Szachy Ocena pozycji i planowanie

Wydawnictwo RM
2007-01-01
2007-01-01
szachy

Świetnie napisana książka - absolutne przeciwieństwo ogromnej ilości książek szachowych, w których jesteśmy zasypywani od początku do końca koordynatami (szachowa notacja algebraiczna) ze zdawkowym komentarzem.

Każdy manewr opisany sprawnie i bardzo elokwentnie, można by wręcz powiedzieć, że na poziomie pracy naukowej. Bystre oko doktora Euwe wyłapuje każdy szczegół, który przy przeglądaniu konkretnych partii nieraz umknął mojej uwadze.

Głównym tematem są podstawowe operacje strategiczne występujące w grze środkowej, które mogą zapewnić dominację lub doprowadzić do przewagi w grze końcowej.

Zdecydowanie polecam!

Bardzo dobra pozycja wprowadzająca w tajniki strategii szachowej. Przejrzyste przykłady, interesujące ilustracje. Warto na początek dla szachistów IV - III kategorii.

Dla zwolenników obszernych i mądrych komentarzy w postaci tekstu a nie wariantów. W odróżnieniu od ogromnej większości książek szachowych, tutaj autorowi rzeczywiście chodziło o wytłumaczenie pewnych rzeczy, a nie tylko napisanie książki. Rozdziały poświęcone pozycyjnym zagadnieniom, np. przewadze skoczka nad gońcem w niektórych pozycjach - rewelacja. Rekomenduję wszystkim zamierzającym zgłębiać tę grę (to oczywiście nie jest rzecz dla początkujących). Max Euwe był nie tylko szachowym mistrzem świata, prezydentem światowej organizacji szachowej, ale również wybitnym naukowcem. Kultura myślenia i wypowiadania się w piśmie jest widoczna na każdej stronie. Polecam.

• Szachy
  • Hobby