Wojna pod Pękniętym Niebem

Okładka książki Wojna pod Pękniętym Niebem Marcin Mortka
Nominacja w plebiscycie 2015
Okładka książki Wojna pod Pękniętym Niebem
Marcin Mortka Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Dom pod pęknietym niebem (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Dom pod pęknietym niebem (tom 3)
Zielona Sowa
2015-04-24
2015-04-24
apokalipsa koniec świata
Inne

Trochę lepsza niż 2 tom. Jednak poza zmianą głównej bohaterki niczym nie zaskoczyła. Liczyłem na więcej po tym cyklu, bo począte był wciągający. Ale skończyło się zwykłą nudną jatką jak w tysiącach innych opowieści...

Bardzo wciągająca i intrygująca dalsza część losów grupki ocalonych przyjaciół po Końcu Świata. Przypadło mi do gust, że autor nie skupia się w kolejnej części tylko na głównej bohaterce tych poprzednich, a kreuje na pierwszym planie postać, która do tej pory była niewyraźna i jakby"gdzieś z boku". Dzięki autorowi poznajemy Wendy z zupełnie innej strony,bo koniec świata każdego potrafi odmienić. Gdy wieści o Heather są mgliste i niewyraźne jej przyjaciółka postanawia odnaleźć ją i zmienić losy tego nowego, mrocznego i brutalnego świata, gdzie dla człowieka zaczyna brakować miejsca. Czy jej się uda i kogo lub co spotka na swej drodze, przekonajcie się sami! Polecam!

Trzeci tom serii.
Inna główna bohaterka. Tym razem Wendy.
Również obserwujemy jej dojrzewanie w przyśpieszonym tępie - młoda przeistacza się z rozpuszczonego bachora w dojrzałą dziewczynę doświadczając wielu przygód. Bardzo podobało mi się, jak poradziła sobie z Oliwierem. Nie poddała się, wygrała. Autor pokazuje, że ludzie dojrzewają po opuszczeniu swojej strefy komfortu.
Czytając tę książkę zastanawiałam się, czy Marcin Mortka jest feministą ;) Myślałam również, że to wspaniały pomysł pokazać młodzieży, że nie tylko mężczyźni mogą być odważni i przewodzić stadem :)
I tylko ten imperatyw przeglądania się w cudzych oczach miast swoich oraz gonitwa za facetem nieco mnie rozczarowuje. Ale może nastolatki tak mają, że gonią wciąż za kimś.
Acha, zapomniałabym: książka wciąga, można przeczytać na raz ;)

Trzeci tom serii.
Inna główna bohaterka. Tym razem Wendy.

To była bardzo przyjemna niedziela z książką. Wielki finał, z otwartym zakończeniem. Książki poprowadzone są tak, że poznać można lepiej więcej niż jednego bohatera. Co więcej przechodzą oni przez kryzysy i metamorfozy, co sprawia, że można się zaskoczyć.

Po przeczytaniu trzeciej części, jestem pewna, ze będzie czwarta. Niby trylogia.. Ale nadal dużo nie wiemy. Co z Przeźroczystymi, którzy przeżyli i opanowali umysły ludzi. Ludzi, którzy nie trafili do Golden. Leaves. Co z Nolanem ? Który od pierwszego tomu kochał Heather, ale w trzecim zdał sobie sprawę, że jego DAR był silniejszy niż to uczucie, nie mógł zapanować nad rządzą zabijania i w którymś momencie stracił jej zaufanie. Stracił ją... A ona pokochała Flame'a, który ją chronił. Trzecia część kończy się jak pierwsza, gdy Hethaer chce odnaleźć Nolana i mówi "Znajdę Cię" . Tutaj te słowa wypowiada Wendy, która z x-planowego bohatera, staje się pierwszoplanowym. Jestem pod wrażeniem przemiany jej postaci. To niesamowite, że Marcin Mortka, połączył tak historię, że ta przemiana jest/była realna. Mogło tak być, nawet w prawdziwym życiu. Okay. Koniec spojlerów. Czekam na czwartą część ;)

Na półkach: , , , , , , ,

Trzeci i niestety ostatni tom serii "Dom pod pękniętym niebem".
Ku mojemu zaskoczeniu to nie Heather (którą bardzo polubiłam),a Wendy jest w tym tomie główną bohaterką. Bardzo mnie to zaskoczyło i sądziłam, że to niezbyt dobry pomysł w ostatnim tomie zmieniać główną bohaterkę. Jednak im dalej czytałam tę część tym bardziej mi się ona podobała.
I tak jak przy poprzednich po prostu nie potrafiłam się od niej oderwać.
Pomimo tego, że bardzo brakowało mi Heather książka nic nie straciła na swoim uroku. Bardzo mi się podobała.
Gorąco polecam!

