A Pocket Full of Rye

Okładka książki A Pocket Full of Rye Agatha Christie
Okładka książki A Pocket Full of Rye
Agatha Christie Wydawnictwo: HarperCollins Cykl: Panna Marple (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
Panna Marple (tom 6)
HarperCollins
2008-06-02
2008-06-02
9780007120970

Bardzo zgrabnie napisany kryminalny smaczek.
Gdy Rex Fortescue zostaje otruty policja zaczyna poszukiwania winnych. A podejrzanych nie brakuje zarówno wśród rodziny zamordowanego, jak i na polu zawodowym. Cóż, nie pomaga fakt, że tragicznie zmarły był gburem i lubił mataczyć, a w ostatnim czasie zaczął podupadać na psychice.. a gdy ginie jeszcze jego młoda małżonka i pomoc domowa wszystko wskazuje na najstarszego syna, który najwięcej na tym zyskuje. Jednak dodatkowa afera z przeszłości dotycząca kopalni Kos przysparza nowych poszlak . Kto tak naprawdę zabija? I czy jest to konsekwencją przeszłych złych postępków zamordowanego, czy jednak teraźniejszości? Przekonajcie się sami. Polecam!

Bardzo zgrabnie napisany kryminalny smaczek.

Panna Marple w swoim najlepszym wydaniu. Perfekcyjnie skrojona historia, tchnąca elegancją i angielskim klimatem. Rozwiązana przez starszą Panią z właściwym jej wdziękiem.

Książka jak zawsze bardzo ciekawa, a sama historia zupełnie nie oczywista. Można by przypuszczać, że autorka w swoim życiu wiele widziała, choć ona twierdziła, że historie wymyśla przy zmywaniu. polecam

To jest ten wybitny dar, który miała Pani Christie, że zawsze ciężko jest wytypować mordercę. Tak jest i tym razem.
Historia toczy się wokół rodziny Fortescue. Głowa rodziny- Rex zostaje otruty, a wszystko wskazuje na młodszą o 30 lat żonę i jej kochanka. Cóż, kiedy wkrótce i żona zostaje otruta. Kiedy znaleziono trzeciego trupa- grono podejrzanych się gwałtownie zawęża. Kto zabił? Ktoś z najbliższej rodziny, czy może tajemniczy człowiek z rodziny McKenzie? Zemsta za błędy sprzed lat czy walka o spadek? I co w tym wszystkim robią cisy, kosy, żyto... i panna Marple?
Świetna, świetna, świetna. Czytajcie!

Fajna, podobala mi sie!

Fajna, podobala mi sie!

Dość mocno się zaskoczyłem, że Pat nie była w ogóle wplątana w całą tę intrygę.
- jej pierwszy mąż został wymieniony jako Don (syn MacKenzie to Donald)
- oboje zginęli podczas wojny (Don wspominany jako pilot myśliwca, Donald pod Dunkierką)
Dość dużo podobieństw, biorąc pod uwagę fakt, jakie drobne wskazówki lubi zostawiać Christie czytelnikom. Ale jednak nie tym razem :)

Dość mocno się zaskoczyłem, że Pat nie była w ogóle wplątana w całą tę intrygę.
- jej pierwszy mąż został wymieniony jako Don (syn MacKenzie to Donald)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To Agatha Christie- czyta się w jeden wieczór, jest miło i przyjemnie. Zaskoczenie-o dziwo- tak jak powinno być tak jest. Jednak chwytając po jej książkę wcześniej przeze mnie nieczytaną, mam wrażenie jakbym już to gdzieś słyszała.

