Nasza szkapa

1900-03-26
1900-03-26
32 min.
Maria Konponicka

Okładka książki Konopnicka na cały rok . Wybrane wiersze Marii Konopnickiej. Maria Konopnicka, Marta Taraszkiewicz
Konopnicka na ... Maria Konopnicka, M...
Okładka książki Na jagody Maria Konopnicka, Katarzyna Minasowicz
Na jagody Maria Konopnicka, K...

Marcowe Wyzwanie LC - książka literackiego patrona ’20–’24

Maria Konopnicka
Gdyby nie wyzwanie, opowieść o szkapie nawet by mi przez myśl nie przeszła.
Przeczytałam. Z uczuciem zadowolenia i nostalgią. Przypomniała mi się pani z podstawówki, warkocze, które mama mi plotła co rano, szkolna tarcza na agrafce, Basia i Niusia - moje przyjaciółki. Piękny to był dla mnie czas, to i z sentymentem wspominam wszystko co go dotyczy. Również „Naszą szkapę”, której prawie nie pamiętałam. I gdy przeczytałam ją teraz, pomyślałam, że mimo iż ma swoje lata, książka tego typu powinna pozostać lekturą. Bo z nią łatwiej młodemu człowiekowi zanurkować w historię Polski końca XIX, niż na przykład z takim Żeromskim. I w ogóle nikomu nie zaszkodzi trochę smutku, jak poczyta o niedoli Wicka i jego rodziny, o chorej mamie, znikających z domu sprzętach, panoszących się Żydkach - handlarzach, o biedzie i beznadziei. O mamie, co miała żelazko z duszą, o tacie, co grał na czerwonych organkach i o ukochanym zwierzaku.
Że co, że godniejszych książek bez liku? Że się lektura zestarzała? No przecież chodzimy do muzeów oglądać eksponaty sprzed lat. I to jest właśnie taki literacki, wysokojakościowy eksponat. Tak wtedy było w Warszawie, taki był pozytywizm, tak się pisało półtora wieku temu.

Marcowe Wyzwanie LC - książka literackiego patrona ’20–’24

Maria Konopnicka
Gdyby nie wyzwanie, opowieść o szkapie nawet by mi przez myśl nie przeszła.

To było dość głupiutkie.

To było dość głupiutkie.

Jak powiedziałam znajomym, że czytam "Naszą szkapę", to większość umarła ze śmiechu, a prawda jest taka, że ja tej książki w szkole nie czytałam, jakoś musiała mnie ta lektura ominąć, w ogóle nie znam twórczości Marii Konopnickiej, poza tą typowo dziecięcą, więc dlaczego nie? Postanowiłam sięgnąć po jej krótkie formy, a "Nasza szkapa" to dopiero początek. Biorąc pod uwagę to, że szaleństwa literackiego nie było, nie wiem ile tych krótkich form przeczytam, ale na razie jestem dobrej myśli.
Język dramatycznie nieaktualny, myślenie także, akurat jestem świeżo po lekturze "Chłopek" i mi się "Nasza szkapa" mocno z tym klimatem kojarzyła, to nie są sprawy, o których ja lubię czytać, wieś, ubóstwo, brud - nic przyjemnego i też osobiście dla mnie, nic ciekawego.
Fabuła smutna, lekko makabryczna z psychicznego punktu widzenia, mimo, że utwór nie przypadł mi do gustu, to przyznałam mu dodatkowe gwiazdki za głębię, bo wbrew pozorom w dwóch kwestiach odnalazłam tutaj drugie dno. Po pierwsze litowanie się nad kimś, okazywanie, że jest nam z czyjegoś powodu przykro nie zawsze ma pozytywny skutek, a po drugie, miłość do zwierząt, także tych gospodarczych, to jednak silne uczucie. Więź człowieka ze zwierzęciem jest mocna, często silniejsza niż człowieka z człowiekiem. Być może dlatego, że ludzie nie są tak lojalni, bezinteresowni i bezgraniczni jak zwierzęta. Brzmi to bardzo źle stylistycznie, ale to jest właśnie to, co chciałam przekazać, biorę na siebie całą krytykę.
Taka przewrotna ta Konopnicka, niby nie chodzi o konia w tej noweli, a jednak taki mamy tytuł, trochę jak obraz "Płonąca żyrafa", też nie ona jest na pierwszym planie, bardzo mi się ten zabieg podoba.

