Permakultura Seppa Holzera

Wydawnictwo: Purana
Sepp Holzers permakultur followed
poradniki
Adi

Sepp Holzer, znany jako „rolniczy buntownik”, opisuje w tej książce swoje doświadczenia zebrane w ciągu ponad 40 lat pracy w położonym w górach gospodarstwie Krameterhof, prowadzonym zgodnie z zasadami permakultury. Pojęcie permakultury wywodzi się od angielskiego wyrażenia permanent agriculture, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „trwałe i zrównoważone rolnictwo”. Chodzi o rolnictwo zgodne z naturą, którego podstawę stanowią naturalne cykle i ekosystemy.

W swoim permakulturowej gospodarce Holzer uwzględnił zakładanie tarasów, zagonów podwyższonych i pagórkowych, ogrodów na wodzie, stawów, zbiorników do magazynowania próchnicy, agroturystyczne gospodarstwo leśne (wykorzystanie drzew i krzewów w rolnictwie), rybołówstwo, uprawę roślin wodnych, hodowlę zwierząt, uprawę roślinności alpejskiej i ziół leczniczych, sadownictwo.

Czytelnik znajdzie w tej książce praktyczne informacje dotyczące ekologicznego rolnictwa nie tylko w wymiarze makro, lecz także w mikro wymiarze, gdyż życie w zgodzie z naturą można prowadzić niezależnie od tego, czy zaczyna się na własnym polu, w przydomowym ogródku czy na parapecie okiennym.

źródło opisu: http://purana.com.pl/product.php?id_product=274

źródło okładki: http://purana.com.pl/img/p/274-384-thickbox.jpg

Tytus | 2019-03-27
Przeczytana: 27 marca 2019

Urzędnicy Unii Europejskiej znają się na wszystkim, stąd też starają się narzucić rewolucję w rolnictwie. Sepp Holzer daje przykład jak pokonać smoka unijnego. Nazywam go największym kontrrewolucjonistą dzisiejszych czasów. Rewelacyjne są opisy jego bojów z unijnymi urzędnikami i umiłowanie wolności działania, co uwidoczniło się w niepobieraniu żadnych dotacji unijnych do działalności rolniczej. Po to, aby nie spełniać bzdurnych norm urzędniczych. No, ale masz te pomidory i gdzie je sprzedać? Kanały dystrybucyjne są wszak najważniejsze, ważniejsze wielokroć od samej produkcji. Jak poradził sobie Sepp Holzer, o powrocie do starej praktyki rolniczej, do starych odmian roślin i starych gatunków zwierząt, o budowie stawów rybnych i raczych wysoko w Alpach, i o bioróżnorodności poczytać można w tej wspaniale wydanej książce. Wielką wartością są zdjęcia, rysunki i diagramy. Dziękuję za uwagę i serdecznie polecam!

Adam | 2018-10-28

Niezwykle inspirujący poradnik, dzięki któremu nie tyle wraca się do natury, ale zaczyna zauważać się jej naturalne cykle i wykorzystywać w zdrowej uprawie ogrodu. Zacząłem stosować porady Seppa w ostatnim sezonie wegetacyjnym i nie mogę nadziwić się efektom. Książka uczy niezwykłej miłości do świata roślin i zwierząt, zrozumienia dla naturalnych procesów kształtujących nasz ogród. Zdecydowanie polecam mieć, czytać i wdrażać w życie.

Majka | 2017-03-06
Przeczytana: 06 marca 2017

Niezwykle odkrywcza wiedza chociaż z kategorii wynalezienia na nowo koła. Cywilizacja rzeczywiście zatacza koło, żeby powrócić do prostej, wręcz prymitywnej (w dobrym znaczeniu) i naturalnej uprawy roli i hodowli zwierząt. Przyroda przez kilka miliardów lat ćwiczyła się w samouprawie, a człowiek postanowił w ciągu zaledwie 2 tysiącleci ją jednak poprawić. Książka bardzo ciekawa, ale dla naprawdę zainteresowanych uprawą. A do tego niezwykła osobowość autora łamiącego wszystkie możliwe schematy i wyspecjalizowanego w podglądaniu i naśladowaniu przyrody. Dla mnie bomba.

Miraster | 2015-09-29

Przy takim uprawianiu Ziemi, człowiek więcej się narobi przy obserwowaniu jak za niego pracuje przyroda ;)

Lidia F | 2015-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2015

Wielki szacunek dla autora za wiedzę i odwagę realizowania takiego podejścia do uprawy i rolnictwa. Zdecydowanie wrócę jeszcze do tej lektury nie dość że wyjaśnia dlaczego rolnictwo ma tak duże problemy obecnie to jeszcze uczy współpracy międzygatunkowej. Oby więcej takich ludzi!