Panna Marple jak zwykle przenikliwa. Poza nią mamy tu galerię standardowych postaci: starszy , antypatyczny bogacz z olśniewającą , młodą żoną , kochanek żony , wyrodny syn i syn akuratny , ponury służący , staruszka ciotka -bigotka itp. Jedyną w miarę oryginalną osobą jest młoda , perfekcyjna , zarządzająca domem . Chciałoby się mieć kogoś takiego , oczywiście gdyby było czym zarządzać.
Część piszących recenzje twierdzi , że od początku wiedziało kto będzie winny- ja do końca nie miałam pojęcia , bo intryga , jak to u Agathy Christie jest zawiła , dodatkowo powiązana z dziecięcym wierszykiem. Troszkę to bajkowe , ale teoretycznie mogło się wydarzyć.
Mam wydanie z roku 1997. Ciekawe czy w nowszych również kapelusz panny Marple jest ozdobiony skrzydłem ptaka , a ogrodnik zabija kosy żeby powiesić je na drzewach owocowych w celu odstraszenia innych ptaków ? Dzisiaj takie postępowanie byłoby niedopuszczalne , ale to były lata 50-te XX-tego w.
Książka dodatkowo kojarzy mi się sympatycznie ze względu na pewną anegdotkę : znajoma ma w ogrodzie cis. Dopiero z " Kieszeni pełnej żyta" dowiedziała się jaka to niebezpieczna roślina. Pewnego razu , będąc na wakacjach w Paryżu zobaczyła w parku matkę z dzieckiek ,które rwało jagody cisu i najwyraźniej miało zamiar je [ ich ?] skosztować. Niewiele myśląc podbiegła do dziecka i odebrała mu te jagody. W tym momencie uświadomiła sobie , że nie znając francuskiego nie potrafi wytłumaczyć matce czemu napadła na jej dziecko. W popłochu uciekła.
Być może Agatha Christie opisując cisowe niebezpieczeństwo uratowała życie paru osób ?
Czytajmy kryminały a zostaniemy dłużej na tym świecie.

Kolejna udana historia z Panną Marple w roli głównej. Wszystko, czego wymaga się od książki czytanej typowo dla relaksu, znajdziemy w tej pozycji.

Książka zaczyna się dość spektakularnie. Nieoczekiwanie dla wszystkich jednego pięknego dnia bogaty biznesmen, Rex Fortescue pada trupem we własnym biurze na skutek otrucia. Oczywiście w pierwszej kolejności podejrzenia padają na osoby pracujące razem z nim, jednak szybko okazuje się, że trucizna miała tak zwany „spowolniony zapłon” i najpewniej podano ją zmarłemu rano w trakcie śniadania. Który to posiłek spożywał w domu, w gronie rodzinnym. W efekcie tego stwierdzenia śledztwo przenosi się do Domku pod Cisami i pod lupę policji trafiają członkowie rodziny i służba zamordowanego. I choć w tym mało przyjemnym gronie nie brak osób, które jak najgorzej życzyły denatowi i motywów każdy miał aż nadto, by się chłopa pozbyć, to śledztwo utyka w martwym punkcie gdyż brak dowodów na potwierdzenie którejkolwiek z policyjnej teorii. Jednak wkrótce dochodzi do kolejnej zbrodni, a śmierć trochę naiwnej, lecz uczciwej i prostodusznej Gladys wzbudza w pannie Marple taką złość i odrazę, że ta postanawia osobiście zbadać sprawę i zrobić, co w jej mocy, by sprawca nie uszedł bezkarnie. Bazując na znajomości ludzkich charakterów i analogii z życia wziętych starsza pani bezbłędnie wskazuje sprawcę, a w końcu nawet zdobywa dowody, których w tej książce jest jak na lekarstwo.

„Kieszeń pełna żyta” to dość typowa dla Agathy Christie opowieść: morderstwo, skłócona rodzina, w której pod powierzchnią dobrego wychowania i perfekcyjnych manier buzują gorące emocje, kameralne grono podejrzanych, z których każdy miał motyw i sposobność do popełnienia zbrodni, a wreszcie znakomite powiązanie faktów i najdrobniejszych szczegółów, dzięki czemu otrzymujemy wielki finał. W tym konkretnym przypadku dość trafnie wytypowałam zabójcę, jednak przyznam uczciwie, że niemal do końca miałam nadzieję, że się mylę. Cóż, okazało się niestety, że najmniej sympatyczne osoby niekoniecznie muszą posiadać mordercze instynkty….

• Agatha Christie
  • Kryminały