Deadline

Świat Książki
2015-05-20
2015-05-20
Katarzyna Malita
Katarzyna Malita romans kryminalny tajemnica romans dziennikarz

Już po przeczytaniu ksiązki dowiedziałam sie, że jej autorka, Sandra Brown ,zaliczna jest do grona najlepszych autorów kryminału obyczajowego. Absolutnie zgadzam się z ta opinia. Opowiedziana przez nią historia jest ciekawa w warstwie obyczajowej - dziennikarz poważnej gazety, korespondent wojenny, wraca z wyjazdu do Afganistanu, gdzie przez jakiś czas towarzyszył amerykańskim żołnierzom. Przezywa zespól stresu pourazowego,choć próbuje to ukryć. Jego ojciec chrzestny, policjant tuz przed emerytura, usilnie namawia go do zajecia sie sprawa meża oskarzonego o zamordowanie żony i jej kochanka. Dziennikarz przystaje na to niechetnie, ale temat okazuje sie "rozwojowy" i w rezultacie przynosi dziennikarzowi nie tylko slawe i uznanie, ale i miłość oraz pozwala mu poznać lepiej samego siebie. Autorka bardzo ciekawie opowiada swoja historię, potrafi w odpowiednim momencie zaskoczyc i wyciągnąc asa z rekawa. Jej postacie sa bardzo wyraziste, dobrze skonstruowane psychologicznie. Dobra lektura.

Dziennikarz z traumą, dziwna sprawa sądowa, gdzie mąż zabija żonę oraz kochanka, byłego żołnierza z traumą, ale to nie koniec, bo gdy na scenę wchodzi była żona zamordowanego kochanka zaczyna być ciekawie. Zgrabnie napisany kryminał z rozwijającym się romansem. Co rusz napotykam jakieś tajemnice, pełno niezgodności i to jest najlepsze, ponieważ ciągle zmuszani jesteśmy podważać słowa autorki. Drążymy, szukamy powiązań, a akcja szybko posuwa się do przodu. Bohaterowie dynamicznie prowadzą nas do kolejnych dobrych fragmentów fabuły, a zakończenie to kompletnie niespodziewany zwrot akcji. Dawno nie czytałam tak dobrego, pełnego napięcia kryminału, zwłaszcza w tej serii.

Zaskakuje i intryguje od samego początku do końca,postacie wyraziste,ciekawe.
Styl autorki fajny stworzyła fajną,świetną książkę to pasjonujący,mocny kryminał.
Zakończenie zaskakujące,nieprzewidywalne wciągnęła mnie.
Sandra Brown wspaniale pisze ta książka kryminalna jest jedną z moich ulubionych.

Zaskakuje i intryguje od samego początku do końca,postacie wyraziste,ciekawe.
Zakończenie zaskakujące,nieprzewidywalne wciągnęła mnie.

Bardzo się zawiodłam i mówię to z pełną odpowiedzialnością.
To nie jest dobra książka.
Początkowo jest dobrze, nawet ciekawie. Akcja faktycznie wciąga, a mi osobiście bardzo przypadły do gustu fragmenty dzinnika Flory. Ale im głębiej w las tym gorzej.
Przede wszystkim załamały mnie zbiegi okoliczności. To wszystko brzmi jak słaby hollywoodzki film, tak bardzo jest sztuczne i naciągane. Po prostu się w to nie wierzy, w prawdziwym życiu tak nie jest.
Po drugie im dłużej czytamy tym bardziej powieść docelowo kryminalna robi się łzawym romansidłem, przywodzącym na myśl skryte fantazje samotnej matki po czterdziestce. Słowa jakie padają podczas licznych i stereotypowych pieszczot głównych bohaterów są niezwykle infantylne, sztuczne i płytkie a dodatkowo w mojej opinii zupełnie nie pasujące do Amelii.
Do tego dochodzi fakt, że tę książkę można było skończyć conajmniej sto stron wcześniej, końcówka to taka dłużyzna fabularno - akcyjna z wplecionym w to wszystko wcześniej wspominanym romansem.
Co do dialogów to bardzo mnie denerwuje zbyt często praktykowany w nich efekt echa, bo choć może to nadawać pewnego klimatu powieści to na dłuższą metę jest męczące i trudno się w tym połapać.
Powieść według mnie nie posiada własnego klimatu i trochę brakuje jej rytmu i płynności jezykowej, jednym słowem: nie czyta się jej dobrze. Jest przydługa i męcząca. Brakuje mi jakiegoś humoru, jakiejś błyskotliwości, jakichś inteligentnych bohaterów. To znaczy, bohaterowie niby są inteligentni, ale raczej tylko w domyśle. Niby wiemy to patrząc z perspektywy ich zawodów, ale nie odczuwamy tego.
Jedyne słowne melizmaty jakie się pojawiły to ohydne, seksistowskie uwagi rzucane przez Dawsona zwłaszcza na początku powieści. Bardzo mnie one zniesmaczyły.
Nie rozumiem również tytułu w kontekście całości: o jaki deadline chodzi?
Podsumowując: widzę, że ta książka ma dobre opinie, ale w gruncie rzeczy nie wiem za co. Nie jest to w prawdzie najgorsza powieść jaką czytałam, ale bardzo dużo brakuje jej do solidnej przyzwoitości.

Bardzo się zawiodłam i mówię to z pełną odpowiedzialnością.
To nie jest dobra książka.

Jedna z lepszych powieści Sandry Brown. Dziennikarz Dawson Scott wrócił z Afganistanu. Za namową przyjaciela angażuje się w proces o morderstwo komandosa Jeremy'ego Wessona. Wkrótce Dawsona zaczyna coś łączyć z żoną komandosa. Ale czy Jeremy na pewno nie żyje ? I jakie tajemnice skrywa przeszłość Dawsona ? Dlaczego w wieku dwudziestu kilku lat poddał się wazektomii. Dobry thriller trzymający w napięciu, warto.

Momentami zbyt ckliwe, ale całkiem dobre😊

Momentami zbyt ckliwe, ale całkiem dobre😊

Całkiem fajna książka, ciekawy pomysł i zaskakujące zakończenie. Wątek romansowy trochę za bardzo rozwleczony :-)

Znalezione w hotelu w Obzorze. Lekkie, na dłuższą metę nie dla mnie, bo nie leżą mi kryminały pisane przez panie, ale jako czytadło na plażę bardzo spoko.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trochę zbyt dużo elementów romansowych, poza tym się wyciągnąłem.

Trochę zbyt dużo elementów romansowych, poza tym się wyciągnąłem.

erotyków autorki nie polecam, książki kryminalne z wątkiem erotycznym, ok, choć nawet te dobre to literatura niskich lotów, ale czyta się szybko i na odmóżdżenie idealne

• Sandra Brown

Dodaj cytat z książki Deadline