnich smoków naszych czasów, aż po zamieszkiwaną niegdyś przez kanibali niebezpieczną Papuę Nową Gwineę... Kraj tysięcy wysp zadziwia, urzeka, a przede wszystkim jest nieprzewidywalny. Przyciąga jak magnes miłośników przygód szukających szczęścia w podróży oraz odskoczni od zachodniego stylu życia. Niemniej jednak powstaje pytanie, czy masowy napływ turystów — z ich technologią, procesami globalizacyjnymi i logiką — na te dziewicze tereny nie sprawi, że tradycyjne rytuały, obrzędy odprawiane na indonezyjskich wyspach znikną zupełnie?

źródło opisu: http://bezdroza.pl/

źródło okładki: http://bezdroza.pl/

Eljot | 2018-10-20
Przeczytana: 18 października 2018

Bardzo dobra książka. Chyba jedna z lepszych jakie czytałam z półki podróżniczych. Książka opisuje tą część świata, która mnie najbardziej interesuje. Azja, Malezja, Indonezja... Azja zawsze będzie dzika, choć niektóre wyspy są coraz bardziej skomercjalizowane jak np Bali. Nie nastawiajcie się na typową przeprawę po lokalnych zabytkach. Poznajemy miejscowe tradycje, wierzenia, ludzi, którzy tam żyją, w szczególności lud Papui. Piękne miejsca, ale też bieda, zacofanie, a gdzieś pomiędzy komercja, niszczenie środowiska.
Książka jest naprawdę wartościowa. A do tego smaczku dodają przepiękne zdjęcia, którymi książka jest zapełniona. Nie będę opisywać Wam bardziej szczegółowo. Po prostu przeczytajcie...

Pawel | 2017-12-30
Przeczytana: 2017 rok

Dobrze się czytało. :)

ArtZ72 | 2017-05-15
Przeczytana: 18 marca 2017

Jedna z najlepszych książek podróżniczych, jakie wpadły mi w ręce w ostatnich latach. A już na pewno jedna z najlepszych o Indonezji. Wraz z Autorami odwiedzamy różne rejony tego największego archipelagu świata zamieszkanego przez ćwierć miliarda ludzi. Przemieszczamy się od położonego na zachód od Sumatry archipelagu Mentawai poprzez dżunglę Borneo, Jawę, Lombok, aż po Papuę. Czytamy o turystyce masowej, której symbolem jest wyspa Bali, srogim ustawodawstwie antynarkotykowym, korupcji, trudnym kontaktach z sąsiednią, spowinowaconą etnicznie, językowo i kulturowo Malezją, płci pięknej (której uroda nieodmiennie przykuwa uwagę przybyszy z Zachodu), uprawie palm oleistych, świecie indonezyjskiej piłki nożnej (emocjami nie ustępującej południowoamerykańskiej), poszukiwaczach złota z wyspy Lombok, waranach z Komodo, indonezyjskiej wersji islamu, obyczajach pogrzebowych Papuasów, jawajskich walkach kogutów, tradycyjnych rikszach i wielu innych sprawach. Znajdziemy tu też pożyteczne...

Trudno jednoznacznie przypisać "Archipelag" do jakiegoś gatunku, bo na pewno nie jest to stricte podróżnicza publikacja. Autorzy wiele miejsca poświęcają temu, by jak najlepiej zobrazować różnorodną społeczność zamieszkującą wyspy archipelagu Indonezji. Niestety, również te egzotyczne dla nas miejsca, oblegane dziś masowo przez turystów, podlegają globalizacji, a co za tym idzie zanikającej wielokulturowości tych obszarów. Książka dostarcza szerokiej analizy problemów społecznych i ekonomicznych w oparciu o wątki historyczne i elementy budujące Indonezję, jako obszar niepodległy. Autorzy to nie podróżnicy jednorazowo odwiedzający południowo-wschodnią Azję, ale zamieszkujący miejsca, które poddają charakterystyce, dlatego nadaje to publikacji zupełnie inny wymiar niż spotykany w typowo podróżniczych relacjach. Refleksje Prokurata i Śmieszka odnoszą się zaledwie do kilku indonezyjskich wysp, gdzie w rzeczywistości archipelag w swoim obszarze gromadzi ich kilkanaście tysięcy.

Jest...

Sabcik | 2016-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2016

,,Archipelag znikających wysp" to książka, która oprowadzając po totalnie odmiennej kulturowo Indonezji, skłania czytelnika do refleksji nad sposobem, w jaki postrzegamy świat, w jaki patrzymy na inne nacje, czy wyznawców obcych nam religii. Autorzy w interesujący sposób przybliżają powszechnie nieznane społeczno-ekonomiczne aspektyczy życia w tym wyspiarskim kraju. Na wysoką wartość książki wpływa fakt, że autorzy poznali opisywany kraj, mieszkając w niem przez dłuższy czas i obcując z Indonezyjczykami niemalże codziennie.

Jedynym minusem książki jest słaba korekta po stronie redakcji. W miejscach, w których powinny znaleźć się przecinki, po prostu ich brakuje, co delikatnie utrudnia czytanie.

deana | 2016-04-12
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

Indonezja wydaje się być miejscem z innego świata. Dla współczesnego Europejczyka przyzwyczajonego do swojego spokojnego, ustabilizowanego życia - to otchłań chaosu, różnorodności, pewnego prymitywizmu i ... naturalności. To świat, który z jednej strony szybko chce dogonić Zachód, uparcie walczy o miano Azjatyckiego Tygrysa Biznesu ale równocześnie sprawia wrażenie, że czas tu się zatrzymał i wszystko jest takie jak pokolenia temu.

