Każdego dnia

Okładka książki Każdego dnia David Levithan Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Każdego dnia
David Levithan Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Każdego dnia (tom 1) Ekranizacje: Każdego dnia (2018) Seria: #GOYOUNG literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Każdego dnia (2018)
David Levithan literatura młodzieżowa
Inne

Okładka książki Zabierz mnie ze sobą David Levithan, Jennifer Niven
Zabierz mnie z... David Levithan, Jen...
Okładka książki Dash i Lily. Czy to się uda? Rachel Cohn, David Levithan
Dash i Lily. C... Rachel Cohn, David ...
Okładka książki Dash i Lily Rachel Cohn, David Levithan
Dash i Lily Rachel Cohn, David ...

Każdego dnia być innym człowiekiem

Bohaterem ksiazki jest A osoba, która codziennie budzi się w ciele innej osoby. Codziennie jest chlopakiem lub dziewczyna ,innej narodowosci ,koloru skory itp. Pomału oswaja sie z tym ,ze nie moze tego zmieniec.Pewnego dnia bedac Justinem poznaje jego dziewczyne i wtedy cos sie zmienia. Zakochuje sie bez pamieci i zaczyna robic wszystko by zmienic swoje zycie .Nie jest to jednak latwe bo A nie wie dlaczego jest tym kim jest i skad biora sie te codizenne zmiany osobowosci na ktore nie ma wplywu. Swietna ksiazka .Historia ktorej nie mozna znaleźć w innej ksiazce. Ciekawa i pobudzjaca wyobraznie.

Na półkach: , , , , , ,

Historia kręci się wokół A, osobowości, która od narodzin codziennie zmienia ciało. Pewnego dnia, przebywając w ciele Justina poznaje Rhiannon, dziewczynę w której się zakochuje.
Na pierwszych stronach myślałam, że będzie to kiepska powieść, ale na szczęście się myliłam. To wciągająca, dająca do myślenia powieść, dodatkowo jest też bardzo smutna. Porusza tematy m. in. sensu istnienia na tym świecie, motywu prawdziwego ja, oraz samoakceptacji i radzenia sobie w środowisku. Pokazuje, że mimo przeciwności da się wieść całkiem "normalne" życie. Polecam młodzieży.

Bardzo fajna, lekka i przyjemna książka :)
Mocno wciągająca, a przede wszystkim interesująca.

Coś innego, ciekawego.

Bardzo fajna, lekka i przyjemna książka :)
Mocno wciągająca, a przede wszystkim interesująca.

Coś innego, ciekawego.

Bardzo intrygujący wątek zmiany ciała, życia, środowiska każdego dnia. Codzienne zmierzenia się z nową rzeczywistością, z nowymi problemami. Jednak wątek ,,miłosci" kompletnie do mnie nie przemawia. Główny bohater pewnego dnia spotyka dziewczynę osoby, której przyjął ciało i twierdzi, że się w niej zakochał. To jego uczucie ujęłabym bardziej jako zauroczenie i współczucie dziewczynie tego, jak traktuje ją jej chłopak.

To, co autor przedstawił jako miłość ze strony 'A' wg mojego rozumienia nią nie jest. Główny bohater pragnął podzielić się każdą chwilą swojego dnia w nie swoim ciele z Rhiannon, co czyni większość przyjaciół. Co więcej, nie miał on nikogo innego, z kim mógły szczerze porozmawiać i zwyczajnie 'wygadać się', co jest naturalną ludzką potrzebą.
Zgrzyt w fabule odczułam również w tym, że A po dosłownie kilku godzinach spędzonych z Rhiannon w ciele jej chłopaka, a więc bez jej świadomości, że to z A przebywa, chciał, aby zerwała ze swoim chłopakiem, bo ON ją 'pokochał'. Dlaczego więc skoro on ją kocha ona ma odwzajemniać to uczucie?

W istocie A chwyta się nadziei na normalne życie, jakie wiodą inni ludzie, z Rhiannon. Pragnie z kimś być, pozostawić po sobie jakiś ślad. Nie zwraca jednak uwagi na to, że miłość wiąże się również z cielesnością. To przez wygląd poznajemy konkretne osoby. Myślę, że nie możliwym jest pokochać duszę i tak samo komfortowo czuć się w jej obecności ukrytej w codziennie innym ciele. Nie ma co ukrywać, wygląd człowieka również wpływa na nasze uczucia, zakochujemy się w zewnętrznych cechach danej osoby, jak np. w uśmiechu, i nie da się tego rozdzielić. Owszem, dałoby się z tym żyć, jednak nie byłoby to życie  spokojne, opierałoby się na ciągłych zmaganiach na przezwyciężanie trudności.

