Szachy Ocena pozycji i planowanie

Wydawnictwo: RM
8 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
szachy
hobby

W książce tej Euwe udziela wielu cennych rad rozwijającym się szachistom. Omawia na wybranych przykładach takie elementy gry pozycyjnej, jak realizowanie przewagi większościowej na skrzydle hetmańskim, kwestie silnych i słabych pól oraz ataku na skrzydle królewskim czy tez wykorzystywanie otwartych linii. Piąty mistrz świata Max Euwe zasły

betelgeuze | 2013-12-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Szachy

Dla zwolenników obszernych i mądrych komentarzy w postaci tekstu a nie wariantów. W odróżnieniu od ogromnej większości książek szachowych, tutaj autorowi rzeczywiście chodziło o wytłumaczenie pewnych rzeczy, a nie tylko napisanie książki. Rozdziały poświęcone pozycyjnym zagadnieniom, np. przewadze skoczka nad gońcem w niektórych pozycjach - rewelacja. Rekomenduję wszystkim zamierzającym zgłębiać tę grę (to oczywiście nie jest rzecz dla początkujących). Max Euwe był nie tylko szachowym mistrzem świata, prezydentem światowej organizacji szachowej, ale również wybitnym naukowcem. Kultura myślenia i wypowiadania się w piśmie jest widoczna na każdej stronie. Polecam.

Choose_Your_Weapon | 2016-08-18
Na półkach: Przeczytane, Szachy
Przeczytana: 01 lutego 2016

Bardzo dobra pozycja wprowadzająca w tajniki strategii szachowej. Przejrzyste przykłady, interesujące ilustracje. Warto na początek dla szachistów IV - III kategorii.

| 2013-10-21
Krzepki | 2012-06-03