Autorzy w ,,Archipelagu znikających wysp" zabierają nas w podróż po tym fascynującym kraju, złożonym z 17 tysięcy wysp. Jest bardzo inna publikacja aniżeli te które wcześniej czytałam. Nie koncentruje się tylko na subiektywnych odczuciach, nie mówi tylko o ludziach i miejscach ale porusza też wiele aspektów ekologicznych, biznesowych czy gospodarczych. Świetnie uchwycone jest wiele problemów z jakimi boryka się to państwo, przy okazji uwypuklając specyfikę poszczególnych kultur. Bo Indonezja to tygiel w którym mieszają się różne kultury, języki i...

Dociekliwy_Kotek | 2016-02-27
Przeczytana: luty 2016

Przystępowałam do lektury nieskażona żadną, literalnie żadną wiedzą o Indonezji. Zakończyłam lekturę z obrazem może mglistym jako całość, ale za to o jakie szczegóły ubogaconym!
Jestem nawet w stanie zrozumieć, dlaczego autorzy nie piszą o indonezyjskich świątyniach, zabytkach i turystycznych atrakcjach, bo o tym można zaleźć całe przewodniki, ani dlaczego nie piszą o mniejszościach etnicznych, bo to można spokojnie zostawić etnografom, ani dlaczego nadal nie wiem nic o jawajskim teatrze cieni - bo może trzeba szukać publikacji naukowych. Mało tego, że jestem w stanie zrozumieć i siłą rzeczy wybaczyć "przewodnikowe" braki książce, która nie jest przewodnikiem, to jeszcze jestem całkiem zadowolona!
Nie ma dużo o świątyniach, jest sporo o wierze, wiarach i wierzeniach, o ofiarach, o zwyczajach pogrzebowych i ślubnych, a to sporo mówi o mentalności mieszkańców - więcej, prawdę mówiąc, niż roztrząsania historyków sztuki.
Nie ma wiele o mniejszościach etnicznych, ale jest kilka...

eR_ | 2015-11-10
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 09 listopada 2015

Indonezja, to kraj tysięcy wysepek rozrzuconych na olbrzymim rozmiarze.
Stykają się tu i koegzystują ze sobą setki religii i innych zapatrywań na życie, czy świat wkoło.
Indonezyjski archipelag, to Papua, zamieszkała niegdyś, przez ostatnich kanibali, porośnięta nieprzebytą dżunglą, czy Komodo, z ogromnymi jaszczurami, które mogą ubiegać się o miano współczesnych smoków.
Turystów jak magnes przyciąga ta różnorodność tradycji, wierzeń, czy piękno dziewiczej przyrody.
Każdy chce na własnej skórze poczuć ten dreszcz przygody.
Ważną rolę pełnią tutaj wierzenia, przede wszystkim muzułmanie, widziani są na każdym kroku, ale i inne religie mają tu swoich przedstawicieli.
Niesamowita feeria barw, dźwięków i zapachów.

Autorzy przedstawili, ten odległy rejon, w taki sposób, że czytelnik czuje się, jakby uczestniczył bezpośrednio w wydarzeniach, czy osobiście zwiedzał tajemnicze ruiny.
Niezwykle zajmująca lektura, która skłania do podróżowania, może nie od razu na indonezyjski archipelag,...

Szkolny_Klub_ | 2015-10-22
Przeczytana: 22 października 2015

Sergiusz Prokurat i Piotr Śmieszek to autorzy książki o bardzo intrygującym tytule - „Archipelag znikających wysp”. Książka ta, to kompendium wiedzy o Indonezji, kraju tysięcy wysp, czynnych wulkanów, przepięknych świątyń, wielu zachowanych obrzędów i rytuałów.

Co ciekawe autorzy książki to ekonomista i biznesmen, poznali Indonezję mieszkając w niej i wielokrotnie do niej wracając, poznali więc od tzw.”podszewki”.

W książce próbują pokazać nam różnorodność i piękno tego kraju, ale przede wszystkim opowiedzieć prawdę o ludziach, ich życiu, kulturze, zwyczajach.

Pokazują nam Indonezję jakiej nie poznamy jadąc na wycieczkę zorganizowaną z biurem podróży. Piszą o wszechobecnej korupcji, niszczeniu „dzikiej dżungli” na potrzeby plantacji oleju palmowego, o tym iż przeciętny Indonezyjczyk praktycznie nie opuszcza swojego miejsca zamieszkania, a Bali jest przereklamowaną wyspą… na której dominuje wszechobecna komercja.

Szczególnie ciekawe są fragmenty przybliżające nam kulturę tego...

joly_fh | 2015-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

Świetne kompendium wiedzy o Indonezji. Autorzy kładą nacisk na to, jaka Indonezja faktycznie jest, a nie na pokazywanie polukrowanego obrazka przeznaczonego na potrzeby turystów. Prezentują własne spostrzeżenia na temat tego kraju, rozważania na tematy różne, jak np. o globalizacji, westernizacji świata, czy też indonezyjskiej gospodarce. Jest o korupcji, o wycinaniu dżungli pod uprawę oleju palmowego, o robieniu w Indonezji interesów, o pozostałościach po holenderskiej kolonizacji, o trudnych relacjach z sąsiednią Malezją. Także tematy lżejsze: o indonezyjskich kobietach, ślubach w Indonezji, waranach z Komodo. Wszystko to oparte jest o własne doświadczenia autorów, z których każdy spędził w tym kraju czas znacznie dłuższy, niż tylko wakacje.

Najważniejsze jest to, że wszystko to jest napisane w tak ciekawy, absorbujący i przystępny sposób, że dosłownie nie mogłam się od książki oderwać. A przy lekturze co chwilę powtarzałam tylko: o kurde, o kurde...