Od samego początku historia bardzo mnie wciągnęła. Wątek romantyczny był bardzo uroczy i nieprzesadzony. Zakończenie totalnie mnie rozwaliło i mam ogromną potrzebę przeczytać następny tom!

Ciekawy pomysł na fabułę, ale wykonanie raczej średnie. Żeby ta książka miała sens powinniśmy lubić bohaterów, a dla mnie byli dosyć płascy i nieciekawi, mimo, że A każdego dnia był odrobinę inny. Zakończenie jest takie słodko gorzkie, bo z jednej strony przyklaskujemy A, że dobrze postąpił nie zabierając nikomu życia, a z drugiej chcielibyśmy żeby byli z Rhiannon szczęśliwi. Film podobał mi się dużo bardziej, bo była w nim chemia między bohaterami, której w książce nie odczułam. Także film polecam bardziej, ale z chęcią przekonam się czy kolejne części książki będą lepsze.

Książkę połknęłam w 3 dni - bardzo wciągnęła.
Dawno nie sięgnęłam po pozycje, która tak bardzo różniła się od innych. Powiało świeżością.

Historia niezwykła, nierzeczywista. "IT" - ono, bo w oryginale nie wiemy, czy to on czy ona, i właśnie w tym sęk, by tego nie ustalać, codziennie budzi się w innym ciele. W ciele innego nastolatka. I przeżywa jego życie. doświadcza jego historii.

Pewnego dnia zakochuje się w dziewczynie. Potem pod postacią różnych osób, chłopaków i dziewczyn, próbuje za wszelką cenę być blisko ukochanej.

Cała konstrukcja fabuły dość bierna, by nie powiedzieć banalna, ale właśnie tutaj wchodzi świetny pisarz, który posługując się doskonałym językiem, piękbymi opisami i wrażliwością, splata tę historię w głęboką, pełną przemyśleń, wyborów przestrzeń.

Poznajemy wielu ludzi. każdy z nich ma inne życie i inne problemy. To też fantastycznie obrazuje różnorodność. Nic nie jest czarne ani białe. Każdy ma swoje sekrety.

PS odradzam ekranizację. gniot do potęgi entej!

Książkę połknęłam w 3 dni - bardzo wciągnęła.

TO BYŁO COŚ 😩
brakowało mi takich książek, fabuła super, czytało się ją mega szybko, taka odmóżdżająca książka. czegoś takiego potrzebowałam 😩🥺

TO BYŁO COŚ 😩

Kocham tę książkę.
Pochłonęłam całą z wielką przyjemnością.
Pokazała mi, że miłość może zwyciężyć wszystko, ale też to, że z niektórych rzeczy trzeba zrezygnować.
Pokazuje ona, także problemy nastolatków, które dzieją się codziennie, na naszej planecie.

Kocham tę książkę.
Pochłonęłam całą z wielką przyjemnością.

Pomimo wielkiego zachwytu nad tym tytułem, na mnie nie zrobił tak wielkiego wrażenia. Nie powalił mnie na kolana a jedynie zmęczył zbyt płytką fabułą.
Spodziewałam się zupełnie czegoś innego, nietuzinkowego. Dostałam za to historię która nie do końca jest dopracowana. Historie poszczególnych ciał jakie odwiedza A są zapełniaczem stron i przeważnie nie wnoszą nic do fabuły. Miała być to książka o miłości a jedyne co dostrzegłam to zwykłe zauroczenie. Autor nie potrafił wyjaśnić co skłoniło A do takiego stanu względem dziewczyny. Czytając odniosłam wrażenie że chciał złapać się czegoś co sprawi że poczuje się przynależny do świata, bardziej ludzki. Książka napisana jest ładnym językiem, dość przyjemnym i to jedyny plus.
Nie sięgnę po kolejną część. Można przeczytać ale nie jest to wybitna historia a szkoda.

• 2015
  • 2015