Rewolucja nihilizmu. kulisy i rzeczywistość Trzeciej Rzeszy

Wydawnictwo: Niezależna Oficyna Wydawnicza
Revolution des Nihilismus
historia
Macław

Rauschning jako pierwszy nazwał odrażającego sfinksa - narodowy socjalizm jego właściwym imieniem. To wystarczający powód, by uznać kolejne wydanie tej książki za pilnie potrzebne. Ale z drugiej strony jest ona też świadectwem czasu. Jak wtedy, w latach trzydziestych, rozumowano w Niemczech, jakim wahaniom ulegano, jakie nadzieje się ujawniały i jakie lęki?

źródło opisu: Niezależna Oficyna Wydawnicza 1996

źródło okładki: Niezależna Oficyna Wydawnicza 1996

GZal | 2018-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2018

Wspomniał o tej książce Huxley w Nowym wspaniałym świecie 30 lat później gdy opisywał cechy propagandy w państwach dyktatorskich. Zacytował go w kontekście znaczenia, jakie miały marsze w nazistowskich Niemczech.

"Owe wieczne marsze po nocy, owe przemarsze wspólnoty narodowej wydawały się niedorzecznym marnotrawieniem sił i czasu. Dopiero znacznie później i w tym również dostrzeżono wyrafinowaną wolę, dobrze umiejącą dostosować środki do przyświecającego jej celu. Maszerowanie odwraca uwagę. Maszerowanie zabija myśli. Maszerowanie niweczy indywidualność. Maszerowanie jest niedającym się zastąpić, cudownym obrzędem, służącym do tego, aby przy pomocy mechanicznego rytuału oswoić się ze wspólnotą narodową i wprowadzić ją w sferę podświadomości."

To było intrygujące. Brzmiało niesłychanie podobnie do tego, co działo się w ostatnich latach w Polsce, choć nie chodzi oczywiście o marsze wojskowe, ale o pewne comiesięczne rytuały. Być może mające na celu oswojenie ze wspólnotą narodową....

Macław | 2017-01-28

Książka warta przeczytania z racji tego, iż sam autor przynależał w początkowym stadium do partii NSDAP gdzie po krótkim czasie od niej odszedł odcinając się od założeń ideologiczno politycznych narodowego socjalizmu, której działania przedstawił od środka w swoje książce "Rewolucja nihilizmu" będąc już na emigracji w Szwajcarii. Opisane zostały nie tylko same założenia ideologiczne NS, ale także i jego wewnętrzny rozkład moralno etyczny, jak i samą jałowość polityczną wewnętrzną a także zewnętrzną, którą kierowali się prominentni działacze partii NSDAP wraz z ich głównym wodzem Adolfem Hitlerem na czele. Spostrzeżenia autora tyczące się fenomenu ruchu narodowo socjalistycznego opisane zostały w odniesieniu do warstw społecznych, wojskowych oraz sfer polityczno intelektualnych gdzie pod każdym względem jako ruch rewolucyjny wywierała destruktywne rezultaty krótko, jak i długoterminowe dla całego narodu niemieckiego. Sama książka jest pierwszą próbą zdemaskowania prawdziwych założeń...

Mateusz | 2016-01-31
Przeczytana: 22 kwietnia 2016