drepers

XIX-wieczne kolonialne Indie – zuchwała kradzież drogocennego kamienia z zagubionej w dżungli hinduskiej świątyni rozpoczyna jego wędrówkę przez różne kraje i epoki. Największy diament świata wiąże ze sobą losy, ale przede wszystkim emocje bohaterów tej opowieści.

źródło opisu: http://www.olesiejuk.pl/product/131387-wielki-diam...(?)

źródło okładki: http://www.olesiejuk.pl/product/131387-wielki-diam...»

czytamcałyczas | 2015-08-14

I to ma być Chmielewska ? Cóż,za dziwny styl.Jaka niesamowita odmiana.Jestem zaskoczony.
Trudno mi było się pohamować przed wielkim zdziwieniem.
To przecież nie może być Chmielewska,zmarła pisarka pisała inaczej.
Z drugiej strony,książka jest niesamowita.Indie,diament.Wiek XIX.Tak mimo,że większość akcji krąży wokół diamentu.
To nie jest to powieść ,na jedną nutę.
Warto przeczytać,bo znajdziemy tutaj Chmielewską jaką nie znaliśmy.

Renax | 2015-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Książka 'Wielki diament' odbiega od poprzednich, bo - przynajmniej w tomie pierwszym - nie ma roztrzepanej Joanny, za to jest rozległy zasięg czasowy i przestrzenny - dwa stulecia, trzy państwa. A wszystko okraszone niepowtarzalnym stylem pani Chmielewskiej, czyli wielkim zamieszaniem, komedią omyłek i zaskakującymi opisami.

Agata | 2015-08-04
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Zupełnie inna Chmielewska. Tego się nie spodziewałam ale zostałam zaskoczona pozytywnie. Zagmatwana historia wielopokoleniowa tocząca się w trzech państwach (zaraz! pięciu, jest przecież epizod indyjski i amerykański). Przypuszczam, że tom I jest tylko wprowadzeniem do drugiej części powieści, myślę że tutaj dopiero się będzie działo :)

Queequeg | 2014-04-15

Historia diamentu który trafia z rąk do rąk potraktowana zbyt ogólnikowo i chaotycznie. Zamiast skupić się na paru osobach i niewielkim odcinku czasu Chmielewska skacze po wszystkim i w efekcie osiągnięty efekt nie powala na kolana.

patronat | 2018-10-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 2018 rok

To taka Chmielewska, której jeszcze nie znałam i od której dostałam pozytywnego poplątania zmysłów!

A stało się tak za sprawą fabuły, która opiera się na gonitwie ogromnej liczby osób za tytułowym diamentem! Powiązania rodzinne są tutaj tak rozległe, że czasem nie idzie się w nich połapać, ale to wszystko można nadrobić czy to wolniejszym tempem przyswajania tej pozycji, czy też powrotem do kilku poprzednich akapitów.
Mała (jak na Chmielewską) ilość dialogów była dla mnie nowością, której się na początku obawiałam, ale w ostatecznej ocenie było to bardzo dobre rozstrzygnięcie, ponieważ absolutnie nie czytało się gorzej. Reszta pozostaje bez zmian: gramatyczne i językowe zabiegi to sto procent „starej” Chmielewskiej, więc oczywiście musi być dobrze.
Ciekawe tło historyczne wspomnianego diamentu, o którym więcej dowiadujemy się w drugim tomie.

Polecam choćby po to, aby poznać autorkę z niecodziennej strony!

AshiNa | 2013-07-31
Przeczytana: 29 lipca 2013

Książka jest rewelacyjna. Czyta się ją szybko, jest napisana z humorem, ale trochę poplątana. Można się czasem pogubić, ale warto przeczytać. Polecam;)

asia_33 | 2013-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2013

Diamenty podobno są najlepszymi przyjaciółmi kobiet,chyba coś w tym jest.W tej kryminalno-historycznej powieści tytułowy Wielki Diament przechodzi głównie z rąk do rąk kobiet.Mamy w tej powieści podróż przez Indie,Anglię,Francję po Polskę.Ciekawa saga rodzinna,gdzie trup ściele się dość gęsto,czyta się ją bardzo fajnie,chętnie sięgnę po drugi tom.

czarownicaa9 | 2018-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

Książka opowiada losy diamentu umiejscowiona początkowo w kostiumowwej epoce, aż do nowoczesności. Humorystyczny opis kolejnych właścicieli klejnotu. Ukazuje do czego zdolna jest natura człowieka, aby posiąść bogactwo.

wrotki | 2015-05-03

Tym razem coś innego od Joanny Chmielewskiej. Brak zagadki kryminalnej jak na razie, szybkie tempo, bardzo dobrze się czyta. Historia rodziny i jej perypetie są bardziej zajmujące niż sam wielki diament, który sobie spokojnie spoczywa gdzieś w willi pod Warszawą. Zaczęłam już drugi tom i znając Panią Chmielewską to teraz zapewne pojawi się zagadka kryminalna, a może nie. Biorę się a czytanie :-)

kotek | 2015-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2015

Prtyppetie Wielkiego Diamentu przez ponad stulecie przyprawiają o dużo śmiechu.. Przedmiot marzeń i zarazem kłopotów kolejnych kobiet z rodziny de Noirmont począwszy od Klementyny z Domu hrabianki Dębskiej. Momentami historia kamienia obfituje z zaćmienia umysłowe bohaterek i dziwne zbiegi okoliczności.
Świetna lektura na popołudnie . Można się pośmiać i dobrze bawić.