Trzeci i niestety ostatni tom serii "Dom pod pękniętym niebem".
I tak jak przy poprzednich po...

Dojechawszy do końca, trochę się zdziwiłam. Wydawało mi się, że autor zamknie całość w tym tomie, najwidoczniej jednak zamierza przedłużyć opowieść na kolejne. Nie, żeby mnie to martwiło, chętnie zapoznam się z dalszymi losami Heather, Wendy i Nolana.

Tym razem na plan pierwszy wysuwa się Wendy, która nie może usiedzieć w Domu i rusza śladem przyjaciółki, chcąc również dokonać czegoś "dla świata". W książce dzieje się tak wiele, że można dostać lekkiego zawrotu głowy. Co chwilę mamy zwroty akcji, pojawiają się kolejni bohaterowie, otrzymujemy nowe informacje o Odmienionych i losach ocalałych, opisy kolejnych miejsc. Ten tom jest jak nieustający akcjoner, ze strzelaninami, scenami walk i niezwykłymi mocami ludzi, którzy przeżyli "koniec świata". Nie można się nudzić, to pewne.

Tylu ludzi załamuje biernie ręce nad słabym czytelnictwem wśród młodzieży, a ja się wcale nie dziwię. Jeśli już w szkole podstawowej katujemy dzieciaki potwornymi gniotami w rodzaju "Janka Muzykanta" i "Antka" i uczymy je, że książki to nudny i męczący szajs, nie ubolewajmy potem, że młodzież woli sobie pograć w gry albo obejrzeć film. Czemu nie dać gimnazjalistom książek takich jak choćby trylogia Mortki i pokazać, że czytanie jest fajne, a książki - ciekawe?

Nudna, nie wyróżnia się niczym specjalnym.

Nudna, nie wyróżnia się niczym specjalnym.

Ale mnie zaskoczyła ta książka, bardzo fajnie napisana.Szkoda ,że to już koniec.

Trzeci tom serii. I od razu na wstępie niespodzianka. Zmiana na stanowisku głównego bohatera. Tym razem będzie nim Wendy, szkolna koleżanka Heather, która razem z nią przetrwała skutki Końca Świata. Po przeczytaniu pamiętnika napisanego przez Heather, postanawia wyruszyć z Domu pod Pękniętym Niebem, aby ją odnaleźć. Przeczuwa, że dziewczynie może grozić niebezpieczeństwo. Okaże się, że przeżycie w świecie odległym raptem kilkadziesiąt mil od Domu wcale nie jest takie proste. Człekokształtne istoty, które spotyka zachowują się inaczej, niż te znane jej do tej pory. Co więcej, również ludzie, którzy pojawiają się na jej drodze nie zawsze kierują się szlachetnymi intencjami. Czy Wendy uda się odnaleźć Heather? Czy dziewczyny dowiedzą się co spowodowało Koniec Świata? Czy ludzie wygrają walkę z nową formą człekopodobnych stworzeń? Na te wszystkie pytania odpowie autor. Zrobi to w ciekawy, zajmujący sposób. Książkę przeczytacie nie wiadomo kiedy i zaraz zaczniecie się zastanawiać, czy jest kolejny tom? Można by się było przyczepić, że autor korzysta ze znanych nam już z filmów rozwiązań, ot choćby „X-man” czy „Obcy: Decydujące starcie”. Lecz byłaby to zwyczajna upierdliwość, ponieważ autor naprawdę zgrabnie łączy te elementy w spójną całość. Co więcej, dość często zaskakującą całość. Jednym słowem, polecam. Rzetelna, godziwa rozrywka.

• Młodzieżowe
  • 2015