Wyzwanie czytelnicze LC marzec 2024: Przeczytam książkę literackiego patrona z lat 2020–2024

#WYZWANIE LC2024
Marzec

"Nasza szkapa" to książka, którą czytałam jako dziecko. Poznajemy losy biednej rodziny. Filip, glowa rodziny stara się jakoś wiązać koniec z końcem. Jego żona Anulka leży ciężko chora, a pieniędzy nie ma ani na lekarstwa, ani na żywność. Z każdym dniem ich suterena jest bardziej pusta, gdyż Filip wyprzedaje wszystko by przeżyć. Kolej przychodzi nawet na Szkapę, którą mają od zawsze..

#WYZWANIE LC2024
Marzec

2047
1983

Książka „Nasza szkapa” Marii Konopnickiej to kolejny utwór po jaki sięgnęłam w ramach marcowego wyzwania czytelniczego. #marcowewyzwanieczytelnicze
Historia Anny i Filipa Mostowiaków oraz jej synów: Wicka, Felka i Piotrusia, którzy zamieszkują kamienicę na Powiślu w Warszawie. Ojciec pracuje przy przewożeniu towarów. Pracę tę wykonuje przy pomocy swojego konia. Kiedy traci pracę domownicy zmuszeni są sprzedawać rzeczy z domu. Pozbywanie się tych rzeczy nie przynosi dużego zarobku, ani poprawy sytuacji rodzinnej. Matka z każdym dniem czuje się gorzej. Nawet sprzedaż najcenniejszych rodzinnych skarbów, takich jak: żelazko, moździerz i rondel nie poprawia ich sytuacji.
Szkapa była ulubionym członkiem rodziny. Dzieci oddałyby jej swój ostatni chleb. Bez protestów przyjęły fakt, że nie mają ciepłych ubrań i jedzenia, ale nie wyobrażały sobie, że szkapa odejdzie z ich życia.
Narratorem tej smutnej noweli jest Wicek, który opowiada wydarzenia ze swojego punktu widzenia, posługując się gwarą warszawską. Jest dzielnym chłopcem. Nie narzeka, nie prosi o jedzenie czy lepsze warunki, rozumie rozpacz i smutek ojca.
Wracanie do utworów z lat młodzieńczych, które trzeba było czytać w szkole zmienia perspektywę i postrzeganie utworu.

Przeczytane lata temu w szkole. Nie było złe, bo grało na emocjach. Do super ciekawych bym go jednak nie zaliczył...

Istnieją dużo lepsze nowelki o życiu biednych ludzi w XIX wieku ("Janko Muzykant", "Kamizelka", "Antek"). Ta mnie jakoś nie poruszyła. Nie rozumiem zakończenia. Myślałam, że będą musieli zabić tego konia i zjeść, żeby przeżyć, tymczasem dzieci bardziej cieszyły się, że mogły się znowu z nim pobawić niż smuciły się śmiercią matki... Przeszkadzał mi też wszechobecny w tej książce antysemityzm. Ogólnie nic specjalnego. Dobrze, że nie jest to już lektura.

Wicek Mostowiak mieszka z rodzicami i braćmi, Felkiem i Piotrusiem na warszawskim Powiślu. Ojciec chłopców właśnie stracił pracę i rodzina zmuszona jest do wyprzedawania swojego skromnego majątku.
Matka już pół roku leży zmorzona chorobą. Rodzina żyje w zagrzybionym, zimnym mieszkaniu.
Chłopcy umilają sobie czas zabawami ze szkapą, żywicielką rodziny. Niestety koń zostaje sprzedany, gdy przestaje pełnić swą funkcje.
Autorka realistycznie przedstawiła życie biednej rodziny w zaborze rosyjskim.

Przede wszystkim nie podobało mi się to, że tytułowa klacz pojawia się dopiero w połowie utworu (nie licząc króciutkiej wzmianki na początku) - narracyjnie byłoby o wiele lepiej, gdyby przewijała się ona już wcześniej. Podobała mi się relacja chłopców z koniem, wzruszający wątek miłości obojga rodziców i smutna końcówka z groteskowym pochodem. Oprócz tego bardzo przeciętnie, nie porwała mnie tak jak myślałam.

#wyzwanieczytelniczemarzec2024

#wyzwanieczytelniczemarzec2024